27.06.2018 Справа №607/12145/18
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , розглянувши подання начальника Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду щодо
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 24.03.2009 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за ч. 2 ст. 186 КК України до 4 років позбавлення волі, -
Начальник Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 звернувся в Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області з поданням про встановлення адміністративного нагляду терміном на 12 місяців ОСОБА_3 з встановленням відповідних обмежень, посилаючись на те, що 12.06.2014 року з Райківецької ВК №78 Хмельницької області звільнився на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11.06.2014 року ОСОБА_3 на підставі Закону України «Про амністію у 2014 році» від 08.04.2014 року.
Після звільнення ОСОБА_3 прибув до обраного місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та поставлений на облік в ОВС м. Тернополя, як особа, яка формально підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» (категорія «Формаліст»).
Після звільнення громадянин ОСОБА_3 зарекомендував себе з негативної сторони, на шлях виправлення не став, вів антигромадський спосіб життя та порушував адміністративне законодавство, громадський порядок та спокій громадян, у зв'язку з чим відносно нього був встановлений адміністративний нагляд постановою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 23.01.2015 року терміном на 1 рік, який в подальшому продовжений постановою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18.01.2016 року на 6 місяців.
Перебуваючи під адміністративним наглядом ОСОБА_3 , за постановою Тернопільського міськрайонного суду № 607/7691/16-к від 18.07.2016 року підобліковий порушень не мав та з адміністративного нагляду вийшов, перейшовши в категорію «формальник», оскільки засуджений за важкий злочин (ч.2 ст.86, п.2,3,4 ст.76 КК України).
Перебуваючи на профілактичному обліку ОСОБА_3 належних висновків для себе не зробив, зарекомендував себе з негативної сторони, на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя та порушує адміністративне законодавство, громадський порядок та спокій громадян.
Так, 28.02.2018 року о 02год. 30хв. ОСОБА_3 , перебуваючи в громадському місці в під'їзді житлового будинку по АДРЕСА_2 у нічний період доби порушував тишу, кричав та голосно розмовляв. За вказане правопорушення постановою по справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.182 КУпАП (Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях) серії ГБ № 549018 від 28.02.2018 року старшим дільничним офіцером поліції Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області майором поліції ОСОБА_4 за вказане правопорушення на підоблікового накладено адміністративне стягнення у виді штрафу 85(вісімдесят п'ять) грн. на користь держави.
Окрім того, 25.05.2018 року близько 11год. 20хв. ОСОБА_3 перебуваючи у громадському місці в дворі будинку по АДРЕСА_2 викурював цигарку, чим ображав людську гідність та громадську мораль. За вказане правопорушення постановою по справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 175-1 КУпАП (Куріння тютюнових виробів в заборонених місцях) ГБ № 046343 від 25.05.2018 року дільничним офіцером поліції Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області лейтенантом поліції ОСОБА_5 за вказане правопорушення на підоблікового накладене адміністративне стягнення у виді штрафу 170(сто сімдесят)грн. на користь держави.
Крім цього, 28.02.2018 року о 04год. 30хв. ОСОБА_3 , перебуваючи в громадському місці в під'їзді житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 висловлювався нецензурною лайкою, поводив себе зухвало чим порушував громадський порядок та спокій громадян, таким чином своїми діями вчинив дрібне хуліганство. За вказані правопорушення на підоблікового було складено адміністративні протоколи по ст. 173 КУпАП (дрібне хуліганство) та згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду від 26 березня 2018 року накладено адміністративне стягнення в розмірі 55(п'ятдесят п'ять) гривень у дохід держави.
Так, 25.05.2018 року о ОСОБА_3 , перебуваючи у громадському місці під'їзді житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 , висловлювався нецензурною лайкою, поводив себе зухвало, чим порушував громадський порядок та спокій громадян, таким чином, своїми діями вчинив дрібне хуліганство. За вказані правопорушення на підоблікового було складено адміністративні протоколи по ст. 173 КУпАП(дрібне хуліганство) та згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду від 20 червня 2018 року накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60(шістдесят) гривень у дохід держави.
Крім цього, перебуваючи на профілактичному обліку ОСОБА_3 причетний до вчинення кримінального правопорушення, а саме: 04.06.2018року о 19:55год. надійшло повідомлення ОСОБА_6 , 1950р.н. жителя АДРЕСА_1 про те, що 03.06.2018 р. близько 22:00 год. син ОСОБА_3 , 1974р.н., спричинив йому тілесні ушкодження у вигляді синця під оком. Потерпілий за меддопомогою не звертався, буде проходити СМЕ. Вказане звернення внесено в ЄРДР № 12018210010001609 від 04.06.201 8року за ч. 1 ст. 125 КК України.
Як вбачається з характеристики, виданої дільничним офіцером поліції Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області свідчить, що раніше судимий ОСОБА_3 , перебуваючи на профілактичному обліку, висновків для себе не зробив, зарекомендував себе з негативної сторони, на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя та порушує адміністративне законодавство та потребує в подальшому більш суворішого контролю зі сторони працівників поліції.
У судовому засіданні ОСОБА_3 не заперечує стосовно встановлення йому адміністративного нагляду, однак просить суд не застосовувати до нього обмеження, що стосуються заборони виходу з дому по місцю проживанню в період з 22 год. 00 хв. до 06 год.00 хв. ранку наступного дня, оскільки його робота пов'язана з перебуванням поза межами дому в більш пізній вечірній та ранній ранковий час, а також просить дозволити виїжджати за межі м.Тернополя.
Вивчивши подання, заслухавши пояснення особи, відносно якої було внесено подання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що подання підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 1 грудня 1994 року №264/94-ВР, адміністративний нагляд встановлюється відносно осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства; засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення; засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Судом встановлено, що після звільнення з виправної установи, встановлений відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд відбув без будь-яких порушень, однак вже після закінчення строку перебування його під адміністративним наглядом, перебуваючи на профілактичному обліку, допускав періодичні порушення адміністративного законодавства, у зв'язку з чим неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Окрім цього, згідно Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», після закінчення строку адміністративного нагляду він може бути знову встановлений за наявності підстав із додержанням вимог, які передбачені статтями 4-6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 з виправної установи звільнився 12.06.2014 року на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11.06.2014 року ОСОБА_3 на підставі Закону України «Про амністію у 2014 році» від 08.04.2014 року.
На підставі викладеного, з врахуванням прохання ОСОБА_3 щодо обмежень, встановлених адміністративним наглядом, суд вважає, що подання начальника Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 слід задовольнити частково, зі зміною обмеження щодо заборони ОСОБА_3 виходу з дому по місцю проживання, а також частоти реєстрації в службовому кабінеті та встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на 6 місяців.
Керуючись ст.ст. 2-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Подання начальника Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Встановити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, проживаючому в АДРЕСА_1 адміністративний нагляд терміном на 6 місяців, застосувавши наступні обмеження:
- заборона виходу з дому (квартири) по місцю проживання (реєстрації) в період з 23.00 год. до 07.00 год.;
- заборона перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продаються спиртні напої на розлив на час перебування під адміністративним наглядом;
- реєструватися 2 рази в місяць (2-й, 4-й четвер місяця) з 19.00 год. до 20.00 год. в службовому кабінеті офіцера поліції;
- заборона виїзду за межі Тернопільського району без дозволу працівників поліції.
У задоволенні інших вимог подання - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд на протязі семи діб.
Головуючий суддяОСОБА_1