Провадження № 2-о/679/23/2018
Справа № 679/824/18
03 липня 2018 року м. Нетішин
Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі: головуючої судді Гавриленко О.М., з участю секретаря судового засідання Ясенчук С.Ю., заявниці ОСОБА_1, представника заявниці ОСОБА_2, розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин цивільну справу № 679/824/18 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Нетішинський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
02 липня 2018 року ОСОБА_1, інтереси якої представляє ОСОБА_2, звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. В своїй заяві зазначає, що вона є дружиною ОСОБА_3, який помер 05 лютого 2018 року в м. Луганськ, у віці 73 роки. Вказує, що на час своєї смерті ОСОБА_3 перебував на окупованій території, тому свідоцтво про смерть було видане адміністративними органами Луганської Народної Республіки, яке не є чинним на території України. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану вона не має можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнятим відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті чоловіка ОСОБА_3 заявниці необхідно для звернення до органів нотаріату України з заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців після його смерті.
На підставі наведеного, заявниця просить встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в м. Луганськ, яка настала 05 лютого 2018 року у віці 73 роки, та допустити негайне виконання рішення у справі.
Заявниця та її представник в судовому засіданні заяву підтримали та просили її задовольнити з підстав наведених у заяві. Крім того, представник заявниці зазначила, що ОСОБА_1 взята на облік, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Представник заінтересованої особи Нетішинського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, проте надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Суд, заслухавши заявницю та її представника, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії VІІ-УР № 785540.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області від 27 жовтня 2014 року № НОМЕР_1 ОСОБА_1 взята на облік, як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-ВВ № 053063 від 06 лютого 2018 року, «Кравчук Николай Пантелеймонович» помер 05 лютого 2018 року. Місце державної реєстрації смерті - Ленінський відділ ЗАГС Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, записи в свідоцтві здійснено російською мовою.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частиною першою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
В частині першій статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» зазначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державною фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Встановлення факту смерті заявниці необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразка для подальшого звернення до органів нотаріату України з заявою про прийняття спадщини.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Зважаючи на викладене та враховуючи, що заявниця не має можливості зареєструвати смерть свого чоловіка, у зв'язку з пред'явленням нею документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у інший спосіб провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть не має можливості, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
Керуючисьст.ст. 10, 12,13, 18, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 317, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: 30100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2), заінтересована особа - Нетішинський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області (місцезнаходження: 30100, Хмельницька область м. Нетішин вул. Шевченка, 3) про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер 05 лютого 2018 року на тимчасово окупованій території у м. Луганськ.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Хмельницької області через Нетішинський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повне рішення складено 03 липня 2018 року.
Головуюча О.М.Гавриленко