про відстрочення виконання судового рішення
03 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1250/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представників заявника Малишевої О.Є., Миргородської О.Я.,
представника позивача Цвілюх Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Володимира-Волинського про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського про стягнення податкового боргу,
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю, стягнуто з рахунків Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського у банках, обслуговуючих платника податків, в дохід Державного бюджету України кошти у розмірі податкового боргу в сумі 1120958,94 грн. Зазначена постанова суду набрала законної сили 28.10.2017 року.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року, у даній справі відстрочено виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року до 01 липня 2018 року.
23 червня 2018 року за вх. №8360/18 до суду надійшла заява Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського від 21 червня 2017 року вих. №159 про відстрочення виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року у справі №803/1250/17 до 09 жовтня 2018 року.
Заява обґрунтована тим, що на даний час залишилися обставини, що ускладнюють виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року, а саме відсутній нормативно-правовий Кабінету Міністрів України про виділення з Державного бюджету місцевим бюджетам субвенції для погашення заборгованості із різниці в тарифах, зокрема на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню. Заявник вважає, що дана обставина істотно ускладнює виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 року у даній справі про стягнення з Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського податкового боргу в сумі 1120958,94 грн.
В судовому засіданні представники заявника заяву про відстрочення виконання судового рішення підтримали повністю, просили відстрочити виконання судового рішення до 01 жовтня 2018 року.
Представник позивача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року адміністративний позов Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського про стягнення податкового боргу задоволено повністю, стягнуто з рахунків Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського у банках, обслуговуючих платника податків, в дохід Державного бюджету України кошти у розмірі податкового боргу в сумі 1120958,94 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року, у даній справі відстрочено виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року до 01 липня 2018 року.
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (ч.4 ст.378 КАС України).
Згідно з ч.5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З аналізу положень ч.5 ст.378 КАС України слідує, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можливе не пізніше одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Приймаючи ухвалу від 03 листопада 2017 року про відстрочення виконання судового рішення, суд виходив з того, що були наявні обставини, що ускладнюють виконання постанови суду від 10 жовтня 2017 року у зазначеній справі, а саме залежність заявника від прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту про виділення з державного бюджету місцевим бюджетам субвенції для погашення заборгованості із різниці у тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, в тому числі і для Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського, що надасть в майбутньому погасити податковий борг в сумі 1120958,94 грн., а тому суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення до 01 липня 2018 року.
Судом встановлено те, що на даний час залишилися обставини, що ускладнюють виконання постанови суду від 10 жовтня 2017 року у даній справі, а саме відсутність нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України про виділення з Державного бюджету місцевим бюджетам субвенції для погашення заборгованості із різниці в тарифах, зокрема на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, в тому числі і для виділення таких коштів заявнику, що надасть в майбутньому погасити податковий борг в сумі 1120958,94 грн.
Оскільки основною причиною виникнення податкового боргу заявника є відсутність нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України про виділення субвенції з Державного бюджету для погашення заборгованості із різниці у вищенаведених тарифах, в тому числі і заявнику, а тому враховуючи залежність Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського від прийняття Кабінетом Міністрів України такого нормативно-правового акту та ступінь вини відповідача у виникненні даного спору, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення до 01 жовтня 2018 року.
Керуючись статтями 248, 250, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Володимира-Волинського про відстрочення виконання судового рішення задовольнити повністю.
Відстрочити виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року в адміністративній справі №803/1250/17 за позовом Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Ковельська, будинок 63, ідентифікаційний код 39497267) до Управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Володимира-Волинського (44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Луцька, будинок 211, ідентифікаційний код 05391703) про стягнення податкового боргу до 01 жовтня 2018 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статтями 295, 297 КАС України та з врахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу.
Повний текст ухвали буде складено 04 липня 2018 року.
Суддя В.Д. Ковальчук