Рішення від 19.06.2018 по справі 553/2648/17

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/2648/17

Провадження № 2-а/553/18/2018

РІШЕННЯ

Іменем України

19.06.2018м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі :

головуючого судді - Крючко Н.І.,

при секретарі - Заяц А.В.,

розглянувши у загальному позовному провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 - заступника начальника виробничо- технологічного підрозділу «Станції Полтава» - Південна» виробничого підрозділу» Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» до Полтавської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 0132/80600/17 від 28.09.2017 року , -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року позивач ОСОБА_1 - заступник начальника виробничо- технологічного підрозділу «Станції Полтава» - Південна» виробничого підрозділу» Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» звернувся до суду з адміністративним позовом до Полтавської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 0132/80600/17 від 28.09.2017 року, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Полтавської митниці Державної фіскальної служби України у справі про порушення митних правил №0132/80600/17 від 28.09.2017р., якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 470 Митного Кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на суму 8500 гривень.

08 лютого 2018 року відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.

В ході судового розгляду справи позивач ОСОБА_1 та його представник позов підтримали та наполягали на його задоволенні.

Представник відпопідача Полтавської митниці ДФС в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, посилаючись на їх безпідставність.

У відповідності до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому суд повинен трактувати усі сумніви у правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень на користь особи-позивача. Для позивача достатньо вказати на факт прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, якщо допустимі докази для цього недоступні. У свою чергу відповідач має довести факт прийняття такого рішення чи вчинення дії і їх правомірність, або ж спростувати цей факт і довести правомірність своєї бездіяльності. У разі невиконання цього обов'язку адміністративний суд повинен задовольнити вимогу позивача і визнати протиправними рішення, дії чи бездіяльність, на які вказував позивач. Єдиною умовою для цього є повідомлення позивачем мінімально достатньої інформації про такі рішення чи дії (Постанова Вищого адміністративного суду України від 13 вересня 2006 р. у справі № К-7375/06// Єдиний державний реєстр судових рішень № - 263872).

Суд вислухавши сторін по справі, дослідивши докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 28 вересня 2017 року першим заступником начальника Полтавської митниці ДФС Воронько В.Л. за результатами розгляду справи про порушення митних правил, розпочатої 07.09.2017р., за ознаками вчинення громадянином України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем с. Тарнавщина Лубенського району Полтавської області, заступником начальника виробничо-технологічного підрозділу «Станція Полтава-Південня» виробничого підрозділу «Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниці» адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 470 Митного кодексу України, винесено постанову в справі про порушення митних правил №0132/80600/17, якою визнано громадянина України ОСОБА_1 - заступника начальника виробничо-технологічного підрозділу «Станція Полтава-Південня» виробничого підрозділу «Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниці» винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суму 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) грн. 00 коп..

Як встановлено в ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням. Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у звязку з оскарженням.

Відповідно до ч. 1 ст. 522 МК України справи про порушення митних правил, передбаченістаттями 468-470,474,475,477-481,485цьогоКодексу, розглядаються органами доходів і зборів.

Згідно ч. 1ст. 493 Митного кодексу України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюють, крім випадків, передбачених частинами другою і третьою цієї статті, посадові особи митниці, в зоні діяльності якої було вчинено або виявлено таке порушення.

В ст. 494 МК України передбачено, що про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

За змістом положень ст. 508 МК України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи. До процесуальних дій належать: 1) складення протоколу про порушення митних правил; 2) опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; 3) витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них; 4) тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461цього Кодексу, та документів на них; 5) митне обстеження; 6) предявлення товарів, транспортних засобів і документів для впізнання; 7) експертиза; 8) взяття проб та зразків для проведення дослідження (аналізу, експертизи). Під час проведення процесуальних дій, зазначених у пунктах 2, 4-6, 8 частини другої цієї статті, складаються протоколи, форми яких встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Так, позивач вважаючи дану оскаржувану постанову незаконною, з підстав того, що остання не відповідає дійсним та фактичним обставинам справи, звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

Судом встановлено, що на ВП «Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» на пункті комерційного огляду ст. Полтава - Південна, були виявлені ознаки розкрадання вантажу, після чого були прийняті заходи щодо усунення доступу до вантажу. Так, на станцію Полтава - Південна контейнер № АМШ 8495294 на вагоні № 94631975 по відправці Приколотне Півд. - Одеса - Порт (експ.) Од. № 44068500, вантаж «масло подсолнечное», прибував 30.03.2017 о 04 год. 45хв. поїздом № 2659, був оглянутий, в ході огляду було виявлено: по документу рахується ЗПП № Р 938896 і пломба 4539357; фактично на контейнеріміститься ЗПП № Н954933, що не відповідало перевізному документу, з неправильним пломбуванням та пошкодженням пломба 4539357, двері зчинені. В присутності стрільця воєнізованої охорони доступ до вантажу усунуто шляхом накладення ЗПП ст. Полтава - Південна № П 133391, по станції зданий під безперервну охорону та виставлений для детального огляду. Для комісійної перевірки вантажу у контейнері був викликаний представник відправника ТОВ «Кернел - Трейд».

Дані спірні правовідносини регулюються та повинні відповідати вимогам ЗУ «Про залізничний транспорт», де положенням ч.ч.1,2, статті 8 визначено, що перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом загального користування організується на договірних засадах. Для забезпечення виконання договірних зобов'язань здійснюється перспективне та поточне планування перевезень. Умови та порядок організації перевезень, у тому числі в прямому змішаному сполученні, за участю залізничного та інших видів транспорту, нормативи якості вантажних перевезень (терміни доставки, безпека перевезень, схоронність вантажів) та обслуговування пасажирів, відправників і одержувачів вантажів визначаються Статутом залізниць України, Правилами перевезень вантажів та Правилами перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України.

При цьому, управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученнях здійснюється централізовано і належить до виключної компетенції АТ «Укрзалізниця», що визначено ст. 4 ЗУ «Про залізничний транспорт».

У відповідності до п. 17 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 457, перевезення вантажів залізничним транспортом організовуються на договірних засадах. Форма договору про організацію перевезень вантажів встановлюється Правилами.

Пунктом 22 Статуту за договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов'язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов'язується сплатити за перевезення встановлену плату.

У відповідності до Правил оформлення перевізних документів затверджених Наказом Міністерства трансопрту України 21.11.2000 року № 644, кожне відправленння вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів супроводжується накладеною, яку надає відправник станції відправлення. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу разом з вантажем. (п. 1.2.) Номери вагонів, їх рід, число осей, маса тари, вантажопідйомність, маса вантажу, пломби (запірно-пломбувальних пристроїв (далі - ЗПП)), сума платежів для кожного вагона зазначаються у відомості вагонів, яка додається до накладної та є її невід'ємною частиною. (п. 6.7.)

Судом встановлено, що для перевезення вантажів застосовуються універсальні контейнери транспорту загального користування, а також контейнери, що належать одержувачам та відправникам ( власні) або орендовані. Перевезення вантажів в універсальних контейнерах провадиться між станціями, відкритими для операцій з контейнерами, між залізничними станціями та портами, включеними до прямого змішаного залізнично-водного сполучення , що визначено Правилами перевезення вантажів в універсальних контейнерах (ст. 7, 38, 54, 119 Статуту), затверджених Наказом Міністерства транспорту України 20.08.2001 N 542, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2001 р. за N 798/5989.

Порядок завантаження вантажів у контейнери і розвантаження їх здійснюються відправниками та одержувачами визачений п. 9 вказаних вище Правил перевезення вантажу.

У відповідності до п. 10 вказаних вище Правил, визначено, що вантаж у контейнері розміщується відправником так, щоб унеможливити переміщення його всередині контейнера при перевезенні, а навантаження на підлогу та тиск на стіни контейнера були рівномірними. Двері контейнера повинні вільно закриватися і відкриватися, для чого при розміщенні вантажу потрібно залишати вільний простір від 3 до 5 см між вантажем та дверима. Вантаж у контейнері закріплюється упорними брусками, щитами (у дверному отворі контейнера), розпорними рамками із дощок розмірами не менше ніж 20х100 мм. Завантаження контейнера допускається не вище його вантажопідйомності, яка визначається як різниця між масою брутто контейнера та масою його тари, зазначеними на трафареті. Залізниця звільняється від відповідальності за всі наслідки, що сталися з вантажем, внаслідок того, що відправник не закріпив його у контейнері або закріпив неналежним чином.

Після завантаження вантажу відправник повинен закрити та запломбувати контейнер у відповідності до п. 12 Правил.

Згідно п. 25 Правил на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити кількість і стан вантажу в разі прибуття вантажу в пошкодженому контейнері, в контейнері з пошкодженими ЗПП (пломбами) відправника або за пломбами попутних станцій. За результатами перевірки складається акт загальної форми (або, у разі потреби, комерційний акт) відповідно до Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 N 334, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за N 567/6855. Після перевірки вантажу станція призначення пломбує контейнер своєю пломбою (ЗПП).

Відповідно до п. 28 Правил приймання вантажів до перевезення (ст. 7, 9, 13, 22, 24, 37, 39 Статуту), затверджених Наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2000 р. за № 861/5082, вантажі, завантажені відправниками у вагони закритого типу (криті, ізотермічні, хопери, цистерни тощо) та контейнери, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду кузова (котла) вагона (контейнера), пломб (ЗПП), без перевірки вантажу. Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній, на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Положенням п. 129 Правил визначено обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин:

а) невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах;

б) у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу;

в) псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу;

г) повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.

Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.

Даний перелік обставин носить виключний характер і тлумаченню не підлягають.

Так, 31.03.2017р. в присутності представника відправника ТОВ «Кернел -Трейд», начальника служби безпеки відправника, представників воєнізованої охорони, представника поліції, старшого митного інспектора митного поста «Лтава» Кундій І.О., якого залучив відправник, працівників станції та за участі позивача ОСОБА_1 з контейнера ARKU 8495294 було знято ЗПП ст. Полтава - Південна № П 133391 та ЗПП № Н 954993. При відкритті контейнера та візуальному огляді виявлено: вантаж навантажений на всю ширину контейнера в першому ряду прораховано 34 картонні коробки, в трьох верхніх ярусах першого ряду по центру мається вільне місце. В присутності комісії двері контейнера зачинені, накладений ЗПП ст. Полтава - Південна № П 133392, проведена фотофіксація. Вагон затриманий для комісійного прорахування кількості місць.

Судом встановлено, що 03 квітня 2017р. комісією у складі: працівника станції, за участю позивача, старшого інспектора митниці Кундій І.О., представника поліції, представників воєнізованої охорони проведено перевірку кількості місць у контейнері ARKU 8495294. По документу значиться вантаж «масло подсолнечное» 1900 коробок. При розкритті контейнера з дверей знятий справний 3ППстанції Полтава - Південна № П 133392. Вантаж у контейнері завантажений на всю ширину контейнера, від дверей до торцевої стіни висотою 7 ярусів. Біля дверей контейнера у верхніх ярусах першого та другого ряду вільне місце, відсутній вантаж міг розмістись. При вивантаженні вантажу всього прораховано 1890 місць, тобто менше проти документа на 10 місць. Після перевірки вантаж завантажений у контейнер, двері закриті, накладений ЗПП станції Полтава - Південна № П 133373 і одна закрутка «Темп». Складений акт загальної форми № 3144/1 від 03.04.2017 та комерційний акт станції Полтава - Південна № 448709/8 від 03.04.2017 року.

Пунктом 4. Правил комерційного огляду поїздів та вагонів, затверджених наказом Укрзалізниці від 26.04.2006р. №152-Ц встановлено «ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВАГОНІВ ІЗ КОМЕРЦІЙНИМИ НЕСПРАВНОСТЯМИ, ЩО ЗАГРОЖУЮТЬ ЗБЕРЕЖЕННЮ ВАНТАЖІВ»: У разі виявлення вагонів (контейнерів) із комерційними несправностями, що загрожують збереженню вантажів, доступ до вантажу має бути негайно усунуто з накладанням при потребі ЗПП (пломб).(п. 4.1.)

Згідно п. 4.2. вагони (контейнери), з комерційними несправностями, які потребують перевірки кількості й стану вантажу або його перевантаження; з ознаками крадіжок (проломи стін, покрівлі, підлоги вагона або контейнера; сліди розкриття тари вантажних місць; заварювання на запірному пристрої; несправні провушини стояка дверей та закладки, що свідчать про можливий доступ до вантажу без пошкодження ЗПП), перевіряють на станції виявлення несправності. Якщо вантаж на цій станції не можна перевірити через відсутність необхідних умов, допускається відправлення таких вагонів у супроводі працівників воєнізованої охорони до найближчої станції своєї залізниці, на якій є умови для перевірки. Такі вагони відправляються після попереднього зовнішнього огляду вантажу без вивантаження його з вагона і з оформленням цього огляду актом загальної форми та вжиття заходів проти збільшення несхоронності. Порядок відправки таких вагонів на перевірку встановлюється начальником комерційної служби.

Перевірку вантажу здійснює не пізніше наступної доби після відчеплення вагона комісія у складі начальника станції (заступника начальника станції, завідуючого вантажним районом, старшого прийомоздавача), прийомоздавача, працівника воєнізованої охорони і, при потребі, представника органів внутрішніх справ на транспорті.

У відповідності до п. 4.3. визначено, що у всіх випадках виявлення вагонів (контейнерів) з комерційними несправностями, що загрожують збереженню вантажів при перевезенні, в акті загальної форми вказуються обставини, за яких виявлена несправність, та у чому саме ця несправність полягає. При цьому обов'язково зазначаються для критих вагонів та контейнерів за ЗПП (пломбами): наявність та стан ЗПП (пломб) та плашок, запорів на дверях і люках, дверних накладок, стан кузова вагона (контейнера). При наявності доступу до вантажу - описати стан вантажу у міждверному просторі або під відкритим люком; вказати спосіб усунення доступу, а також зазначити, де знаходився і як охоронявся вагон із моменту усунення доступу і до перевірки .Ознаки розкрадання описуються докладно із зазначенням точного місця розташування пошкоджених вантажних місць, їхніх номерів, розташування та розміри виїмок, а також наявність інших обставин, що свідчать про розкрадання.

При усуненні доступу до вантажу шляхом накладання ЗПП (пломб) в акті загальної форми зазначаються також відомості про номери та знаки на ЗПП (пломбах).

Таким чином, з огляду на фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що дії представників Укрзалізниці та зокрема, позивача по справі є такими, що проведені та відповідають діючим Правилам та Статуту, який регламентує порядок виявлення та оформлення невідповідності вантажу супроводжуючим документам.

Тому, посилання в оскаржуваній постанові на пункт 2.16 «Інструкції про взаємодію посадових осіб митних органів, що здійснюють митні процедури з товарами (вантажами), переміщуваними залізничними вантажними поїздами, і працівників залізниць України» є необгрунтованими та безпідставними, в зв'язку з тим, що комісійна перевірка кількості місць вантажу у контейнері № ARKU 8495294 на вагоні № 94631975 по відправці Приколотне Півд. - Одеса - Порт (експ.) Од. № 44068500 проводилась в присутності митниці, а саме старшого інспектора митниці Кундія І.О., про що свідчить акт загальної форми станції Полтава - Південна № 3144/1 від 03.04.2017, який підписаний комісією, в тому числі старшим інспектором митниці Кундій І.О., що в свою чергу спростовує твердження сторони відповідача з приводу порушення митних правил ОСОБА_1.

Відповідно до ст. 494 Митного кодексу України визначено, що про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків - і свідками.

Таким чином, старшим митним інспектором митного поста «Лтава» Кундій І.О. були порушені вимоги статті 494 Митного кодексу України, оскільки протокол про порушення митних правил №0132/80600/17 від 07.09.2017р., в разі наявності адміністративного правопорушення, повинен був складений під час складення комісійного акту з підписами свідків.

В ході судового розгляду справи стороною позивача вказувалось про те, що претензії від одержувача АОМП по дорученню ТОВ «ЛУКРО» або відправника ТОВ «Кернел - Трейд» з приводу відшкодування збитку за недостачу вантажу «масло подсолнечное» у контейнері № ARKU 8495294 на вагоні № 94631975 по відправці № 44068500, згідно із комерційним актом станції Полтава - Південна № 448709/8 від 03.04.2017, на виконання вимог статей 130, 134 Статуту залізниць України, до залізниці не пред'являлось.

Відповідно судом встановлено, що підтвердження наявності завданого збитку перевізником встановлено та в ході судовоого розгляду не доведено стороною відпоаідача про йоого наявність.

Положенням ст. 470 МК України визначено відповідальність за порушення строків доставки товарів, транспортних засобів, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів.

Судом встановлено, щопри винесенні постанови №0132/80600/17 від 28 вересня 2017 року відповідачем не були прийняті до уваги всі обставини митної справи, а також не було враховано, що в діях ОСОБА_1, відсутній склад адміністративного правопорушення, а саме вина (умисна чи необережна).

До того ж, висновки викладені в оскаржуваній постанові не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки 06 квітня 2017 були передані копії документів комерційного акта станції Полтава - Південна № 448709/8 від 03.04.2017 до ВП №2 Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області для порушення кримінального провадження. Документи прийняв 06.04.2017 представник поліції Нечай, що підтверджено його підписом та печаткою у книзі передачі документів комерційних актів, складених на ст. Полтава - Південна, до поліції. При розгляді 28.09.2017 справи про порушення митних правил з притягненням винної оосби до адміністративної відповідальності, не було встановлено чи порушено по даній справі кримінальне провадження та на якій стадії кримінальне провадження перебуває, хоча в постанові по справі стверджуувалось, що кримінальне провадження по даному факту не проводилось.

Так, згідно повідомлення про прийняття і реєстрацію заяви за підписом слідчого СВ відділення поліції №2 Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області лейтенанта поліції Бакулей М.М., по факту виявлення недостачі 10 місць у вагоні № 94631975 контейнер № ARKU 8495294 вантаж «масло подсолнечное» по відправці Приколотне Півд.зал. - Одеса - Порт (експ.) Од.зал. № 44068500 прийнята заява від 06.04.2017 за підписом начальника станції Полтава - Південна Бортник А.М., було розпочато досудове розслідування за ч.1 ст.185 КК України та зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, реєстраційний № 12017170030000437.

Згідно постанови Слідчого СВ ВП №2 ПВП ГУ НП в Полтавській області Бакулей М.М. від 16.04.2017 року кримінальне провадження № 12017170030000437 від 07.04.2017 року - закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 185 КК України.

При надходженні на станцію Полтава - Південна п'яти вагонів з контейнерами по накладній № 44068500 Приколоне Півд. - Одеса - Порт (експ.) Од., в тому числі вагона № 94631975, ніяких відміток у графі 18 накладної «Відмітки митниці» вказано не було. Відповідно Додатку 3 до Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) у графі 18 накладної «Відмітки митниці» відправником, митницею вказуються відмітки митниці у разі використання бланка перевізного документа для митного оформлення (у разі необхідності). Ні відправником, ні митницею на виконання Додатку 3 до Правил оформлення перевізних документів жодних відміток у графі 18 накладної не було, що свідчить про те, що даний вантаж прибував без митного оформлення. Проте, посадова особа митниці приймала участь у комісійній перевірці по заяві вантажовідправника ТОВ «Кернел - Трейд», в звязку з чим було дотримано вимоги чинногот законодавства під час комсійної перевірки товару.

В ході судового розгляду справи стороною позивача зверталась увага суду на те, що при розгляді справи зовсім не було звернуто уваги на те, що дії позивача не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Даний випадок передбачений в п.1 статті 460 Митного кодексу України «вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469. статтею 470. частиною третьою статті 478. статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом».

Таким чином, враховуючи вище викладене та приймаючи до уваги той факт, що дії позивача ОСОБА_1 при виконанні останнім своїх посадових обов'язків, які повністю узгоджуються з діючими Правилами перевезення вантажів та діючого Статуту, були вчинені щодо перевірки вантажу у відповідності п. 129 Правил, з метою визначення збитків та винних осіб, оскільки відповідальність щодо схоронності та безпечності перевезення вантажу лежить на перевізнику. Так, в ході законних та обґрунтованих дій з боку позивача була виявлена невідповідність фактичній наявності товару з кількістю товару заявленій у накладній у присутності представника відправника вантажу, та в результаті дій проведених у відповідності до п. 130,134 Статуту претензій до перевізника стороною відправника та одержувача вантажу не пред'являлось, що дає суду прийти до висновку про законність та обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1.

Керуючись ст. ст. 529-532 Митного кодексу України, ст.ст. 5, 8,9, 72, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - заступника начальника виробничо- технологічного підрозділу «Станції Полтава» - Південна» виробничого підрозділу» Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» до Полтавської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 0132/80600/17 від 28.09.2017 року - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Полтавської митниці Державної фіскальної служби України у справі про порушення митних правил №0132/80600/17 від 28.09.2017р., якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 Митного Кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на суму 8500 гривень

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Н. І. Крючко