Постанова від 26.06.2018 по справі 806/1401/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 червня 2018 року

Київ

справа №806/1401/17

адміністративне провадження №К/9901/3091/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Гімона М.М.,

суддів: Бучик А.Ю., Мороз Л.Л.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року (головуючий суддя - Капинос О.В., судді: Токарева М.С., Черноліхов С.В) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року (головуючий суддя - Охрімчук І.Г., судді: Капустинський М.М., Моніч Б.С.),

у адміністративній справі № 806/1401/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Головне управління ПФУ) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку його пенсії з 1січня 2016 року;

- зобов'язати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку його пенсії з 1січня 2016 року на підставі пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з врахуванням частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка вступила в дію згідно із Законом від 23 грудня 2015 року №900;

- за умов надходження з МВС України вищевказаної інформації про наявність підстав для перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, згідно Закону України «Про Національну поліцію» та виплату вказаної пенсії з 1 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Звернувшись до МВС України з проханням повідомити органи Пенсійного Фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії, отримав відмову.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій МВС України подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування зазначило, що на час вирішення справи в суді права позивача не потребували захисту, оскільки листом від 3 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні співробітників МВС для проведення перерахунку пенсії, в тому числі і позивача. І за своєю суттю, вчинення суб'єктом владних повноважень дій спрямованих на повідомлення Пенсійного фонду України про зміни в грошовому забезпечення співробітників МВС України для перерахунку пенсії, виключає наявність ознак його бездіяльності.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).

10 серпня 2016 року позивач звернувся до МВС України з заявою щодо повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України».

Листом від 18 жовтня 2016 року №22/6-Г-1395 Департамент фінансово-облікової політики МВС України відмовив позивачу у направленні такої інформації, обґрунтовуючи таку відмову тим, що факт прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 не породжує підстав для перерахунку пенсії.

Крім того, на звернення позивача до Головного управління ПФУ щодо перерахунку його пенсії у зв'язку із змінами в законодавстві, листом від 17 жовтня 2016 року №1729-Г-ІІ Головне управління ПФУ повідомило, що підстав для здійснення йому перерахунку пенсії немає, оскільки на даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсій не надходила. Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за законом або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що МВС України допустило протиправну бездіяльність щодо неповідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком судів з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Як встановлено абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIIІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Як встановлено судами, станом на 1 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Проаналізувавши зазначені правові норми, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Вказані положення не суперечать вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Як встановлено судами, 3 лютого 2017 року МВС України направило повідомлення №1461/05/22-2017 до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, тобто з порушенням вказаного п'ятиденного строку для такого повідомлення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що оскільки МВС України направило до Пенсійного Фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії позивачу лише 3 лютого 2017 року, то МВС України допустило протиправну бездіяльність, у зв'язку з чим дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.

В той же час, суди попередніх інстанцій правомірно відмовили в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання МВС України надіслати на адресу Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку позивачу пенсії з 1 січня 2016 року, оскільки така інформація МВС України вже направлена до Пенсійного фонду України.

Щодо позовних вимог до Головного управління ПФУ, то суди попередніх інстанцій правильно зазначили про їх передчасність оскільки правовідносини щодо перерахунку пенсії між позивачем та Головним управлінням ПФУ ще не виникли, у зв'язку з чим обґрунтовано відмовили їх задоволенні.

Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій, у зв'язку з чим підстави для скасування судових рішень відсутні.

Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 20 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

А.Ю. Бучик,

Судді Верховного Суду