Постанова від 26.06.2018 по справі 375/555/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 червня 2018 року

Київ

справа № 375/555/17

провадження № К/9901/29715/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М. І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Троян Н.М., Бужак Н.П., Твердохліб В.А. від 5 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. в якому просила:

- зобов'язати управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області оформити подання на оформлення їй статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та направити його з відповідними документами Київської обласної державної адміністрації;

- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію надати їй статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 синього кольору, серія А з вкладкою у відповідності до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 5 жовтня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.

Визнано неправомірними дії управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації щодо відмови у прийнятті заяви та оформленні подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2

Зобов'язано управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти заяву від ОСОБА_2 про надання їй статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії та оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 та направити його з відповідними документами до Київської обласної державної адміністрації.

Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію прийняти подання управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_2 та вирішити питання про надання ОСОБА_2 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

3. Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що згідно умов, передбачених статтею 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю визначені для визнання особи і видачі посвідчення відповідної категорії. В той же час, незважаючи на скасування зони посиленого радіоекологічного контролю за місцем проживання позивачки, вона залишається потерпілою, так як у свій час, тобто до 1 січня 2015 року отримала свою частину радіоактивного опромінення і виконала умови вищевказаного Закону - станом на 1 січня 1993 року прожила або відпрацювала у цій зоні не менше чотирьох років.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року апеляційну скаргу Київської обласної державної адміністрації - задоволено частково.

Постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 18 травня 2017 року - скасовано в частині задоволення позовних вимог та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 - відмовлено в частині задоволення позовних вимог.

В іншій частині постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 18 травня 2017 року - залишено без змін.

5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 7009 від 2 березня 2016 року не дає підстави, згідно чинного законодавства, встановити ОСОБА_2 статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення потерпілої 1 категорії, а огляд в Обласній спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії позивачка проходила після набуття чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року та залишити в силі постанову Рокитнянського районного суду Київської області від 18 травня 2017 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 27 січня 1994 року ОСОБА_2 видано посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_1 як громадянину, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

У подальшому, у відповідності з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Міністерства охорони здоров'я серії КИО-1 № 344919 від 15 листопада 2010 року ОСОБА_2 визнано інвалідом 2 групи з 15 листопада 2010 року загального захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно Експертного висновку № 7009 від 2 березня 2016 року, наданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ на МНС України на засіданні № 33 від 29 лютого 2016 року вирішено, що за основним діагнозом позивача захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

7 квітня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації із заявою про видачу посвідчення категорії 1-А.

Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації листом від 10 квітня 2017 року № 358/08 повідомило позивачку про те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю.

Починаючи з 1 січня 2015 року (з дати набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII) Департаментом соціального захисту населення Київської облдержадміністрації не приймаються подання райдержадміністрацій на оформлення громадянам посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду.

ДОВОВДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що незважаючи на скасування зони посиленого радіоекологічного контролю за місцем проживання позивачки, вона залишається потерпілою, так як у свій час, тобто до 1 січня 2015 року отримала свою частину радіоактивного опромінення і виконала умови Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» - станом на 1 січня 1993 року прожила або відпрацювала у цій зоні не менше чотирьох років.

Зібраними по справі доказами підтверджується право надання ОСОБА_2 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 синього кольору.

10. Управлінням соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації, Київською обласною державною адміністрацією відзиви ни касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року не подано.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

11. Відповідно до статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать:

1) евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення;

2) особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій;

3) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;

4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років;

5) особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 - 1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями. Перелік видів робіт і місць, де виконувалися зазначені роботи, встановлюється Кабінетом Міністрів України;

6) особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

12. Згідно із частиною 1 статті 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;

особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

13. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю і її було видане посвідчення потерпілого категорії 4, яке діє на час проживання або роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

14. Режим та правове визначення територій радіоактивного забруднення регулюється Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

15. Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 №76-VIII абзац п'ятий частини другої (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначав зони посиленого радіоекологічного контролю, виключено. Цим же Законом статтю 2 («Визначення категорії зон радіоактивного забруднених територій») та 23 («Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4») Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключені, вказані зміни до Закону вступили в силу з 1 січня 2015 року.

16. Позивачка на час встановлення захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідності не проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, згідно вищенаведених змін до законодавства, оскільки такої зони, відповідно до чинного законодавства, немає, отже, посвідчення потерпілого 4 категорії втратило чинність з 1 січня 2015 року, а також позивачка не являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи.

17. Виходячи із встановлених обставин та норм діючого законодавства, що на момент огляду в Обласній спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії 1 квітня 2016 року та звернення із заявами про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивачка не мала статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд апеляційної інстанції дійшов до обґрунтованих висновків про відсутність підстав для задоволення позову щодо зобов'язання видачі посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

18. Крім того, у листі Мінсоцполітики від 8 червня 2015 року за № 658/20/112-15, зазначено, що потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії мають правові підстави для отримання посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії у разі видачі медико-соціальною експертною комісією довідки про встановлення причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою до набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII.

19. Стаціонарне обстеження позивача проведено 1 квітня 2016 року, а позивач на час обстеження не мала статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, статтею 12 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що право на отримання статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, пов'язане саме з фактом встановлення причинного зв'язку інвалідності з наслідками аварії на ЧАЕС, а не з фактом встановлення діагнозу.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

20. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягають скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців