Іменем України
26 червня 2018 року
Київ
справа №815/3994/17
адміністративне провадження №К/9901/2067/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В. М.,
Шарапи В.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року (суддя - Кравченко М.М.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року (головуючий суддя - Шляхтицький О.І., судді - Потапчук В.О., Семенюк Г.В.) у справі
за позовом ОСОБА_2
до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Територіального сервісного центру № 5142 Регіонального сервісного центру в Одеській області Міністерства внутрішніх справ України, у наступному Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, з урахуванням уточнень, про: визнання протиправними дій щодо відмови у поновленні державної реєстрації транспортного засобу - автомобіля марки Toyota Highlander чорного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3, 2011 року випуску; зобов'язання поновити за ОСОБА_2 державну реєстрацію автомобіля марки Toyota Highlander чорного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3, 2011 року випуску.
2. Обґрунтовуючи позов позивач посилався на те, що відповідно до висновку експертного дослідження від 25.04.2017 року № 16/5142/6/Д на автомобілі Toyota Highlander, номерний знак НОМЕР_1, чорного кольору, ідентифікаційний номер змінювався шляхом видалення фрагмента номерної деталі з первинним ідентифікаційним номером, з послідуючим вварюванням аналогічного за розмірами фрагмента номерної деталі, на якому маркування НОМЕР_2 нанесено не заводським способом, встановити первинний ідентифікаційний номер досліджуваного автомобіля не представилось можливим, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3 нанесений не заводським способом (перебитий), для встановлення первинного маркування номера двигуна необхідний демонтаж навісного обладнання та дослідження в лабораторних умовах. Відповідно до пункту 40 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» скасовано реєстрацію легкового автомобіля марки Toyota Highlander, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію ТЗ НОМЕР_5. 17 серпня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області із заявою про поновлення реєстрації автомобіля, оскільки ухвалою слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси у справі № 521/6503/17 на зазначений транспортний засіб було накладено арешт, при цьому судом залишено право користування ОСОБА_2 на нього. 30 серпня 2017 року Регіональним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області було надіслано лист ОСОБА_2, яким відмовлено у поновленні державної реєстрації вказаного транспортного засобу.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
4. Відмовляючи у задоволені адміністративного позову суд першої інстанції зазначив, що у відповідача були відсутні встановлені законом підстави для поновлення державної реєстрації транспортного засобу позивача.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
6. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у справі № 815/3994/17 - залишено без змін.
7. Апеляційний суд, залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, зазначив, що дії відповідача щодо відмови у поновленні державної реєстрації транспортного засобу позивача є правомірними. Також зазначив, що скасування реєстрації легкового автомобіля позбавило позивача легітимного права користування, а відтак враховуючи чинність зазначеного рішення, право позивача не може за цих умов захищатись статтею 1 Першого протоколу Європейського суду з прав людини.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
8. ОСОБА_2 (далі - скаржник) у грудні 2017 року звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року.
9. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 січня 2018 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
10. В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
11. В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник посилається на те, що суди попередніх інстанції обмежились формальною констатацією факту відсутності механізму для поновлення відповідачем державної реєстрації транспортного засобу, при цьому не надавши оцінки пропорційності прийнятого відповідачем рішення та не проаналізувавши баланс між несприятливими наслідками для прав та інтересів ОСОБА_2 і цілями, на досягнення яких було спрямоване рішення.
12. У березні 2018 року відповідач надав відзив на касаційну скаргу, яким просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін. Зазначає, що не допускається експлуатація автомобілів, ідентифікаційні номери агрегатів яких не відповідають записам у реєстраційних документах. Також зазначає, що на момент скасування державної реєстрації транспортного засобу будь-яка інформація про наявні обмеження була відсутня в державному реєстрі МВС. Вважає, що підстав для задоволення звернення ОСОБА_2 щодо поновлення державної реєстрації транспортного засобу не було.
13. Ухвалою Верховного Суду від 25 червня 2018 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
14. 15 травня 2014 року ОСОБА_2 придбав автомобіль Toyota Highlander чорного кольору, номер кузова НОМЕР_2, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3, 2011 року випуску відповідно до реєстраційної картки ТЗ.
15. 15 травня 2014 року Центр ДАІ 1201 ГУМВС України в Дніпропетровській області на підставі довідки-рахунку № ВІА469185 від 15.05.2014 року здійснив реєстрацію автомобіля Toyota Highlander чорного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, 2011 року випуску за ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5.
16. У квітні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Територіального сервісного центру 5142 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області із заявою про перереєстрацію належного йому транспортного засобу - автомобіля марки Toyota Highlander чорного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3, 2011 року випуску, у зв'язку з продажем.
17. 25 квітня 2017 року експертом Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Шушман С.А. на підставі заяви ОСОБА_2 було проведене дослідження за напрямом «Комплексне дослідження транспортних засобів та документів, що їх супроводжують», за результатами якого було складено висновок експертного дослідження від 25.04.2017 року № 16/5142/6/Д.
18. Відповідно до висновку експертного дослідження від 25.04.2017 року № 16/5142/6/Д на досліджуваному автомобілі Toyota Highlander, номерний знак НОМЕР_1, чорного кольору, ідентифікаційний номер змінювався шляхом видалення фрагмента номерної деталі з первинним ідентифікаційним номером, з послідуючим вварюванням аналогічного за розмірами фрагмента номерної деталі на якому маркування НОМЕР_2 нанесено не заводським способом, встановити первинний ідентифікаційний номер досліджуваного автомобіля не представилось можливим, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3 нанесений не заводським способом (перебитий), для встановлення первинного маркування номера двигуна необхідно демонтаж навісного обладнання та дослідження в лабораторних умовах.
19. У зв'язку з цим, експерт повідомив Малиновський ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області, що на автомобілі Toyota Highlander чорного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1 проводилась зміна ідентифікаційного номера кузова, шляхом перебивання символів не в заводських умовах, маркування НОМЕР_2 нанесене не заводським способом, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3 нанесений не заводським способом.
20. За даним фактом відомості про скоєне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017160470001707 від 26.04.2017 року за статтею 290 Кримінального кодексу України.
21. 27 квітня 2017 року слідчий суддя Малиновського районного суду м. Одеси своєю ухвалою у справі 521/6503/17 задовольнив клопотання слідчого СВ Малиновського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області, погодженого з прокурором Одеської місцевої прокуратури № 2, про арешт майна за матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за №12017160470001707 від 26.04.2017 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого статтею 290 Кримінального кодексу України; наклав арешт на майно, яке було виявлено та вилучено під час огляду місця події 25.04.2017 року за адресою м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 23-в, а саме автомобіль НОМЕР_4; заборонив розпоряджатися вказаним майном; повернув володільцю ОСОБА_2 майно, яке було виявлено та вилучено під час огляду місця події 26.04.2017 року за адресою м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 23-в, а саме транспортний засіб Toyota Highlander чорного кольору, д/н НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2; попередив ОСОБА_2, у володінні якого знаходиться зазначене майно, про кримінальну відповідальність за незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, передбачене ст.388 Кримінального кодексу України.
22. Листом від 13.06.2017 року Територіальний сервісний центр № 5142 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області повідомив ОСОБА_2, що 08.06.2017 року згідно висновку експертного дослідження НДЕКЦ МВС від 25.04.2017 року № 16/5142/6/Д у відповідності до пункту 40 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» реєстрацію легкового автомобіля марки Toyota Highlander, номерний знак НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію ТЗ НОМЕР_5, кузов № НОМЕР_2, скасовано.
23. 17 серпня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області із заявою про поновлення реєстрації транспортного засобу - автомобіля марки Toyota Highlander чорного кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3, 2011 року випуску.
24. Листом від 30.08.2017 року Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області у відповідь на звернення ОСОБА_2 від 17.08.2017 року повідомив, що згідно з п.15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388, державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
25. Частина друга статті 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
26. Частини 1-5 статті 34 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух»: державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.
27. Частина перша статті 37 Закону України «Про дорожній рух»: забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
28. Абзац перший пункту 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388: державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
29. Абзац другий пункту 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів: експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
30. Абзац четвертий пункту 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів: державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
31. Абзац перший пункту 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів: на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт, один - на мототранспорт, мопед, причіп та напівпричіп, дозволи на встановлення на транспортних засобах спеціальних світлових і (або) звукових сигнальних пристроїв. У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу ідентифікаційний номер двигуна не зазначається.
32. Абзац третій пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів: у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
33. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
34. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина 1 статті 341 КАС України).
35. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч. 2 ст. 341 КАС України).
36. З наведених приписів законодавства випливає, що законодавцем встановлено заборону на реєстрацію та експлуатацію транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, у тому числі з підробленими ідентифікаційними номерами складових частин.
37. З огляду на встановлення факту зміни шляхом видалення фрагмента номерної деталі з первинним ідентифікаційним номером, з послідуючим вварюванням аналогічного за розмірами фрагмента номерної деталі на якому маркування нанесено не заводським способом, та нанесення не заводським способом (перебиття) ідентифікаційного номеру двигуна, висновки судів попередніх інстанцій про відсутність у відповідача підстав для поновлення державної реєстрації транспортного засобу є правильними.
38. Оцінюючи доводи касаційної скарги, Суд виходить з того, що судами першої та апеляційної інстанцій було надано належну правову оцінку доводам, викладеним у позовній заяві та запереченнях проти позову, а також наведеним сторонами під час судового розгляду справи. Жодних нових доводів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права при винесенні оскаржуваних судових рішень, у касаційній скарзі не зазначено.
39. Частиною першою статті 350 КАС України (в чинній редакції) передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
40. Враховуючи вищенаведене, відповідно до частини 1 статті 350 КАС України Суд касаційної інстанції вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення судів попередніх інстанцій - без змін, оскільки судами не було допущено неправильного застосування норм матеріального права та порушень норм процесуального права.
41. З огляду на викладене, висновки судів першої та апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, підстави для скасування судових рішень відсутні.
42. Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
43. В задоволенні касаційної скарги ОСОБА_2 - відмовити.
44. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року - залишити без змін.
45. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не оскаржується.
Суддя-доповідач Н.А. Данилевич
Судді В. М. Бевзенко
В.М. Шарапа