18 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3967/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Спаскіна О.А.
суддів: Любчич Л.В. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
позивача ОСОБА_1
представника позивачів ОСОБА_2
представника відповідача (ГУ Держгеокадастру у Х/о) ОСОБА_3
третьої особи ОСОБА_4
представника третьої особи ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.03.2018, (суддя Мельников Р.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 15.03.18) по справі № 820/3967/17
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_6
до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області , Державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 , Головного управління Держгеокадастру у Харківській області
третя особа ОСОБА_4
про визнання неправомірним внесення відомостей та скасування державної реєстрації,
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.03.2018р. адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_6 до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7, третя особа: ОСОБА_4, про визнання неправомірним внесення відомостей та скасування державної реєстрації - задоволено.
Визнано протиправними дії державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, та присвоєння їй кадастрового номеру - 6310136600:07:004:0005.
Скасовано державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, кадастровий номер - 6310136600:07:004:0005
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (61001, м. Харків, вул. Крамаренківська, буд. 46, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області (61003, м. Харків, вул. Квітки-Основ'яненка, буд. 7, 4 пов., код ЄДРПОУ - 39936895).
Стягнуто на користь ОСОБА_6 (61161, м. Харків, вул. Пестеля, буд. 32, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) сплачену суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області (61003, м. Харків, вул. Квітки-Основ'яненка, буд. 7, 4 пов., код ЄДРПОУ - 39936895).
Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вважає, що державна реєстрація земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, кадастровий номер - 6310136600:07:004:0005 була здійснена на підставі поданих документів у відповідності до норм діючого законодавства. Зауважує, що позивачами не доведено існування обставин, які визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, що був затверджений Постановою кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року за № 1051, та можуть бути підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Позивач ОСОБА_1 та представник позивачів в судовому засіданні та у письмовому відзиві на апеляційну скаргу заперечували проти останньої та зазначили, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачають.
Представник апелянта в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Третя особа ОСОБА_4 та її представник підтримали апеляційну скаргу відповідача та просили суд її задовольнити, а рішення суду першої інстанції - скасувати.
Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області та державний кадастровий реєстратор Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 та ОСОБА_6 відповідно до Інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно є власниками будинку, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 32, зокрема, житлового будинку літ. “А-1”.
Земельна ділянка, що межує із земельною ділянкою позивачів, знаходиться по вул. Пестеля, 34 та на ній розташований житловий будинок, що належить ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 31.03.2011 року, укладеного між третьою особою та ОСОБА_8.
Рішенням Народного суду Московського району м. Харкова від 24.07.1974 року за позовом ОСОБА_9, ОСОБА_10 до ОСОБА_11 та ОСОБА_12 про реальний розподіл домоволодіння вирішено здійснити розподіл користування домоволодінням, розташованого в м. Харкові по вул. Пестеля, 32. За рішенням суду було виділено у користування ОСОБА_9 та ОСОБА_10 житловий будинок літ. “А-1” та частину земельної ділянки площею 272 кв.м. з боку домоволодіння № 34, а у користування ОСОБА_13 та ОСОБА_12 виділити житловий будинок літ. “Б” та частину земельної ділянки площею 263 кв. м. з боку домоволодіння № 30.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом спадкоємицею майна (частини домоволодіння № 32 по вул. Пестеля) ОСОБА_10 є ОСОБА_6. Технічним паспортом на житловий будинок по вул. Пестеля, 32, визначено, що земельна ділянка зареєстрована в БТІ на підставі рішення Народного суду Московського району м. Харкова.
07.07.2016 року представником ОСОБА_4 подано до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області заяву про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0537 га, яка розташована за адресою: Харківська область, м. Харків, Київський район, вул. Пестеля, 32, до якої долучено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Пестеля, 34 у Київському районі м. Харків, складену на замовлення ОСОБА_4 ТОВ "Харківземінформ".
Вказану заяву було прийнято державним кадастровим реєстратором Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7
15.07.2016 року рішенням державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 внесено відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, та присвоєно кадастровий номер - 6310136600:07:004:0005.
Не погодившись з такими рішенням відповідача, позивачі звернулися до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки державним кадастровим реєстратором Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 в порушення вимог ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6310136600:07:004:0005 на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства, чим було порушено права позивачів як власників суміжної земельної ділянки
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Згідно зі статтею 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно із положеннями статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Положеннями статті 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Як вбачається з матеріалів справи, представником ОСОБА_4 07.07.2016 року подано до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області заяву про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0537 га, яка розташована за адресою: Харківська область, м. Харків Київський район, вул. Пестеля, 32, до якої долучено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Пестеля, 34 у Київському районі м. Харків, складену на замовлення ОСОБА_4 ТОВ "Харківземінформ".
Вказану заяву було прийнято державним кадастровим реєстратором Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7
Рішенням державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 від 15.07.2016 року внесено відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, та присвоєно кадастровий номер - 6310136600:07:004:0005.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, зокрема є невідповідність поданих документів вимогам законодавства.
При цьому, встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів, як передбачено положеннями статті 55 Закону України "Про землеустрій".
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Відповідно до п. 2.1 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками від 18.05.2010 № 376 встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Пунктом 2.3 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками від 18.05.2010 № 376 передбачено, що комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Згідно пункту 2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками від 18.05.2010 № 376 технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: пояснювальну записку, яка містить опис місця розташування земельної ділянки, відомості про власника (користувача) земельної ділянки, відомості про виконавця (виконавців), реквізити відповідних ліцензій, необхідних для виконання робіт, відомості про власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, стислий опис виконаних робіт; технічне завдання на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (додаток 1); копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі його наявності); матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів). На бажання замовника замість плану меж земельної ділянки може складатися кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути; у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (додаток 2).
Таким чином, обов'язковою складовою технічної документації є план меж земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки (кадастровий план), на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок.
При цьому, положеннями ст. 198 Земельного кодексу України передбачено, що кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.
Отже, обов'язковою складовою частиною кадастрової зйомки є погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з копії акту погодження меж земельної ділянки від 05.06.2016, підписи користувачів земельної ділянки № 32 - ОСОБА_1, ОСОБА_6 відсутні, натомість в акті міститься підпис ОСОБА_14, яка є співвласником домоволодіння по вул. Пестеля, 32.
Відповідно до пункту 3.12 Інструкції № 376 повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
Таким чином, власники суміжних земельних ділянок мають бути повідомлені про дату, час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельних ділянок за п'ять робочих днів листом або за допомогою інших засобів зв'язку.
Матеріали справи свідчать, що позивачі є власниками житлового будинку літ. “А-1”, розташованого на земельній ділянці за адресою м. Харків, вул. Пестеля, 32, яка є суміжною із земельною ділянкою, розташованою за адресою м. Харків, вул. Пестеля, 34, де і проживають, проте жодних повідомлень на свою адресу не отримували.
У матеріалах справи наявні відомості щодо публікації у пресі повідомлення Позивачів про оформлення технічної документації.
Так, третьою особою було здійснено виклик позивачів шляхом друкування повідомлення в засобах масової інформації, а саме у газеті "Премьер" від 10.06.2016 року, в якому вказано, що погодження меж земельних ділянок відбудеться 15.06.2016 року.
Однак, вказані твердження є такими, що не відповідають законодавству, оскільки погодження меж земельної ділянки та прийомка-передача межових знаків на зберігання відбулось 05.06.2016 року, тобто на десять днів раніше, ніж зазначено в оголошенні.
Отже, станом на день підписання акту погодження меж земельної ділянки від 05.06.2016 року, позивачі не були повідомлені у відповідності до норм діючого законодавства.
Крім того такий спосіб повідомлення як розміщення оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки передбачений законодавством тільки у випадку, якщо місце проживання або місцезнаходження власників (користувачів) суміжних земельних ділянок невідоме, що в даному випадку не відповідає обставинам справи.
Враховуючи наведене, відсутні докази повідомлення позивачів, як користувачів суміжної земельної ділянки, про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) шляхом надіслання рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою іншого засобу зв'язку, який забезпечив би фіксацію такого повідомлення.
Також з акту погодження меж земельної ділянки від 05.06.2016 року вбачається, що його було також підписано головою вуличного комітету №4, проте відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки голови вуличного комітету №4 ОСОБА_15 від 16.10.2017 року збори з питання узгодження меж земельної ділянки по вул. Пестеля, б. 32 і 34 не проводились.
Вказані обставини свідчать про те, що третьою особою не було вчинено належних дій направлених на повідомлення позивачів про узгодження меж між земельними ділянками у відповідності до норм діючого законодавства.
З огляду на вищевикладене судова колегія дійшла висновку про те, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, складена на замовлення ОСОБА_4 ТОВ "Харківземінформ", в порушення положень Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками від 18.05.2010 № 376 в частині повідомлення позивачів, як користувачів суміжної земельної ділянки, про дату і час погодження меж земельної ділянки не містить в собі повідомлення позивачів, що призвело до не здійснення погодження меж даної земельної ділянки з усіма суміжними власниками (користувачами).
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що державний кадастровий реєстраторо Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 в порушення вимог ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" провів державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6310136600:07:004:0005 на підставі документів, які не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого було порушено права позивачів як власників суміжної земельної ділянки.
Таким чином, оскаржуване рішення державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області ОСОБА_7 від 15.07.2016 року про внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, та присвоєння кадастрового номеру - 6310136600:07:004:0005 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що державна реєстрація земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Харків, вул. Пестеля, 34, кадастровий номер - 6310136600:07:004:0005 була здійснена на підставі поданих документів у відповідності до норм діючого законодавства не знайшли свого підтвердження ні в ході судового розгляду справи судом першої інстанції, ні під час апеляційного провадження. Крім того, зазначені висновки спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, копією акту погодження меж земельної ділянки від 05.06.2016, в якому відсутні підписи користувачів земельної ділянки № 32 - ОСОБА_1, ОСОБА_6, повідомленням у газеті "Премьер" від 10.06.2016 року, що свідчить про несвоєчасне повідомлення позивачів про дату погодження меж земельної ділянки.
Висновки відповідача про те, що позивачами не доведено існування обставин, які визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, що був затверджений Постановою кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року за № 1051, та можуть бути підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки судова колегія оцінює критично з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Колегія суддів зазначає, що позивачі, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконали вимоги ч.1 ст. 77 КАС України.
Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 77 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості власних дій, що є предметом оскарження позивачем.
Крім того, слід зазначити, що якщо реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі документації із землеустрою, яка не відповідає вимогам земельного законодавства, то наявні підстави для скасування такої реєстрації та скасування кадастрового номера цієї земельної ділянки як неправомірно зареєстрованої.
Зазначена позиція узгоджується з висновками Вищого адміністративного суду України, зазначеними в постанові від 27.04.16 року по справі 820/5195/15.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 2 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 по справі № 820/3967/17 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 по справі № 820/3967/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_16
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_17 ОСОБА_18
Повний текст постанови складено та підписано 26.06.2018 р.