Справа № 633/49/18
Провадження 3/633/18/2018
22.05.2018 року суддя Печенізького районного суду Харківської області Тимченко А.М., розглянувши матеріал, який надійшов з Печенізького ВП Чугуївського ВП ГУ НП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово не працюючого, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2
за ч. 1 ст.130 КУпАП,
В проваджені Печенізького районного суду Харківської області перебуває адміністративний матеріал, який надійшов з Печенізького ВП Чугуївського ВП ГУ НП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1. за вчинення правопорушення, передбачене ч. 1 ст.130 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 098742 від 01.02.2018 року ОСОБА_1 о 17-00 в с. Мартове, по вул.. Харківській, 1 керував мотоциклом НОМЕР_1 з ознаками алкогольного оп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода, не чітка мова), від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відмовився, чим порушив п. 2.9.4. ПДР України.
У відповідності зі ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Забезпечення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності права на захист згідно зі ст. 129 Конституції України є основною засадою судочинства та закріплено також положенням ст. 268 КУпАП.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 року, зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19.12.2008 року № 18 ( далі - Постанова № 14 від 23.12.2005 року), звернув увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Суди повинні неухильно виконувати вимоги ст. 268 КУпАП щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності зазначеної особи це можливо лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду і якщо від неї не надійшло клопотання про його відкладення.
Судове засідання призначене на 13.02.2018 року не відбулося, по причині неявки особи, яка притягується до адмінвідповідальності. Суд своєчасно повідомляв ОСОБА_1 про розгляд справи, однак судова повістка була вручена гр. ОСОБА_1 працівниками пошти лише 20.02.2018 року, що підтверджується поштовим повідомленням ( а.с.18). Судове засідання перенесено на 13.03.2018 року.
13.03.2018 року засідання не відбулося по причині відпустки судді ( копія наказу а.с.22). Судове засідання перенесено на 26.04.2018 року.
26.04.2018 року гр. ОСОБА_1 надав до суду клопотання в якому зазначив, що він з протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відносно нього не згоден і йому потрібен час на пошуки адвоката ( а.с.25 ). Судове засідання перенесено на 22.05.2018 року.
Суд розглянувши матеріали справи вважає, що даний адміністративний матеріал підлягає закриттю з наступних підстав.
За ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу (п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП).
Відповідно до п. 24 Постанова № 14 від 23.12.2005 року, при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247, 280 КУпАП. Приписи ст. 247 КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
Правопорушення вчинено 01.02.2018 р., дане правопорушення не є триваючими, на день розгляду справи строки накладення адміністративного стягнення сплинули, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Також, суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (п. 137 Рішення від 09.01.2013 року у справі « ОСОБА_2 проти України») про те, що закріплення строків давності слугує задля забезпечення юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від незаявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалось виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними.
Керуючись ст. ст. 38, 130, 221, 247, 283 284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Печенізький районний суд Харківської області або внесення подання прокурором у той же строк.
Суддя: А.М. Тимченко