Справа 362/1321/18
Провадження 3/362/504/18
18.06.2018 року суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Корнієнко С.В., розглянувши адміністративні матеріаил, що надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, секретаря Здорівської сільської ради та виконуючої обов'язки голови сільської ради, за ч.ч.1 і 2 ст.172-7 КУпАП, -
Розпорядженням Здорівського сільського голови № 56 від 25.11.2015 року на підставі рішення Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області № 3-2-VII від 24.11.2015 року ОСОБА_1 було зараховано на посаду секретаря Здорівської сільської ради з покладенням на неї обов'язків секретаря виконавчого комітету ради.
Рішенням Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області від 29.01.2016 року № 32-4-VII достроково припинено повноваження Здорівського сільського голови ОСОБА_2 з одночасним покладенням його обов'язків на секретаря Здорівської сільської ради ОСОБА_1
Таким чином, відповідно до п.п.«б» та «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» (на далі «Закон») ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону на осіб, зазначених у пунктах 1 та 2 частини першої статті 3 Закону, у тому числі на посадових осіб місцевого самоврядування та сільських, селищних, міських голів, поширюються вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює у раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Частиною другою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження з сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до пункту 14 частини четвертої статті 42 вказаного Закону сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.
Статтею 121 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ка посадових осіб органів місцевого самоврядування покладено обов'язок щодо затримання правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Секретар Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області та виконавчого комітету ради ОСОБА_1, 15 березня 2017 року, виконуючи обов'язки Здорівського сільського голови, представляючи Здорівську сільську раду у відносинах із ТОВ «БК «Будівельний альянс», підписала договори підряду №№10, 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 на виконання будівельних робіт в с.Здорівка, Васильківського району Київської області, підрядником за яким виступило ТОВ «БК «Будівельний альянс» в особі директора ОСОБА_3 Крім того, секретар Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області та виконавчого комітету ради ОСОБА_1 24 квітня 2017 року, 6 липня 2017 року, 7 та 14 серпня 2017 року, виконуючи обов'язки Здорівського сільського голови, представляючи Здорівську сільську раду у відносинах із ТОВ «БК «Будівельний альянс», підписала договори підряду №№30, 31, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 46, 48, 49, 50, 52, 53, 54 на виконання будівельних робіт в с.Здорівка, Васильківського району Київської області, підрядником за яким виступило ТОВ «БК «Будівельний альянс» в особі директора ОСОБА_3
З інформації Фастівського МРВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області (лист від 15.02.2018 № 51/34-221), відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції м. Києві (лист від 26.01.2018 № 1159/03-01-44), відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми доходів, нарахованих фізичній особі податковим агентом, та/або суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також розмір утриманого податку з доходів фізичних осіб (відповідь на запит від 16.02.2018 № 5136) слідує, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, батько секретаря Здорівської сільської ради - виконуючої обов'язки Здорівського сільського голови ОСОБА_1, у період з лютого по жовтень 2017 року працював у ТОВ «БК «Будівельний альянс».
Факт перебування ОСОБА_4 у трудових відносинах із ТОВ «БК «Будівельний альянс» також підтверджується листом товариства від 08.11.2017 № 1/11/2017.
Відповідно до статті 1 Закону реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, ліз впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, по виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Слід зазначити, що сімейні відносини завжди становлять для особи, на яку поширюються положення Закону, приватний інтерес, зумовлений бажанням піклування про близьку особу. Відповідно, реалізація службових/представницьких повноважень відносно близької особи свідчить про вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів, оскільки об'єктивне та безстороннє виконання згаданих повноважень відносно близької особи виключається.
З викладеного вище слідує, що під час укладення між Здорівською сільською радою Васильківського району Київської області в особі виконуючої обов'язки голови Здорівської сільської ради ОСОБА_1 та ТОВ «БК «Будівельний альянс» вищезгаданих договорів підряду від 15 березня 2017, 24 квітня 2017, 6 липня 2017, 7 та 8 серпня 2017 року у вказаному товаристві працював батько виконуючої обов'язки голови Здорівської сільської ради ОСОБА_4
Вказане свідчить про наявність у секретаря Здорівської сільської ради - виконуючої обов'язки Здорівського сільського голови ОСОБА_1 приватного інтересу у відносинах Здорівської сільської ради із ТОВ «БК «Будівельний альянс», зумовленого наявністю сімейних відносин із працівником цього товариства ОСОБА_4
Укладенням зазначених договорів із ТОВ «БК «Будівельний альянс» реалізовано визначені частиною першою статті 78 Бюджетного кодексу України повноваження ОСОБА_1, як виконуючої обов'язки Здорівського сільського голови, із забезпечення виконання місцевого бюджету територіальної громади села Здорівка.
Частиною першою статті 7 Бюджетного кодексу України до принципів бюджетної системи України віднесено принцип ефективності та результативності, що передбачає прагнення усіх учасників бюджетного процесу до досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, Автономною Республікою Крим, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Реалізація вказаного принципу при виконанні бюджету неможлива за наявності приватного інтересу у розпорядника бюджетних коштів, оскільки впливає на об'єктивність прийняття рішень, у тому числі пов'язаних із відбором постачальника товару, надавача послуг, виконавця робіт за рахунок коштів відповідного бюджету.
Згідно з абзацом 4 частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель (допорогові закупівлі), за умови, що вартість предмета купівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники обов'язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Відповідно частини першої статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» під час здійснення закупівель замовники повинні дотримуватися, зокрема, принципів добросовісної конкуренції серед учасників, недискримінації учасників, максимальної економії та ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Всупереч вказаним принципам здійснення закупівель у період з лютого по жовтень 2017 року, коли у ТОВ «БК «Будівельний альянс» працював ОСОБА_4, а виконуючою обов'язки Здорівського сільського голови ОСОБА_1, згідно відомостей інформаційно-телекомунікаційної системи «Prozorro», укладено із ТОВ «БК «Будівельний альянс» більше тридцяти договорів на виконання робіт і надання послуг у сфері будівництва та благоустрою території та фактично визначено це товариство основним контрагентом Здорівської сільської ради Київської області за відсутності будь-якої конкуренції з боку інших можливих постачальників робіт і послуг для Здорівської сільської ради.
Вказане свідчить, що між приватним інтересом секретаря Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області - виконуючої обов'язки Здорівського сільського голови ОСОБА_1 та її представницькими повноваженнями, пов'язаними із вчиненням дій від імені та в інтересах територіальної громади села Здорівка Васильківського району Київської області та Здорівської сільської ради, виникла суперечність, яка вплинула на об'єктивність та неупередженість вчинення дій та прийняття рішень, пов'язаних із обранням ТОВ «БК «Будівельний альянс» постачальником робіт для Здорівської сільської ради та укладенням договорів №№10, 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 від 15.03.2017 року; №№30, 31, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44 від 24.04.2107 року; №№42, 43 від 06.07.2017 року; №№46, 48, 49, 50, 52, 53 від 07.08.2017 року та №54 від 14.08.2017 року.
З огляду на вимоги пунктів 1 та 2 частини першої статті 28 Закону ОСОБА_1, як секретар Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області та виконуюча обов'язки Здорівського сільського голови зобов'язана вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, і повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів Національне агентство (враховуючи перебування на посаді, яка не передбачає наявність безпосереднього керівника).
Попри викладені вимоги Закону секретар Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області - виконуюча обов'язки Здорівського сільського голови ОСОБА_1 Національне агентство про реальний конфлікт інтересів, пов'язаний з укладенням договорів із ТОВ «БК «Будівельний альянс», не повідомила та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, підписавши від імені Здорівської сільської ради договори №№10, 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 від 15.03.2017 року; №№30, 31, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44 від 24.04.2107 року; №№42, 43 від 06.07.2017 року; №№46, 48, 49, 50, 52, 53 від 07.08.2017 року та №54 від 14.08.2017 року, стороною за якими виступило вказане товариство.
Своїми діями секретар Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7 КУпАП, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів; та ч.2 ст.172-7 КУпАП, а саме: вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Представник правопорушниці в судовому засіданні вину не визнав, наполягаючи на відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Разом з тим, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.ч.1 і 2 ст. 172-7 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, рішенням Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області №32-4-VII від 29.01.2016 року, договорами підряду №№10, 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 від 15.03.2017 року; №№30, 31, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44 від 24.04.2107 року; №№42, 43 від 06.07.2017 року; №№46, 48, 49, 50, 52, 53 від 07.08.2017 року та № 54 від 14.08.2017 року, звітами про укладені договори в системі «Prozorro» та іншими матеріалами справи.
Відповідно до положень ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
А тому, враховуючи вищевикладене, адміністративні провадження №№3/362/504-513/18 відносно ОСОБА_1 вважаю за доцільне об'єднати в одне провадження.
Згідно з положеннями ч.1 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Правопорушення, які інкриміновані ОСОБА_1 не є триваючими, а з моменту виявлення, за матеріалами справи у вересні-листопаді 2017 року, вчинених нею правопорушень минуло понад три місяці.
Згідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього кодексу.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати винною ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, але враховуючи, що строки накладення адміністративного стягнення за дані правопорушення минули, провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст.ст.172-7, 38, 247 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1 і 2 ст.172-7 КУпАП.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Строк пред'явлення документа до виконання - 3 місяці з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову судді подається протягом 10 днів з дня її винесення до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд Київської області.
Суддя С. Корнієнко