11.06.2018
Справа №522/8913/18
Провадження № 3/522/4991/18
11 червня 2018 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Шенцева О.П., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КпАП України, -
27.04.2018 р. був складений протокол № 072728 серії БД про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КпАП України.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що 26.04.2018 р. о 23 год. 00 хв. ОСОБА_1, керуючи автомобілем НОМЕР_1 по вул. М.Грушевського, 17А, в порушення п. 2.10в. Правил дорожнього руху України, будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце події, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 122 - 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 заперечував факт своєї провини та пояснив суду, що він був змушений покинути місце пригоди з метою доставки пасажиру до медичного закладу. Крім того, зазначив, що вчинити інакше він не міг. В зв'язку з чим, просив суд закрити провадження за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КпАП України за відсутністю події і складу правопорушення.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, а саме: протокол БД № 072728 від 27.04.2018 року, копію схеми місця ДТП від 26.04.2018 року, пояснення, рапорт, суддя вважає, що справа про адміністративне правопорушення, підлягає закриттю з наступних підстав:
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ст. ст.245,251,252,280 КУпАПсуд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, та іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
З огляду на презумпцію невинуватості, особа яка притягається до адміністративної відповідальності, вважається невинною доти, поки інше не буде доведено в установленому законом порядку, а всі сумніви повинні трактуватися на корись особи.
Діяння повинно містити усі ознаки складу правопорушення, за відсутності хоча б однієї вважається відсутнім склад у цілому.
Згідно зі ст. 122-4 КУпАП, адміністративним правопорушенням вважається залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до Правил дорожнього руху, дорожньо-транспортна пригода - це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.
У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; б) увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки; в) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди; г) вжити можливих заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати швидку медичну допомогу, а якщо це неможливо, звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до лікувального закладу; г) відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також стан транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди; д) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи підрозділ міліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття працівників міліції; е) вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди; є) до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Обов'язковим елементом складу правопорушення є саме залишення місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні.
Проте, залишення водієм ОСОБА_1 місця ДТП в даному випадку обумовлена не метою уникнення відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, а нагальною необхідністю виконання інших положень Правил дорожнього руху щодо надання потерпілому в результаті ДТП першої медичної допомоги, задля уникнення подальших тяжких наслідків.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БД від 072728 від 27.04.2018 року, водій ОСОБА_1 самостійно прибув до УПП в Одеській області ДПП, тобто не переслідував мету переховування від адміністративної відповідальності.
Таким чином, водій ОСОБА_1 відвезши потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, діяв повністю у відповідності до Правил дорожнього руху.
За таких обставин, з урахуванням того, що суд позбавлений можливості збору доказів, оскільки, під час судового розгляду не було встановлено, порушення зі сторони ОСОБА_1, Правил дорожнього руху, провадження у цій справі підлягає закриттю через відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому правопорушення, передбаченого ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а сам ОСОБА_1 - звільненню від адміністративної відповідальності.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 280, 247 п.1 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 за ст. 122-4 КУпАП закрити у звязку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти діб з дня її винесення.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси