Справа № 521/9918/18
Провадження № 2-а/521/229/18
25.06.2018 року
Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Бобуйка І.А.
секретаря судового засідання - Богуш М.С.
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 65017, АДРЕСА_1) до Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області (місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 12), поліцейського групи реагування патрульної поліції Відділу організації діяльності груп реагування Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області - ОСОБА_2 (місце роботи: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 12) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 з вказаним адміністративним позовом, в якому просив суд визнати дії ОСОБА_2 - працівника поліції ГРПП ВОДГР УПД ГУНП в Одеській області щодо складання постанови серії НК №887171 від 06.06.2018 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, у вигляді штрафу в сумі 425 (чотириста двадцять п'ять) гривень за порушення ч. 1 ст. 126 КУпАП, незаконними; визнати постанову серії НК №887171 від 06.06.2018 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, протиправною та скасувати її, а провадження по справі закрити, обґрунтовуючи це наступним.
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК №887171 від 06.06.2018 р., складеною ОСОБА_2 - поліцейським ГРПП ВОДГР УПД ГУНП в Одеській області, ОСОБА_1 незаконно притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення - штраф у розмірі 425 (чотириста двадцять п'ять) гривень.
У вказаній вище постанові зазначено, що ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом «Ауді А5», номерний знак НОМЕР_1, 06.06.2018 року о 16 годині 30 хвилин в м. Одеса по вул. Канатна, 112, не мав при собі поліс обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів, чим порушив ППДР 2.1., чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Позивач вважає постанову, винесену 06.06.2018 року НК №887171 незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки Правил дорожнього руху він не порушував, а дії Інспектора Колойденко М.М. при її винесенні були незаконними.
В судовому засідання представники позивача позов підтримали та просили його задовольнити.
Відповідачі - в судове засідання не з'явились, повідомлялись про дату, час та місце судового засідання належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 06.06.2018 ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Ауді А5», номерний знак НОМЕР_1. Приблизно о 16:30 годин, знаходячись в м. Одеса по вул. Канатна, 112, ОСОБА_1 зупинився на вимогу працівника поліції, після чого останній підійшов до нього та попросив пред'явити документи. На питання ОСОБА_1 про причину зупинки автомобіля, працівник поліції не відреагував та попросив надати водійське посвідчення та документи на авто. Після цього, ОСОБА_1 повідомив працівнику поліції (відповідачу), що його вимога про зупинку є незаконною та не узгоджується із вичерпним переліком причин для зупинки транспортного засобу, визначених в ч. 1 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію України».
Також, згідно ч. 2 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію України» поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.
Однак, відповідач нічого не пояснив та попросив надати страховий поліс. ОСОБА_1 відмовився виконати вказані вимоги, оскільки вважав їх незаконними, про що повідомив працівника поліції. Також, ОСОБА_1 повідомив, що він не є власником даного транспортного засобу та відповідно ОСОБА_1 не зобов'язаний заключати поліс обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів. Однак, працівник поліції - інспектор Колойденко М.М., продовжуючи порушувати права ОСОБА_1 та норми законодавства, склав постанову НК №887171 безпосередньо на місці зупинки транспортного засобу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 62 Конституції України визначає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, що встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки чи відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КпАП України. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до ст. 90 КАС України, ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Таким чином, при вирішені питання про визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення, винесена відповідачем постанова розглядається як доказ у сукупності з іншими доказами (пояснення особи, яка притягається до відповідальності, свідків, висновки експерта, речові докази, фотоматеріали, протоколом про адміністративне правопорушення т. і.), тому не може виступати єдиним доказом, на основі якого встановлюється наявність адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 КпАП України керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ №1306 от 10.10.2001 року (надалі - Правила дорожнього руху) водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, зокрема, поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
При цьому, у п. 1.10 Правил дорожнього руху наводиться тлумачення визначення механічного транспортного засобу. Так, механічний транспортний засіб - це транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.
Правовідносини у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних в Україні врегульовано Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» №1961-IV від 01.07.2004 р.
П. 1.5 ст. 1 Закону №1961 визначено, що наземні транспортні засоби - це пристрої, призначені для перевезення людей та/або вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів, які підлягають державній реєстрації та обліку у територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України та/або допущені до дорожнього руху, а також ввезені на митну територію України для тимчасового користування, зареєстровані в інших країнах.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопору-шення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потер-пілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кіно- зйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кіно- зйомки,відеозапису,у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також приладами працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином, з врахуванням процесуальних особливостей адміністративного судочинства, доведення факту неправомірності дій позивача покладається на відповідача.
Відповідачем - поліцейським групи реагування патрульної поліції Відділу організації діяльності груп реагування Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області - ОСОБА_2 не надано жодного доказу в підтвердження адміністративного правопорушення.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 3 п. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволені вимоги про визнання дій поліцейського ГРПП ОСОБА_3 в Одеській області ОСОБА_2 щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності протиправними, оскільки законодавцем в статті ст. 286 КАС України є вичерпний перелік дій, які суд має право здійснювати за результатом розгляду справи.
Отже, до вищевказаних доказів скоєння правопорушення позивачем суд ставиться критично та відхиляє їх, а враховуючи, що відповідачем доказів, які б підтверджували факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 ч. 1 КУпАП, не надано, а можливість збирання нових доказів після ухвалення постанови що оскаржується, вичерпана, приймаючи до уваги приписи ст. 77 КАС України, суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню.
Таким чином, обставини адміністративного правопорушення, викладені в оскаржуваній постанові, не відповідають дійсності та суд вважає, що у позивача відсутня подія і склад правопорушення.
Також, відповідно ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 122, 245, 247, 251, 258 КУпАП ст.ст. 6, 9, 14, 77, 271, 272, 286 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: 65017, АДРЕСА_1) до Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області (місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 12), поліцейського групи реагування патрульної поліції Відділу організації діяльності груп реагування Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області - ОСОБА_2 (місце роботи: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 12) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - задовольнити частково.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення серії НК №887171, винесену 06.06.2018 року поліцейський ГРПП ОСОБА_3 в Одеській області ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення - скасувати.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення серії НК №887171, винесену 06.06.2018 року поліцейський ГРПП ОСОБА_3 в Одеській області ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення - закрити.
В іншій частині позову - відмовити.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ: І.А. Бобуйок