Справа № 815/2744/18
26 червня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Завальнюка І.В.,
при секретарі - Маковейчук Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Одесі заяву представника Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ін-Ком-Буд» звернулося до суду із вказаною позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 24.05.2018 № 164 «Про відмову в присвоєнні адреси готельно-ресторанному комплексу з 44 апартаментами та земельній ділянці, орендарем ділянки та забудовником якої є ТОВ «Ін-Ком-Буд», зважаючи на його неправомірність; зобов'язати виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеської області згідно заяви ТОВ «Ін-Ком-Буд» від 20.03.2018 прийняти рішення про присвоєння адреси «Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 6» готельно-ресторанному комплексу та земельній ділянці; зобов'язати Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області видати ТОВ «Ін-Ком-Буд» довідку про присвоєння адреси.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Завальнюка І.В. від 14.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження і призначено судове засідання на 26.06.2018 о 15:00 год.
23.06.2018 від представника Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області суду надійшла заява (вх. № ЕП/3571/18), згідно якої заявник просить на підставі п.7 ч.3 ст.257 КАС України врахувати його думку щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. Заявник вважає справу складною, в ході якого потрібне ретельне вивчення матеріалів; а також такою, що набула резонансу у суспільстві, так як будівництво готельно-ресторанного супроводжувалося штучною зміною класу наслідків відповідальності на СС-3 та незаконним прийняттям будівництва в експлуатацію, що обумовлює її розгляд в судовому засіданні за участю представників сторін.
Вислухавши думки представників позивача, які заперечували проти задоволення заяви; думку представника відповідача, який підтримав заяву про розгляд справи в загальному позовному провадженні, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви, з огляду на наступне.
Згідно з ч.2 ст.12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - це адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (п.20 ч.1 ст.4 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з п.1 ч.4 ст.260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Дослідивши матеріали справи, суд, зважаючи на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, враховуючи, що справа не належить до категорії справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, при цьому по справі призначено судове засіданні із викликом сторін, вважає заяву представника відповідача не підлягаючою до задоволення.
При цьому доводи представника відповідача про те, що цей спір має суттєве значення для виконавчого комітету Чорноморскої міської ради, як органу місцевого самоврядування, які обґрунтовані посиланням на те, що будівництво готельно-ресторанного комплексу супроводжувалося штучною зміною класу наслідків відповідальності на СС-3 та незаконним прийняттям будівництва в експлуатацію, - на увагу не заслуговують, оскільки в межах даного спору вирішується правомірність відмови в наданні адміністративної послуги, а не законність будівництва та введення його в експлуатацію.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.4 ст.260 КАС України, суд
В задоволенні заяви представника Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 26.06.2018 року.
Суддя І.В. Завальнюк