Рішення від 25.06.2018 по справі 826/12087/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 червня 2018 р. № 826/12087/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді - Кухар М.Д.,

суддів - Зоркіної Ю.В., Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Андрієць М.О.,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача- Богуцької В.В.,

представника відповідача 2 - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2, 25.09.2017 року звернувся до окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Кабінету Міністрів України, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині виконання вимог Закону від 15 липня 2015 року за № 614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення";

- зобов'язати Кабінет Міністрів України виконати вимоги Закону України від 15 липня 2015 року за № 614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення". А саме - прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надані без обмеження строком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_2 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати Кабінет Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати моральну (немайнову) шкоду ОСОБА_2 та виплатити її в розмірі 200000,00 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що еквівалентно недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протягом восьми років, так і наразі, позивачу, як військовому пенсіонеру при зміні грошового забезпечення у військовослужбовців перерахунок пенсії не здійснювався і не здійснюється у зв'язку з відсутністю прийнятого рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-12, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Бездіяльністю відповідачів йому спричинена моральна шкода, яка виразилася у моральних стражданнях, неотриманні належного медичного обслуговування тощо та оцінюється у розмірі 200 тис. грн.., що дорівнює недоотриманому розміру пенсії.

Ухвалою від 16.03.2018 року адміністративний позов прийнятий до провадження та призначений до розгляду в порядку загального позовного провадження. 12.06.2018 року у справі закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Представник відповідача - Кабінету Міністрів України, в відзиві на адміністративний позов зазначив, що заперечує проти задоволення адміністративного позову посилаючись на те, що вимоги позивача необґрунтовані та не відповідають дійсним обставинам справи та випливають лише з суб'єктивного тлумачення норм права позивачем, а відповідач в даному випадку діяв відповідно до наданих повноважень і в межах компетенції та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Представник відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відзиві на адміністративний позов зазначив, що звертаючись до суду з позовними вимогами, адресованими до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивач не зазначив чим саме відповідач порушив його права чи інтереси та його вимоги ґрунтуються на припущенні щодо можливого порушення його прав у майбутньому, а тому звернення до суду стосовно даного питання є передчасним.

Суд, заслухавши представників сторін, вивчивши доводи позову та відзиву на позов, дослідивши зібрані по справі докази встановив наступні обставини.

Позивач з 11.12.2008 року звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади начальника сектору кримінального аналізу та моніторингу оперативно-розшукового відділу Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років.

15.06.2017 року представником позивача було направлено заявою до Кабінету Міністрів України, в якій останній просив надати відповідь про причини невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15 липня 2015 року за 614-VIII, негайно виконати вимоги Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів, що суперечать вимогами цього Закону.

За результатами розгляду звернення Міністерством соціальної політики України надано відповідь № 4394/0/52-17/216 від 15.07.2017 року, якою позивачу повідомлено про те, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 року № 614-VIII внесені зміни до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, які не передбачають змін розміру грошового забезпечення, а визначають строк, з якого особа має право на перерахунок пенсії, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та /або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

Також, позивач звертався із заявами з питань перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду України.

Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповіді № 585/Р-14 від 04.04.2017 року, від 12.06.2017 року №1086/Р-14, в яких позивачу повідомлено про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15.07.2015 року № 614-VIII може бути застосований в разі не проведення перерахунку пенсій на підставі рішень Кабінету Міністрів України, прийнятих після 01.01.2016 року. Після 01.01.2008 року рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило, отже для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України немає законних підстав.

Перевіряючи оскаржувані рішення, дії (бездіяльність) відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу першого преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі- Закон) закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 51 вказаного Закону до прийняття Закону України від 15.06.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" було встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різниця в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців.

Законом України від 15.06.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" з метою упорядкування строків перерахунку пенсій пенсіонерам, що отримують пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" статтю 51 доповнено частиною 3 наступного змісту: "перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органі Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

З аналізу наведених норм вбачається, що мова йде саме про строки перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або з введенням нових додаткових щомісячних виплат. При цьому, включення зазначеної норми до закону не є підставою та не встановлює обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії саме у зв'язку з прийняттям частини 3 статті 51 вказаного Закону.

Відповідно перерахунок пенсій, який пов'язаний зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України після 01.01.2016 (після набрання чинності Закону України від 15.06.2015 "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення), у разі його не проведення з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахування пенсії, буде проводитись з дати виникнення права на перерахунок, без обмеження строку у дванадцять місяців. Таке право відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виникає у зазначених осіб у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. А отже, право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пов'язується з прийняттям відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України з питань умов, порядку та розмірів таких перерахунків.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2015року "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" встановлено, що Кабінет Міністрів України до 1 січня 2016 року зобов'язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Зазначеним законом були внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме додано ч. 3 ст. 51, яка регулює строки, в які проводиться перерахунок пенсійних виплат особам, що отримують пенсію на підставі зазначеного закону.

За даних обставин, положення Закону про приведення у відповідність цьому закону нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України має на увазі внести відповідні зміни в такі акти щодо строків, в які проводиться перерахунок пенсійних виплат особам, що отримують пенсію на підставі зазначеного закону.

Суд також зауважує, що зазначеним положенням Закону не встановлено обов'язку Кабінету Міністрів України щодо прийняття відповідного нормативно-правового акту з питань умов, порядку та розмірів перерахунку пенсійних виплат відповідним особам, що отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання вказаної норми внесені зміни до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та вказаний пункт викладено в наступній редакції "Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 847 від 28.10.2015 року)"

Колегія суддів зазначає, що у вищезазначених нормативних актах на Кабінет Міністрів України не покладено обов'язку негайно та в безумовному порядку змінити хоча б один із видів грошового забезпечення або ввести новий щомісячний додатковий вид забезпечення. Вказані норми стосуються лише строків перерахунку пенсії, яка виникає при зміні грошового забезпечення, розміри якого вказаним Законом не встановлюються.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині виконання вимог Закону від 15 липня 2015 року за №614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" та зобов'язання Кабінету Міністрів України виконати вимоги Закону України від 15.07.2015 року № 614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" та прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 12.12.2008 року позивачу призначена та виплачуться пенсія на підставі документів, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Згідно частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

З аналізу положень ст. 63 та ст. 51 зазначеного закону вбачається, що ст. 63 закону відсилає до ст. 51, як до норми, якою встановлюється порядок та строки перерахунку пенсії, який передбачений ст. 63. При цьому, ст. 51 не визначає жодних окремих самостійних від ст. 63 підстав та обставин за яких перераховується така пенсія. Зазначені норми не діють самостійно одна від одної, а застосовуються у сукупності. Відтак посилання позивача на той факт, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" містить дві окремі норми, що встановлюють різний порядок перерахунку пенсій є безпідставним, та не беруться судом до уваги.

Порядком проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що проведення перерахунку раніше призначених пенсій здійснюється у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Отже, обов'язок проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" виникає на підставі подання відповідними органами належних за формою документів, передбачених Порядком №3-1 від 30.01.2007 року у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Доказів подання вказаних документів до ГУ ПФ у Харківській області матеріали справи не містять, а отже звернення позивача у формі листа довільної форми щодо перерахунку пенсії, не створює правового наслідку у вигляді обов'язку відповідача прийняти письмове рішення відповідної форми (рішення, протокол) стосовно такого перерахунку.

Суд також зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було затверджено зокрема схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно, відповідно до якої відбулися зміни грошового забезпечення. Зазначена постанова набрала чинності з 01.01.2018 року.

До матеріалів справи на вимогу суду відповідачем - ГУ ПФУ в Харківській області надано копію пенсійної справи позивача, в якій зокрема міститься документ про перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. Підставою перерахунку пенсії зазначено Постанову КМУ від 30.08.2017 року № 704 та Постанову КМУ № 103 від 21.02.2018 року

Відповідно до даних перерахунку та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, позивачу перераховано пенсію та нараховано доплату з 01.01.2018 року за місяці: з січня 2018 року по квітень 2018 року. Строк закінчення виплати зазначений- довічно.

З огляду на це, станом на дату розгляду справу, відповідачами виконані вимоги позивача, а отже позов в зазначеній частині вимог задоволенню не підлягає.

Оскільки під час розгляду справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для задоволення вимоги позивача про зобов'язання Кабінету Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати і виплатити моральну (немайнову) шкоду (окремо по кожній) та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період, відсутні.

Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ст. 139 КАС України

Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення буде складено у строк не більш як десять днів з дня закінчення розгляду справи.

Головуючий Суддя Кухар М.Д.

Судді Зоркіна Ю.В.

Горшкова О.О.