25 червня 2018 р. Справа № 818/1962/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" про застосування заходів реагування,-
Позивач з урахуванням уточнень до позовної заяви просить суд застосувати до відповідача захід реагування у вигляді повного зупинення робіт з реконструкції на стадіоні "Авангард" міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" розташованого за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5, шляхом заборони проведення будівельно - монтажних робіт до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме 3-6, 8-26, 29 - 38 акту №4 від 15.05.2018. Також просить встановити спосіб виконання судового рішення шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення.
Свої вимоги мотивує тим, що під час перевірки міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", який зареєстрований за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5, було виявлено ряд суттєвих порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які у добровільному порядку усунені не були, та створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому до міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", який зареєстрований за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5 необхідно застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення робіт з реконструкції на стадіоні "Авангард" міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", шляхом заборони проведення будівельно - монтажних робіт до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме 3-6, 8-26, 29 - 38 акту №4 від 15.05.2018.
Ухвалою від 04.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Копія ухвали направлена сторонам, яка отримана ними - позивачем 06.06.2018 (підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення а.с. 28), а відповідачем 07.06.2018 (підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення а.с. 29).
Відповідач на вимогу вищевказаної ухвали подав відзив (а.с. 30), в якому зазначив, що усунення порушень потребує додаткових коштів, які не передбачені на 2018 рік кошторисом центру, у зв'язку з чим відповідач звернувся до міської ради з проханням про виділення додаткових коштів для усунення виявлених при перевірці порушень.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області видано наказ "Про проведення позапланової перевірки" № 22 від 11.05.2018 (а.с. 12) та посвідчення на проведення позапланової перевірки № 77 від 14.05.2018 (а.с. 13).
У період з 14.05. по 15.05.2018 посадовою особою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області було здійснено позапланову перевірку міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", який зареєстрований за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5.
Відповідно до пункту 11 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України за результатами проведеної перевірки 15.05.2018 було складено Акт планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 4(копія на а. с. 14- 18).
Заступник директора міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Дінабур В.В. був присутнім при проведенні заходу та отримав копію вказаного Акту № 4 від 15.05.2018, про отримання цього Акту ним зроблено відповідний запис (а.с.17).
Перевіркою міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", встановлено, що мають місце порушення пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки, що у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки, передбачених частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, а саме: повне зупинення робіт з реконструкції на стадіоні "Авангард" міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" розташованого за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5, шляхом заборони проведення будівельно - монтажних робіт до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до пункту 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
В ході планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в пунктах 3-6, 8-26, 29 - 38 акту №4 від 15.05.2018 порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 6 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Згідно пунктів 1, 2 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417 встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Судом встановлено, що на момент розгляду справи відповідачем не надано суду доказів на підтвердження усунення порушень, наведених в пунктах 3-6, 8-26, 29 - 38 акту №4 від 15.05.2018.
Тому суд визнає вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері пожежної безпеки обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати захід реагування до міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", який зареєстрований за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5, код ЄДРПОУ 26532832 у виді повного зупинення робіт з реконструкції на стадіоні "Авангард" міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" розташованого за адресою: м. Суми, вул. Праці, буд. 5, шляхом заборони проведення будівельно - монтажних робіт до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 3-6, 8-26, 29 - 38 акту перевірки №4 від 15.05.2018.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал