18 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1270/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Фрідманн Н.А.,
представника відповідача - Солодкого О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії.
17 квітня 2018 року позивач ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), де просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обчислення та виплати пенсії з грошового забезпечення без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових проблем відповідно до довідки УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 16.02.2018 № 4/2100;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати з 16.03.2017 пенсію, не змінюючи місяць підвищення пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових проблем відповідно до довідки УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 16.02.2018 № 4/2100 та до змін в законодавстві та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум з 16.03.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскільки матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань є додатковими видами грошового забезпечення, то відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ підлягають врахуванню при призначенні пенсії військовослужбовцям у разі сплати з них єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У зв'язку із чим відповідач мав здійснити перерахунок пенсії із грошового забезпечення з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань відповідно до довідки, складної УМВС України в Полтавській області № 4/2100 від 16.02.2018 за 12 місяців з дня подання вказаного документа , тобто з 16.03.2017.
Ухвалою від 23.04.2018 відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
14.05.2018 від відповідача надійшов письмовий відзиві, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, вказував, що матеріальна допомога як вид грошового забезпечення не належить до видів грошового забезпечення, які згідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» підлягають включенню при перерахунку пенсії.
14.05.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій не погоджуючись із наведеними у відзиві запереченнями , оскільки позивач звернувся з позовом про обчислення розміру пенсії при її призначенні на підставі частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Питання перерахунку пенсії виникло у зв'язку із не включенням до первинної довідки матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, які отримувалися останні 24 місяці перед звільненням, а не у зв'язку із введенням нових додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою від 18.05.2018 постановлено перейти до розгляду даної справи у спрощеному провадженні в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи за його відсутності /а.с. 17/.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити в повному обсязі.
За змістом частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
На підставі наведеного, заслухавши думку представника відповідача, суд вирішив розглянути справу за даної явки та наявними в справі письмовими доказами.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті, а також інші письмові докази, що наявні у справі, суд виходить із такого.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та одержує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 23/.
16.03.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Полтавській області для перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, від 16.02.2018 № 4/2100 /а.с.13-14/.
За змістом вказаної довідки протягом 24 місяців перед звільненням ОСОБА_2 було нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення в 2012 році - 2 592,00 грн., в 2013 році 8009,28 грн., в 2014 році - 8009,28 грн та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в 2012 році - 8009,28 грн, в 2014 році - 8009,28 грн, на суми яких нараховувався та утримувався єдиний соціальний внесок.
В матеріалах справи міститься лист ГУ ПФУ у Полтавській області від 04.04.2018 № 2860/03-24/1 /а.с. 15/, в якому відповідачем повідомлено позивача про розгляд заяви щодо проведення перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01.01.2016 з урахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань у відповідності до Закону України "Про звернення громадян".
Зокрема повідомлено, що після аналізу наданої довідки на предмет її відповідності пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103"Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії у встановленому законодавством порядку, підстав для включення у розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань не має.
Позивач, не погодившись із наданою відповіддю, звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представником позивача надано суду копію розпорядження від 15.06.2018 № 3, яким на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного від 03.04.2018р. по справі 816/558/18 повторно розглянуто заяву гр. ОСОБА_2 від 16.03.2017 з приводу проведення перерахунку пенсії згідно довідки виданої Ліквідаційною комісією УМВС в Полтавській області від 16.02.2018 № 4/2100 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення матеріально - побутових питань, та відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням вказаних допомог /а.с. 51/. Доказів оскарження позивачем розпорядження від 15.06.2018 № 3 суду не надано.
При цьому згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2018р. у справі (номер в ЄДРСР 73281431) визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 08 лютого 2018 року.
За змістом рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2018р. підставою для звернення позивача стало неналежний розгляд заяви встановленої форми про перерахунок пенсії від 08 лютого 2018 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 24 квітня 2017 року №4/1905 у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейським.
У зв'язку із чим судом у справі 816/558/18 Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 08 лютого 2018 року та прийняти рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з такого.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, при обчисленні пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, враховуються лише ті види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок. Окрім того, відповідні види грошового забезпечення враховуються у розмірах, фактично виплачених такій особі.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Також частиною 1 ст. 10-1 Закону № 2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що вищезазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них єдиного внеску.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справах № 335/2071/15-а (номер в ЄДРСР 72367026), № 346/2949/17 (номер в ЄДРСР 72365021).
В матеріалах справи міститься копія заяви позивача від копія довідки, видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, від 16.02.2018 № 4/2100, оригінал якої було надано позивачем до ГУПФ в Полтавській області під час звернення із заявою для перерахунку пенсії, в якій зазначено про виплату позивачу протягом останніх 24 місяців перед звільненням таких видів грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення в 2012 році в розмірі 2 592,00 грн., в 2013 році в розмірі 8009,28 грн., в 2014 році в розмірі 8009,28 грн та матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в 2012 році в 8009,28 грн, в 2014 році в розмірі 8009,28 грн, на суми яких нараховувався та утримувався єдиний соціальний внесок.
Тобто, в даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з доданими до неї документами, що підтверджують розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум, які безпідставно не враховані пенсійним органом під час призначення пенсії позивачу.
При цьому, суд враховує, що відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Аналогічні норми викладені в пункті 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Зокрема, відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 (номер в ЄДРСР 38963288).
Щодо посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4рп/2015, то суд вважає їх безпідставними з таких підстав.
Так, офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262 Конституційним судом України у Рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Вказане рішення стосується порядку перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а не порядку призначення пенсії, зокрема - видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується.
Суд зазначає, що при зверненні до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просить здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, та, враховуючи те, що з нарахованої та виплаченої позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань утримано єдиний соціальний внесок, суми таких допомог мають бути враховані при призначенні/перерахунку позивачу пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС в Полтавській області від 16.02.2018 № 4/2100, в індивідуальному порядку у зв'язку із уточненням складових його грошового забезпечення разом з інформацією про нарахування та сплату ЄСВ на ці види грошового забезпечення додатково до раніше направлених довідок.
Отже розпорядження ГУ ПФУ в Полтавській області від 15.06.2018 № 3 є протиправним, не ґрунтується на нормах чинного законодавства, та є протиправним.
При цьому на права позивача має безпосередній вплив саме вищевказане рішення ГУ ПФУ в Полтавській області у формі розпорядження від 15.06.2018 № 3, а не дії відповідача, які позивач просив визнати протиправними у своїй позовній заяві.
Тому суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та задля ефективного відновлення прав позивача визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 15.06.2018 № 3.
Обираючи спосіб захисту, суд виходить із критерію ефективності для відновлення порушених прав, а тому вважає, що повним та достатнім способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 16.02.2018 № 4/2100 .
Стосовно клопотання позивача про зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області подати протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За змістом наведених норм встановлення обов'язку суб'єкта владних повноважень подати до суду звіт про виконання судового рішення застосовується у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що відповідач буде ухилятись чи навмисно затягувати виконання судового рішення.
У даній справі відповідні обставини відсутні, а тому суд не знаходить підстав для застосування заходів судового контролю, а тому клопотання не підлягає задоволенню.
Оскільки відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись частиною 2 статті статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1; рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 15.06.2018 № 3.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 16.02.2018 № 4/2100.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 22 червня 2018 року.
Суддя Л.О. Єресько