Ухвала від 25.06.2018 по справі 815/3001/18

Справа № 815/3001/18

УХВАЛА

25 червня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали позовної заяви кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська обл., Овідіопольський район, село Лиманка, ділянка 10, будинок 39/1) про визнання незаконними дій, визнання незаконними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 20 червня 2018 року о 14:48 годині надійшов позов кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, в якому позивач просить суд:

- визнати незаконними дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо прийняття рішення про визнання ОСОБА_3 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області;

- визнати незаконною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 418 від 16.04.2018 року;

- визнати дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо прийняття постанови № 418 від 16.04.2018 року одноразовим грубим порушенням Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» та на цій підставі достроково припинити повноваження всього складу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області;

- визнати незаконною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 420 від 10.05.2018 року;

- вийти за межі позовних вимог у випадку необхідності повного захисту прав та інтересів позивача.

Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність із додержанням вимог ст. ст. 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України).

Позовна заява підсудна Одеському окружному адміністративному суду та подана у строк, встановлений законом, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстав для відмови у відкритті провадження у справі згідно зі ст. 170 КАС України не встановлено.

Положеннями КАС України передбачено порядок розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, зокрема, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.

Публічно-правовий спір у якому одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму розглядається у терміновому порядку, передбаченому КАС України, якщо відповідний спір виник у відповідному виборчому процесі.

Тобто, необхідною умовою для розгляду відповідної категорії справ у терміновому порядку є наявність триваючого виборчого процесу станом на момент прийняття оскаржуваних рішень, вчинення дій чи допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень.

Законом України "Про місцеві вибори" визначено основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Положеннями ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими (ч.1 ст. 14 Закону України "Про місцеві вибори").

У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів (ч.4 ст. 11 Закону України "Про місцеві вибори").

Постановою Центральної виборчої комісії № 214 від 12.10.2017 р. "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року" оголошено з 4 листопада 2017 року початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, призначених пунктом 1 цієї постанови, в тому числі у Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді.

На момент виникнення спірних правовідносин виборчий процес перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів у Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді завершився.

Згідно ч.4 ст. 14 Закону України "Про місцеві вибори" повторні вибори депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, з підстав, визначених цим Законом, чи в разі визнання особи, обраної у відповідному одномандатному виборчому окрузі депутатом, такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Повторні вибори сільського, селищного, міського голови, старости призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про місцеві вибори" повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня повторних місцевих виборів.

Слід звернути увагу, що згідно ч. 8 ст. 15 Закону України "Про місцеві вибори" Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад, а територіальна виборча комісія - про початок виборчого процесу позачергових, повторних, проміжних місцевих виборів, перших виборів старости на своєму засіданні, про що зазначається у протоколі засідання комісії. Офіційним оголошенням є прийняття відповідною виборчою комісією рішення про початок виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів. Рішення відповідної виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів оприлюднюється не пізніше наступного дня після дня його прийняття відповідно в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший визначений нею спосіб.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 420 від 10.05.2018р. "Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області" призначено повторні вибори Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області на неділю - 15 липня 2018р.

Постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 420 від 10.05.2018р. офіційно оприлюднено шляхом публікації в громадсько-політичній газеті "Чорноморські новини" (12 травня 2018 року).

Таким чином, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 15 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня повторних місцевих виборів (тобто за 50 днів до 15 липня 2018р.)

Предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій та рішень Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області вчинених/прийнятих 16.04.2018 р. та 10.05.2018 р., тобто до того, як розпочався виборчий процес.

Таким чином, враховуючи відсутність триваючого виборчого процесу, станом на момент вчинення оскаржуваних дій та прийняття оскаржуваних рішень виборчої комісії, правомірність останніх має перевірятись у загальному порядку, передбаченому КАС України, як рішень суб'єкта владних повноважень.

Відтак, оскільки оскаржувані дії та рішення виборчої комісії були вчинені/прийняті поза межами виборчого процесу, доводи позивача щодо наявності підстав для розгляду справи з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст.268-273 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ, відхиляються.

Згідно правил ст. 19 КАС України (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція),справа підлягає розгляду Одеським окружним адміністративним судом.

Частиною 1 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно приписів ст.ст. 12, 257, 263 КАС України адміністративна справа підлягає розгляду у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч. 4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Частиною 6 ст.80 КАС України передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Згідно з ч.ч. 7-8 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, з метою повного і всебічного розгляду адміністративної справи, суд дійшов до висновку про необхідність витребування письмових доказів по справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 80, 171, 257-263 КАС України суддя,-

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська обл., Овідіопольський район, село Лиманка, ділянка 10, будинок 39/1) про визнання незаконними дій, визнання незаконними та скасування постанов.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Надати відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, роз'яснивши право подати в цей самий строк заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Роз'яснити право позивача подати до суду протягом п'яти днів із дня отримання відзиву на адміністративний позов відповідь на відзив; відповідача - право на подання заперечення протягом п'яти днів із дня отримання відповіді на відзив.

Зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська обл., Овідіопольський район, село Лиманка, ділянка 10, будинок 39/1) надати до Одеського окружного адміністративного суду у строк до 12 липня 2018 року належним чином засвідчені копії таких документів:

постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 418 від 16.04.2018 р. "Про повторний розгляд документів, поданих 22.01.2018р. ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області для реєстрації селищним головою Овідіопольського району Одеської області" та документів, що слугували підставою для його прийняття;

рішення про початок виборчого процесу та його оприлюднення у місцевих засобах масової інформації чи в інший визначений нею спосіб відповідно до приписів ч. 8 ст. 15 Закону України "Про місцеві вибори";

постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 420 від 10.05.2018 р. "Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області" та документів, що слугували підставою для його прийняття; доказів оприлюднення зазначеної постанови.

Роз'яснити сторонам, що відповідно до ст.79 КАС України учасники справи разом із заявами по суті справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Призначити перше судове засідання (з урахування періоду перебування судді у відпустці) на 13 липня 2018 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, у залі судових засідань № 22.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/gromadyanam/cases/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя С.О. Стефанов