23 червня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1658/18
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Д'яков В.І., перевіривши матеріали адміністративного позову Фізичної особи- підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,16600) до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (вул. Поштова, 2, м. Ніжин, Чернігівська область,16600) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС України у Чернігівській області від 22.07.2014 № 000142200, № 0001412200 та № 000010/25-13-22/1729510755, а також просив визнати такими, що не підлягають виконанню виконавчі листи, зобов'язати Ніжинський міжрайонний відділ ДВС територіального управління юстиції у Чернігівській області вжити заходів по поверненню позивачу стягнути з з його за виконавчими листами коштів.
Відповідно до ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року позовну заяву ФОП Климця Г І. залишено без руху для усунення недоілків.
18.04.2018 року до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви у якій позивач просив задовольнити заяву про поновлення строку звернення до суду та визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.07.2014 року №000142200, №0001412200 та №000010/25-13-22/1729510755.
Повертаючи позовну заяву, суд першої інстанції зазначив, що позивач пропустив строк звернення до суду з даним позовом, зокрема встановлений ст. 122 ПК України, який становить 1095 днів та не надав доказів поважності причин пропуску такого строку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018 ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду, з підстав, що суд першої інстанції не надав належної оцінки всім доводам позивача щодо поважності пропуску ним строку для звернення до суду, а тому прийшов до помилкового висновку про повернення адміністративного позову. Надані докази, свідчать, що позивач не знав про прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення, отже строк звернення позивача до суду з даним позовом може бути поновлено, оскільки відсутні будь-які дані про те, що останній достовірно знав про прийняті податковим органом податкові повідомлення-рішення, а отже мав реальну можливість їх оскаржити у встановлений законом строк.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.06.2018 вказану справу передано судді Д'якову В.І.
Враховуючи вищевикладене у встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунуто, адміністративний позов приведений у відповідність до вимог статті 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом, вказану позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства і її подано з дотриманням правил підсудності.
Зважаючи на вимоги статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 1 статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 9 статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, відповідно до пункту 6 частини 9 статті 171 КАС України зазначаються, крім іншого, дата, час і місце проведення судового засідання для розгляду справи по суті, якщо справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У той же час, враховуючи предмет і підстави позову, а також положення статті 262 КАС України, суддя прийшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
У зв'язку із вищевикладеним та з метою підготовки справи до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у позивача необхідно витребувати оригінал позовної заяви та її копію, а також належним чином засвідчені копії доданих до позовної заяви документів для суду та відповідно до кількості відповідачів.
Керуючись статтями 12, 77, 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Витребувати у позивача оригінал позовної заяви та її копію, а також належним чином засвідчені копії доданих до позовної заяви документів для суду та відповідно до кількості відповідачів.
Справа буде розглядатись одноособово суддею Д'яковим В.І. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до статті 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, встановити:
- відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- позивачу для подання відповіді на відзив - 5-денний строк з дня отримання відзиву на позов;
- в разі подання позивачем відповіді на відзив, відповідачу для надання своїх заперечень - 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив.
Роз'яснити учасникам справи, що заяви по суті справи - відзив або заява про визнання позову, відповідь на відзив, заперечення на відповідь, пояснення третьої особи повинні бути складені та подані за правилами, встановленими статтею 162 КАС України.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Роз'яснити відповідачу, що у разі неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Звернути увагу учасників справи, що подання доказів здійснюється у відповідності до статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має право подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше 5 (п'яти) днів з дня отримання відзиву (частина сьома статті 262, частина перша статті 259 Кодексу адміністративного судочинства України).
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо розгляду даної справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.cn.court.gov.ua/sud2570/.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, разом із витягом про їхні процесуальні права та обов'язки.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку лише щодо порушення правил підсудності у строк і порядок передбачений статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, в інший частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.І. Д'яков