№522/1943/18, 1-кс/522/2904/18
22.06.2018 року слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Приморського районного суду м. Одеси скаргу
ОСОБА_3 на постанову детектива Національного бюро Другого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України про відмову у визнанні потерпілим,
ОСОБА_4 звернулась до слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси із скаргою, та просила скасувати постанову детектива Національного бюро Другого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро Українивід 10.01.2018 року про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_3 у визнанні її потерпілою від 14.11.2017 року, та просила зобов'язати визнати її потерпілою у кримінальному провадженню та вручити їй пам'ятку про процесуальні права та обов'язки потерпілого.
На неодноразові виклики у судові засідання заявник ОСОБА_3 не з'явилась, була повідомлена належним чином про необхідність явки до суду.
Дослідивши надані слідчому судді матеріали, приходить до наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо скарга не підлягає розгляду в цьому судді.
Аналіз змісту положень статей 132, 184, 218, ч.6 ст. 9 КПК України, а також заголовку параграфу 1 глави 26 цього Кодексу (Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування) надає підстави для висновку, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора на досудовому провадженні подаються до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
У своєму листі № 1-1640/0/4/13 від 15.10.2013 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ висловив наступну правову позицію.
Відповідно до статті 38 КПК органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є слідчі підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів державного бюро розслідувань.
Разом із тим на відміну від КПК 1960 р. чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб - слідчих відповідних правоохоронних органів, а відповідні державні установи.
Враховуючи викладене, а також на підставі системного аналізу норм КПК можна зробити висновок, що органом досудового розслідування є не слідчий підрозділ, а відповідний орган внутрішніх справ, безпеки чи прокуратури, до складу якого входить цей слідчий підрозділ.
Отже, фактичне місцезнаходження структурного підрозділу не є визначальним фактором для вирішення питання щодо місця розгляду клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, оскільки територіальна підсудність повинна визначатись не за фактичним місцем розташування слідчого підрозділу, а за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ.
Слідчий суддя поділяє таку правову позицію Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Новою редакцією статті 38 КПК України до органів досудового розслідування також віднесено підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» Національне антикорупційне бюро України (далі - Національне бюро) є державним правоохоронним органом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.
Статтею 5 цього закону визначено загальну структуру Національного бюро.
Відповідно до положень цієї статті Національне бюро складається з центрального і територіальних управлінь. Національне бюро є юридичною особою публічного права. До структури управлінь Національного бюро можуть входити підрозділи детективів, що здійснюють оперативно-розшукові та слідчі дії, інформаційно-аналітичні, оперативно-технічні підрозділи, підрозділи, що здійснюють виявлення майна, яке може бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації, підрозділи швидкого реагування, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки працівників, представництва інтересів в іноземних юрисдикційних органах, експертні, фінансові, кадрові та інші підрозділи.
З наведеного випливає, що саме Національне антикорупційне бюро України є державним органом, структура якого складається з центрального і територіальних управлінь і до складу якого входять відповідні підрозділи детективів та внутрішнього контролю цього органу.
Як вже вказувалось, при вирішенні питань судового контролю на досудовому розслідуванні територіальна підсудність повинна визначатись за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою та в складі якого знаходиться слідчий підрозділ.
Національне антикорупційне бюро України знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Василя Сурикова, 3, тобто знаходиться в межах територіальної юрисдикції Солом'янського районного суду м. Києва, а не Приморського районного суду м. Одеси.
Таким чином слідчим суддею встановлено відсутність у нього повноважень для розгляду скарги по суті та необхідність її повернення особі, яка подала скаргу відповідно до імперативних вимог п.2 ч.2 ст. 304 КПК України.
Також необхідно роз'яснити, що згідно ч.7 ст. 304 КПК України повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним кодексом України, в даному випадку до Солом'янського районного суду м.Києва.
Керуючись ст.ст.55, 303 -309 КПК України / 2012 року/, слідчий суддя
Скаргу ОСОБА_3 на постанову детектива Національного бюро Другого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України про відмову у визнанні потерпілою - повернути заявнику.
Повернення скарги не позбавляє заявника права повторно звернутися до слідчого судді за оскарженням рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування, згідно норм КПК України.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом п'яти днів з дня отримання її заявником.
Слідчий суддя ОСОБА_1
22.06.2018