760/10831/18
1-кс/760/5993/18
26 квітня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю детектива
ОСОБА_3 , розглянувши клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором аналітично-статистичного відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , про арешт майна під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52017000000000839 від 28.11.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 368, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 368, ч. 1 ст. 15, ч. 2 ст. 205, ч. 1 ст. 205, ч. 2 ст. 205, ч. 1 ст. 205-1, ч. 2 ст. 205-1КК України, -
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання детектива Національного бюро Першого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором аналітично-статистичного відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , про арешт майна під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52017000000000839 від 28.11.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 368, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 368, ч. 1 ст. 15, ч. 2 ст. 205, ч. 1 ст. 205, ч. 2 ст. 205, ч. 1 ст. 205-1, ч. 2 ст. 205-1КК України.
Клопотання детектив обґрунтовував наступним.За отриманою Національним бюро у встановленому Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» порядку інформацією виявлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи з 18.01.2017 по 21.03.2018 на посаді першого заступника Голови Державної міграційної служби України, діючи за попередньою змовою з іншими невстановленими на даний час особами, у межах єдиного злочинного наміру та з корисливих мотивів, розробила злочинну схему, яка полягає в отриманні за винагороду іноземцями та особами без громадянства документів, які б посвідчували правовий статус їх перебування на території України, у вигляді посвідок на тимчасове та постійне місце проживання, а також незаконну видачу таким особам паспортів громадян України та паспортів громадян України для виїзду за кордон.
З метою перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів такої інформації на підставі п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» Національним бюро 26.04.2017 розпочато виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації, у межах якого встановлено наступне.
02.06.2017 близько 19 год. ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні ресторану «Гудман» за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 75, з корисливих мотивів, для отримання посвідки на тимчасове проживання одному із громадян В'єтнаму за безпосереднього її сприяння в цьому запропонувала ОСОБА_6 схему незаконного отримання посвідки, яка полягала в тому, що ОСОБА_5 за посередництва інших фізичних осіб, які виконуватимуть повноваження представників громадянина В'єтнаму на території України, шляхом підробки офіційних документів, вчинять ряд дій щодо нібито офіційного працевлаштування останнього на території України, отримання ним доходу, документа про освіту, за що ОСОБА_6 необхідно передати їй 1,8 тис. доларів США.
28-29.06.2017 близько 00 год. 30 хв. ОСОБА_5 , перебуваючи у ресторані «Fasion Club» за адресою: м. Львів, вул. Підкови, 1, отримала від ОСОБА_6 1,8 тис. доларів США, підтвердивши при цьому можливість вирішити вказане питання, у тому числі й шляхом офіційного підроблення документа про освіту одному із громадян В'єтнаму.
Надалі ОСОБА_5 близько 14 год. 14.07.2017, перебуваючи в ресторані «Suluguni» за адресою: м. Київ, пров. Музейний, 10, продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір щодо виготовлення посвідки на тимчасове проживання громадянину В'єтнаму, отримала від ОСОБА_6 копію паспорта громадянина В'єтнаму та повідомила йому про необхідність надання медичної довідки останнього, зазначивши при цьому строки виготовлення посвідки та послідовність дій осіб, залучених в якості посередників до цього.
27.08.2017 близько 16 год. у ресторані «Nochi» у м. Києві по вул. Механізаторів, 5 ОСОБА_5 у ході розмови з ОСОБА_6 повідомила останньому про необхідність виготовлення довіреності від імені громадянина В'єтнаму на представників, залучених нею до виготовлення посвідки на тимчасове проживання, бланк якої у подальшому з переліком цих осіб пообіцяла надіслати ОСОБА_6 на його електронну пошту.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , використовуючи свої службові повноваження, залучила свого секретаря ОСОБА_7 , до злочинної схеми. Так, ОСОБА_5 за особистим підписом надсилала листи до поліграфкомбінату «Україна», в яких визначала необхідність першочергового виготовлення паспортів для вказаного кола осіб, при цьому контроль за виконанням вказаних листів було покладено на ОСОБА_7 .
Національного бюро у службових приміщеннях Головного управління Державної міграційної служби України у місті Києві (далі - ГУ ДМС України у м. Києві) за адресою: м. Київ, вул. Березняківська, 4 а, на підставі ухвали слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 від 17.04.2018 (справа № 760/10072/18, провадження № 1-кс/760/5614/18), проведено обшук, в результаті якого виявлено та вилучено копії документів і річ (предмет), зокрема:
1.Копія листа Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України на адресу ГУ ДМС України в місті Києві від 26.01.2018 № 8.1/353-18 про надання справи ОСОБА_8 , на 1 арк.
2.Копія листа ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України № 8001.21.2/648-18 від 30.01.2018 про матеріали справи ОСОБА_8 , на 1 арк.
3.Копія листа ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Начальників РВ ГУ ДМС України в м. Києві № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018 про надання інформації, на 1 арк.
4.Копія листа Голосіївського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 2/750-18 від 14.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18, на 1 арк.
5.Копія листа Дніпровського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 05/ІМ-18 від 13.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
6.Копія листа Дарницького районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 03/811-18 від 14.02.2018 на вх. лист від 13.02.2018, на 1 арк.
7.Копія листа Святошинського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 9/6-д від 14.02.2018, на 1 арк.
8.Копія листа Оболонського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 6/вх.261-18 від 14.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
9.Копія листа Деснянського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 4/335-18 від 13.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
10.Копія Доповідної записки заступника Начальника Шевченківського РВ ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві щодо інформації, запитуваної у листі ГПД НАБУ від 09.02.2018 № 042-029/5612, на 1 арк.
11.Копія Службової записки Начальника Відділу з питань громадянства ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Начальника Управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС України в м. Києві щодо інформації, запитуваної у листі ГПД НАБУ від 09.02.2018 № 042-029/5612, на 1 арк.
12.Копія Доповідної записки заступника Начальника Печерського РВ ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві про надання інформації, запитуваної у листі ГУ ДМС України в м. Києві № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
13.Копія Доповідної записки Начальника Подільського РВ ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві про надання інформації, запитуваної у листі ГУ ДМС України в м. Києві № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
14. Мобільний телефон «Apple iPhone», IMEI: НОМЕР_1 , серійний номер НОМЕР_2 , із sim-карткою з абонентським номером НОМЕР_3 .
21 квітня 2018 року на підставі постанови автора даного клопотання вищевказані копії документів і річ (предмет) визнано речовими доказами у зазначеному кримінальному провадженні.
Вилучені копії документів містять інформацію про фізичних і юридичних осіб, в тому числі іноземця, що має значення для кримінального провадження, а в подальшому їх можна використати під час проведення відповідних слідчих (розшукових) і процесуальних дій, а інформація в електронному вигляді, виявлена та зафіксована під час обшуку щодо надсилання 27.08.2017 із електронної пошти “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, яку використовує ОСОБА_9 , електронного листа на електронну пошту “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ”, яку використовувала ОСОБА_5 , та щодо контакту (абонента) останньої “ ОСОБА_10 НОМЕР_4 ”, що міститься у вилученому мобільному телефоні, мають важливе значення для кримінального провадження та можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Підставою тимчасового вилучення мобільного телефону «Apple iPhone» (IMEI: НОМЕР_1 , серійний номер НОМЕР_2 , із sim-карткою з абонентським номером НОМЕР_3 ) відповідно до абзаців 2 і 3 ч. 2 ст. 168 КПК України стало те, що доступ до інформації, яка міститься у зазначеному мобільному телефоні, обмежено його власником ( ОСОБА_9 ) шляхом ненадання органу досудового розслідування паролю блокування (розблокування) в ході проведення обшуку 20.04.2018 з метою пошуку і копіювання спеціалістом інформації, що має значення для кримінального провадження, під час проведення обшуку та потребує подолання системи логічного захисту, зокрема, в ході експертного дослідження.
Водночас, у вилученому мобільному телефоні можуть міститися інші відомості, у тому числі, видалені, які можуть мати значення для кримінального провадження.
Із врахуванням того, що в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що вилучені під час проведення обшуку копії документів, які перебували у розпорядженні, володінні і користуванні службових осіб ГУ ДМС України у м. Києві, та мобільний телефон, що перебував у розпорядженні, володінні і користуванні службової особи того ж ГУ ДМС - ОСОБА_9 , відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, тобто є речовими доказами, тому 21.04.2018, відповідно до положень ст. ст. 84, 98, 110 КПК України, вказані вище копії документів і річ (предмет), вилучені під час проведення згаданого обшуку, на підставі постанови автора даного клопотання визнано речовими доказами.
В судовому засіданні детектив заявлене клопотання підтримав в повному обсязі наголошуючи на тому, що наведені в клопотанні обставини повною мірою дають правові підстави для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження щодо цього конкретного майна.
Представник власника майна в судове засідання не викликався з огляду на порушене детективом клопотання про розгляд справи без участі такого представника, з метою забезпечення арешту майна, що відповідає положенню ч.2 ст.172 КПК України не є перешкодою для розгляду даного клопотання та, з огляду на аргументи, наведені детективом, є необхідним для забезпечення арешту майна.
Заслухавши детектива, який наполягав на накладені арешту, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 5, ч.1 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції (далі - Конвенція), підписаної від імені України 11.12.2003 року та ратифікованої 01.01.2010 року - кожна Держава-учасниця, згідно з основоположними принципами своєї правової системи, розробляє й здійснює або проводить ефективну скоординовану політику протидії корупції, яка сприяє участі суспільства і яка відображає принципи правопорядку, належного управління державними справами й державним майном, чесності й непідкупності, прозорості й відповідальності.
Статтею 19 Конвенції визначено, що кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочином умисного зловживання службовими повноваженнями або службовим становищем, тобто здійснення будь-якої дії чи утримання від здійснення дій, що є порушенням законодавства, державною посадовою особою під час виконання своїх функцій з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи.
У ч. 1 ст. 23 Конвенції зафіксовано, що кожна Держава-учасниця вживає, відповідно до основоположних принципів свого внутрішнього права, таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочинами наступних діянь, які вони вчинені умисно: a) i) конверсія або переведення майна, якщо відомо, що таке майно є доходами від злочинів, з метою приховання або маскування незаконного походження цього майна або з метою надання допомоги будь-якій особі, що бере участь у вчиненні основного злочину, щоб вона могла ухилитися від відповідальності за свої діяння; ii) приховання або маскування справжнього характеру, джерела, місцезнаходження, способу розпорядження, переміщення, прав на майно або його приналежність, якщо відомо, що таке майно є доходами одержаними злочинним шляхом.
Згідно ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи .
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Враховуючи обставини вчинення імовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні детектива, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на положеннях ст. 171 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного клопотання.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 98, 170, 171, 309 КПК слідчий суддя, -
Клопотання детектива - задовольнити.
Накласти арешт на наступне майно, вилучене під час проведення обшуку 20.04.2018 у службових приміщеннях Головного управління Державної міграційної служби України у місті Києві за адресою: м. Київ, вул. Березняківська, 4 а:
1.Копія листа Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України на адресу ГУ ДМС України в місті Києві від 26.01.2018 № 8.1/353-18 про надання справи ОСОБА_8 , на 1 арк.
2.Копія листа ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України № 8001.21.2/648-18 від 30.01.2018 про матеріали справи ОСОБА_8 , на 1 арк.
3.Копія листа ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Начальників РВ ГУ ДМС України в м. Києві № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018 про надання інформації, на 1 арк.
4.Копія листа Голосіївського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 2/750-18 від 14.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18, на 1 арк.
5.Копія листа Дніпровського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 05/ІМ-18 від 13.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
6.Копія листа Дарницького районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 03/811-18 від 14.02.2018 на вх. лист від 13.02.2018, на 1 арк.
7.Копія листа Святошинського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 9/6-д від 14.02.2018, на 1 арк.
8.Копія листа Оболонського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 6/вх.261-18 від 14.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
9.Копія листа Деснянського районного відділу ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві № 4/335-18 від 13.02.2018 на вх. № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
10.Копія Доповідної записки заступника Начальника Шевченківського РВ ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві щодо інформації, запитуваної у листі ГПД НАБУ від 09.02.2018 № 042-029/5612, на 1 арк.
11.Копія Службової записки Начальника Відділу з питань громадянства ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Начальника Управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС України в м. Києві щодо інформації, запитуваної у листі ГПД НАБУ від 09.02.2018 № 042-029/5612, на 1 арк.
12.Копія Доповідної записки заступника Начальника Печерського РВ ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві про надання інформації, запитуваної у листі ГУ ДМС України в м. Києві № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк.
13.Копія Доповідної записки Начальника Подільського РВ ГУ ДМС України в місті Києві на адресу Т.в.о. начальника ГУ ДМС України в м. Києві про надання інформації, запитуваної у листі ГУ ДМС України в м. Києві № 8001.21.2-3722/80.2-18 від 13.02.2018, на 1 арк., -
що перебуває у володінні, користуванні та розпорядженні службових осіб ГУ ДМС України у м. Києві.
14. Мобільний телефон «Apple iPhone», IMEI: НОМЕР_1 , серійний номер НОМЕР_2 , із sim-карткою з абонентським номером НОМЕР_3 , що перебуває у володінні, користуванні та розпорядженні ОСОБА_9 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її постановлення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо ухвалу слідчого судді було винесено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання в цій частині.
Слідчий суддя ОСОБА_1