Справа № 760/13181/18
Провадження № 1-кс/760/7114/18
30 травня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю детектива ОСОБА_3 , розглянувши в закритому судовому засіданні клопотання детектива Національного бюро другого відділу детективів третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ГПУ ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, -
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання детектива Національного бюро другого відділу детективів третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ГПУ ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 , МФО НОМЕР_1 ), мотивуючи свої вимоги наступним.
Слідчою групою детективів Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування, а Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою Генеральної прокуратури України здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 22016000000000243 від 22.06.2016 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 ч. 3 ст. 27 ч. 3 ст. 209, АртимкаІ.М., ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 та ОСОБА_8 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 209 та ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 упродовж 2013-2015 років організував та керував протиправним оберненням природного газу, що належить НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особливо великих розмірах на користь ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », створивши організовану групу для вчинення цього та інших злочинів з числа службових осіб ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », зокрема, виконавців злочину ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та пособника ОСОБА_8
ОСОБА_5 , здійснюючи фактичний контроль за фінансово-господарською діяльністю ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », достовірно знаючи, що умовою закупівлі у НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » природного газу підконтрольними йому підприємствами за пільговою ціною є обов'язковість його використання виключно для виробництва теплової енергії для потреб населення, вирішив у грудні 2012 року використати цю обставину для заволодіння газом в особливо великих розмірах та відповідно отримання незаконного доходу ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », шляхом його використання у господарській діяльності цих товариств не для виробництва теплової енергії для потреб населення, а для промислових потреб виробництва електричної енергії з подальшим її продажем.
Злочинний умисел ОСОБА_5 полягав у закупівлі ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » природного газу за пільговою ціною всупереч законним умовам його придбання у НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », оскільки зазначений природний ресурс ОСОБА_5 відповідно до плану злочинних дій вирішив використати у господарській діяльності ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для виробництва електричної енергії, а не для виробництва теплової енергії для потреб населення.
Таким чином, ОСОБА_5 заздалегідь усвідомлюючи неможливість законного переходу права власності на природний газ до ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » при недотриманні умови виробництва з нього теплової енергії для потреб населення, довів свій злочинний умисел до директорів цих підприємств ОСОБА_9 (директор ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») та ОСОБА_6 (директор ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 »), а також до ОСОБА_7 (технічний директор ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») та ОСОБА_8 .
Надалі, ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , діючи умисно, у складі організованої та керованої ОСОБА_5 групи, достовірно розуміючи, що у ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » відсутні правові підстави купувати у НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » природний газ за пільговою ціною у визначених ОСОБА_5 об'ємах, складали та скеровували упродовж 2013-2015 років до НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » договори про закупівлю природного газу та щомісячні акти його приймання-передачі, створюючи лише документальну видимість начебто його використання для виробництва теплової енергії населенню.
За результатами поетапного виконання злочинного плану ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 упродовж 2013-2015 років під прикриттям легальної діяльності з забезпечення населення тепловою енергією, заволоділи на користь ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » природним газом, що належить НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у обсязі 180 150,9 тис. м3, оскільки з фактично придбаних 211 681,488 тис. м3 газу лише 31 530,588 тис. м3 використано для виробництва теплової енергії, а рештою у вищезазначеному обсязі 180 150,9 тис. м3 співучасники розпорядилися на свій власний розсуд, виробивши з нього електричну енергію.
В свою чергу, ОСОБА_6 , будучи директором ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », діючи аналогічно ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , на виконання злочинного плану ОСОБА_5 , заволодів на користь ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » природним газом, що належить НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у розмірі 128 193,545 тис. м3, оскільки з фактично придбаних обсягів у розмірі 151 333,146 тис. м3 лише 23 139,601 тис. м3 використано для виробництва теплової енергії населенню, а рештою у вищезазначеному обсязі 128 193,545 тис. м3 співучасники розпорядилися на свій власний розсуд, виробивши з нього електричну енергію.
Крім того, ОСОБА_8 , діючи за планом ОСОБА_5 у складі організованої та керованої ним групи, відповідно до відведеної йому ролі, достовірно знаючи про фактичні обставини використання природного газу, придбаного ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за пільговою ціною, організував та забезпечив через підлеглих йому бухгалтерів цих підприємств ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які не були обізнані з планом злочинних дій ОСОБА_5 , його оприбуткування у бухгалтерському обліку компаній та з метою прикриття спільної злочинної діяльності учасників організованої групи, приховав перед суб'єктом контролю - Національною комісію у сфері електроенергетики відомості про протиправне використання 308 343,474 тис. м3 (128 193,545 тис. м3 + 180 150,9 тис. м3) пільгового природного газу для виробництва електричної енергії.
Згідно висновків експертів від 17.10.2017 № 18499/18500/17-45 та від 17.10.2017 № 17303/17-45 в результаті споживання ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » природного газу, придбаного у НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за пільговою ціною у 2013-2015 роках, останньому завдано матеріальної шкоди у розмірі 809 834 856,14 грн та 623 742 866,76 грн відповідно, через недоотримані доходи (як різниця між фактично отриманими грошима НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за спожитий ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » природний газ та грошима, які необхідно було сплатити НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » як за газ, що використовуватиметься для власних потреб).
Таким чином, ОСОБА_5 діючи у складі організованої та керованої ним групи з числа ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , діючи у власних корисливих інтересах, інтересах ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », упродовж 2013-2015 років організував та керував заволодінням природним газом НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особливо великих розмірах у обсязі 308 343,474 тис. м3 під прикриттям господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії населенню, що завдало матеріальної шкоди НАК « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у сумі 1 433 577 722,9 грн (809 834 856,14 грн + 623 742 866,76 грн), відповідальність за що передбачена ч. 5 ст. 191 КК України.
Крім того, учасники організованої та керованої ОСОБА_5 групи, ОСОБА_12 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 упродовж 2013-2015 років легалізували протиправно обернені на користь ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 308 343,474 тис. м3 природного газу на суму (один мільярд чотириста тридцять три мільйони п'ятсот сімдесят сім тисяч сімсот двадцять дві гривні дев'яносто копійок) 1 433 577 722,9 грн, приховавши його незаконне походження, використавши його на виробництво електричної енергії, отримавши від її реалізації державному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_5 » незаконний дохід у сумі 885 169 981,97 гривень без ПДВ (ТзОВ НВП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » упродовж 2013-2015 років) та 1 442 276 530,89 гривень без ПДВ (ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » упродовж 2013-2015 років), а всього на загальну суму 2 327 446 512,86 гривень без ПДВ (2 845 358 137,378 гривень з ПДВ).
Надалі, діючи згідно злочинного плану ОСОБА_5 з метою легалізації частини вищезазначеного доходу, отриманого незаконним шляхом, ОСОБА_9 за пособництва ОСОБА_8 , діючи згідно відведених їм ролей, упродовж 2014-2015 років уклав від імені ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » фіктивні правочини про начебто закупівлю мазуту паливного у обсязі 25 710,00 тонн у афілійованого ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на суму 158 687 286,00 грн, здійснивши фінансові операції по перерахуванню зазначених коштів за фактично не поставлений товар. Такого ж роду фіктивні правочини щодо придбання мазуту було укладено й ОСОБА_6 в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Інша частина легалізованих коштів була перерахована на рахунки фіктивних суб'єктів господарювання. При цьому, легалізація коштів відбувалась не лише протягом 2013-2015 років, але й могла відбуватися впродовж 2016-2017 років, оскільки кошти від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » поступали на рахунки підприємств також і в 2016 році.
З урахуванням здобутих у ході досудового розслідування доказів та їх оцінки в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначених кримінальних правопорушень.
Також детектив зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » є народні депутати України ОСОБА_13 та ОСОБА_14 . Також встановлено, що ОСОБА_5 мав постійний зв'язок з вказаними особами, звітував їм та виконував їх вказівки.
Враховуючи вказані факти, пов'язаність зазначених підприємств, у детективів Національного бюро є достатні підстави вважати, що народні депутати ОСОБА_13 та ОСОБА_14 могли бути обізнаними про злочинну діяльність ОСОБА_5 та інших підозрюваних, сприяти такій діяльності, а також безпосередньо отримати частину легалізованих коштів та розпорядитися ними.
Аналізом електронних декларацій (на сайті ІНФОРМАЦІЯ_8 ), поданих ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , а також іншими матеріалами кримінального провадження встановлено, що вказані особи, а також їхні дружини ОСОБА_15 та ОСОБА_16 та син ОСОБА_13 -
ОСОБА_17 володіють великими сумами коштів, значну частину яких зберігають в готівковому вигляді, а також користуються чи користувалися послугами банку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зокрема, щодо обслуговування таких рахунків:
- ОСОБА_15 - № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 ;
- ОСОБА_16 - № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 .
Відтак, у органу досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до речей та документів, які становлять банківську таємницю, а саме до інформації про рух коштів по зазначених рахунках, а також інших рахунках, які невідомі органу досудового розслідування, за період з 01.01.2013 по 31.12.2017 з зазначенням часу, дати, призначення платежу, суми операцій номера платіжного документа, контрагентів, номеру рахунку та МФО банківської установи, до інформації про осіб, які вносили готівкові кошти на вказані рахунки або знімали з них кошти, та документів в підтвердження таких операцій, в тому числі до касових ордерів, квитанцій, заяв на внесення готівки, меморіальних ордерів, чеків чи інших документів, що ідентифікують таких осіб, до юридичних справ, пов'язаних з відкриттям цих рахунків, в тому числі до договорів, заяв, анкет, опитувальників та інших документів, до інформації про видання платіжних карток за цими рахунками та їх номерів, строку дії і інших ідентифікаторів.
З урахуванням викладеного, на думку детектива, у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ці речі та документи знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 , МФО НОМЕР_1 ).
З метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, всебічного, повного розслідування, детективи Національного бюро дійшли висновків про необхідність здійснення тимчасового доступу речей та документів, які можуть містити банківську таємницю АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Детектив вказав, що отримання доступу до зазначених вище речей та документів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » дасть можливість встановити рух коштів по зазначених рахунках, контрагентів, від яких поступали кошти, джерело походження коштів на рахунках, відповідні дати та транзакції операцій, визначити осіб, які вносили кошти на рахунки, а також можливу причетність до вчинення розслідуваних злочинів бенефіціарів (контролерів) підприємств ОСОБА_13 та ОСОБА_14 . Отримана інформація, в свою чергу, буде використана як докази у кримінальному провадженні.
Детектив додав, що оскільки вказані речі та документи перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та відповідно до вимог чинного законодавства підпадають або можуть підпадати під поняття та захист банківської таємниці, доступ до них неможливо отримати інакше, як у спосіб та в порядку, передбачені главою 15 КПК України. Застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження є виправданим потребами досудового розслідування всебічно, повно та неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.
Крім того, детектив зазначив, що для мети кримінального провадження є необхідним, щоб детективи Національного бюро мали можливість зняти копії з документів, тимчасовий доступ до яких планується отримати, а у необхідних випадках, також і вилучити оригінали таких документів, оскільки вони можуть бути складені в єдиному примірнику та можуть бути використані органом досудового розслідування для проведення експертних досліджень.
Детектив в судове засідання з'явився, та просив задовольнити клопотання з підстав викладених вище.
Представник банку в судове засідання не викликався з огляду на порушене детективом клопотання розглядати без його участі, що в силу ч. ч. 2, 4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду даного клопотання.
Згідно норми ч.4 ст.107 КПК України під час розгляду клопотання слідчим суддею здійснювалась фіксація за допомогою технічних засобів.
Пунктом 5 частини 1 статті 162 КПК України передбачено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи обставини вчинення імовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні детектива, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на положеннях ст.ст.161, 162 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного клопотання, але в частині.
На підставі викладеного і керуючись ст. 107, ст.ст.160, 162, 163, 164, 166, ст. 309 КПК слідчий суддя, -
Клопотання детектива - задовольнити частково.
Надати детективам Національного бюро ОСОБА_18 , ОСОБА_3 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні №220160000000000243 від 22.06.2016, тимчасовий доступ до речей та документів (з можливістю ознайомитися з вказаними речами та документами, їх змістом і виготовити їх копії, а за необхідності - вилучити оригінали таких документів), якими володіє АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 , МФО НОМЕР_1 ), а саме:
виписок про рух коштів за період з 01.01.2013 по 31.12.2017 по наступних рахунках, відкритих у банку щодо таких осіб:
- ОСОБА_15 (РНОКППФО НОМЕР_6 ) - рахунки № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 ;
- ОСОБА_16 (РНОКППФО НОМЕР_7 ) - рахунки № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5
з зазначенням часу, дати, призначення платежу, суми операцій номерів платіжних документів, контрагентів, номеру рахунку та МФО банківської установи - контрагента;
до документів, що містять інформацію про осіб, які вносили готівкові кошти на вказані рахунки або знімали з них кошти, та документів в підтвердження таких операцій, в тому числі до касових ордерів, квитанцій, заяв на внесення готівки, меморіальних ордерів, чеків, що ідентифікують таких осіб;
до юридичних справ, пов'язаних з відкриттям цих рахунків, в тому числі до договорів, заяв, анкет, опитувальників, до інформації про видання платіжних карток за цими рахунками та їх номерів, строку дії і інших ідентифікаторів;
до вказаних вище речей та документів щодо усіх інших рахунків зазначених осіб у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також щодо ОСОБА_14 (РНОКППФО НОМЕР_8 ), ОСОБА_13 (РНОКППФО НОМЕР_9 ).
В іншій частині клопотання - відмовити.
Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення речей і документів, які містять вказану інформацію.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1