10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/1800/17
іменем України
"18" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_1,
за участю секретаря Черемісової С.О.,
представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ"Укрзалізниця" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" лютого 2018 р. у справі за позовом Публічного акціонерне товариство "Українська залізниця" від імені якого діє Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій , -
суддя в 1-й інстанції - Щербаков В.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Рівне,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
У липні 2017 року Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", від імені якого діє Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" (далі - Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця"), звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області (далі - ГУ Держгеокадастру в Рівненській області), в якому просило визнати протиправними дії щодо застосування у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 07.02.2017, коефіцієнту функціонального використання (Кф) земельної ділянки площею 0,5702 га, кадастровий номер 56:226:101:00:00:003:0009, яка розташована в м. Здолбунів, вул. Віли-1,буд.1, Здолбунівського району, Рівненської області, цільове призначення для обслуговування приміщення клубу спортивних споруд Здолбунівського фізкультурно-спортивного клубу "Локомотив", у розмірі 2,0; зобов'язати відповідача видати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 1,0 - земель з цільовим призначенням "для земель транспорту для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту".
В обґрунтування позову позивач посилався на те , що відповідно до пункту 5 Розділу ІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів для земель із цільовим призначенням "для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту" Код КВЦПЗ 12.01, застосовується Кф із значенням 1,0. Зазначає, що відповідно до пункту 4 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про державний земельний кадастр”, відомості про земельні ділянки, зареєстровані в Державному земельному кадастрі до набрання чинності цим Законом, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення. Однак, позивач при отриманні витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки дізнався, що земельній ділянці присвоєно коефіцієнт 2,0, що не відповідає законодавчо встановленим коефіцієнтам для таких видів земельних ділянок.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.02.2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням, Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов. Зазначає, що позивачем доведено, що у Державному земельному кадастрі містяться відомості про те, що земельна ділянка з кадастровим № 5622682000:01:001:0509 відноситься до земель транспорту, оскільки надана в постійне користування підприємству залізничного транспорту-ПАТ "Укрзалізниця". Тому, відповідач направляючи позивачу витяг з технічної документації про грошову оцінку земель, за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, повинен був застосувати коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки-1,0. Позивач звертає увагу на те, що відповідач надаючи витяг у 2017 році, не виготовляв технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідно до п.4 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", який набрав чинності з 01.01.2013 року, у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні, зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення, тому відповідач повинен був забезпечити використання Класифікації видів цільового призначення земель при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.
У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач просить залишити скаргу без задоволення. Зазначає, що якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутні дані про код цільового призначення земельної ділянки, то застосовується коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки із зазначенням 2,0. Відповідач посилається на те, що він позбавлений права самостійно визначати або присвоювати код цільового призначення земельних ділянок у випадку відсутності відомостей щодо такого у Державному земельному кадастрі. Крім того, зазначає, що позивачу було надано роз'яснення щодо необхідності звернення до Державного кадастрового реєстратора через ЦНАП із заявою про внесення змін до відомостей про земельну ділянку за формою відповідно до додатку 12 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги,пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Регіональна філія “Львівська залізниця” ПАТ "Укрзалізниця" відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №251779 від 20.09.2007, є постійним користувачем земельної ділянки площею 0,5702 га з кадастровим номером 56:226:101:00:00:003:0009, яка розташована в м. Здолбунів , вул. Віли-1,буд.1, Здолбунівського району, Рівненської області, цільове призначення для обслуговування приміщення клубу спортивних споруд Здолбунівського фізкультурно-спортивного клубу "Локомотив".
На виконання вимог податкового законодавства, 07.02.2017 року позивачем отримано витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який сформовано головним спеціалістом відділу землеустрою, охорони та ринку земель Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі . Згідно витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 2853052 грн., коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) застосовано , із зазначенням 2,0.
Відповідно до наказу Держгеокадастру від 03.02.2017 року Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі Рівненської області ліквідовано, а його правонаступником є Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області.
У зв'язку з цим, Регіональна філія “Львівська залізниця” ПАТ "Укрзалізниця" звернулася з листом до Головного Управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо роз'яснення підстав зазначення у витягах коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 2,0.
Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області листом від 22.05.2017 № 28-17-0.2-4153/2-17 року № ДН-11/72 повідомило позивача про необхідність приведення у відповідність кодів цільового призначення земельної ділянки.
Зокрема, відповідач рекомендував Регіональній філії “Львівська залізниця” ПАТ "Укрзалізниця" звернутися до Державного кадастрового реєстратора через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) із заявою про внесення змін до відомостей про земельну ділянку за формою згідно з додатком 12 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №105, до якої також додати електронний документ із визначеним цільовим призначенням земельної ділянки.
Не погодившись з такими діями відповідача, Регіональна філія “Львівська залізниця” ПАТ "Укрзалізниця" звернулося до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо правомірності дій відповідача, а тому відмовив у задоволенні позову.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з урахуванням наступного.
Правові засади проведення оцінки земель, регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначаються Законом України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV).
Згідно із статтями 5, 13 Закону №1378-IV, грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.
Відповідно до ст.18 Закону №1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777, затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Порядок №489).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку №489, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №489, нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою:
В х Нп
Цн = ----------- х Кф х Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до п.5 розділу ІІ Порядку №489, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, (далі - Класифікація видів цільового призначення земель).
У пункті 2 примітки до додатку 1, яким визначаються значення коефіцієнтів функціонального використання земель, зазначено, що у разі, якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
Таким чином, застосування коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки (Кф) із значенням 2,0 відбувається за тих умов, коли у відомостях Державного земельного кадастру відсутні дані про код цільового призначення земельної ділянки, визначеного у відповідності до Класифікації видів цільового призначення земель.
З матеріалів справи вбачається, що згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №251779 від 20.09.2007 та інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за №57257236 від 13.04.2016, код Класифікації видів цільового призначення земель щодо спірної земельної ділянки відсутній.
Дані публічної кадастрової карти підтверджують також, що у відомостях Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 56:226:101:00:00:003:0009 відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель, визначений на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, як того вимагає пункт 5 Порядку №489.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку №489, за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно зі статтею 20 Закону №1378-IV, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державний земельний кадастр” від 07.07.2011 №3613-VI, у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом, у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Матеріалами справи підтверджується, що всі наявні відомості про спірну земельну ділянку в автоматизованому порядку було перенесено до Державного земельного кадастру. Проте, оскільки до набрання чинності Закону України "Про державний земельний кадастр" у відомостях Державного реєстру земель про дану земельну ділянку був відсутній код класифікації видів цільового призначення, то відповідно, він і не міг бути перенесений до Державного земельного кадастру.
Таким чином, дії Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі щодо застосування у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), у розмірі 2,0 відповідають вимогам законодавства, а відтак є правомірними.
При цьому, апеляційний суд зазначає, що відповідно до пунктів 117, 118, 138 вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, відомості до (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до державного земельного кадастру в разі: внесення змін до відомостей про земельну ділянку; внесення нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, а також виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру.
При надходженні до Державного кадастрового реєстратора від власника чи користувача земельної ділянки заяви про внесення змін до відомостей про неї за формою згідно з додатком 12 до Порядку, електронного документа з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ та листа Управління/Відділу ГУ Держгеокадастру в області у відповідному районі/місті за підписом керівника структурного підрозділу, який надається на запит власника, користувача земельної ділянки або розробника електронного документа з врахуванням матеріалів по формуванню земельної ділянки щодо можливості визначення цільового призначення земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ, Державний кадастровий реєстратор вносить відповідні зміни до відомостей про зареєстровану земельну ділянку.
Згідно зі ст. 23 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 №3613-VI, документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа. Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді. Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.
Отже, для внесення змін до відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, позивачеві необхідно звернутися до Державного кадастрового реєстратора, через ЦНАП, із заявою про внесення змін до відомостей про земельну ділянку за формою згідно з додатком 12 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №105, до якої необхідно також додати електронний документ із визначеним цільовим призначенням земельної ділянки.
Аналогічне роз'яснення Головним Управлінням Держгеокадастру у Рівненській області було надано позивачу для приведення у відповідність кодів цільового призначення.
Тобто, відповідач як суб'єкт владних повноважень, позбавлений права самостійно визначати цільове призначення земельних ділянок у випадку наявності у Державному земельному кадастрі застарілої інформації з Українського класифікатора цільового використання землі або відсутності коду класифікації видів цільового призначення відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель. Водночас, позивач не здійснив відповідних дій щодо подання заяв до Державного кадастрового реєстратора про внесення змін до відомостей про цільове призначення земельних ділянок .
Таким чином, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), із зазначенням-1.0 може бути застосований лише після внесення до Державного земельного кадастру даних стосовно цільового призначення відповідно до КВЦПЗ на підставі заяви позивача.
Отже, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що дії Управління Держгеокадастру у Здолбунівському районі, правонаступником якого є Головне Управління Держгеокадастру у Рівненській області, щодо застосування у витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, площею 0,5702га, з кадастровим номером 56:226:101:00:00:003:0009, яка розташована в м. Здолбунів, вул. Віли-1,буд.1, Здолбунівського району, Рівненської області, цільове призначення для обслуговування приміщення клубу спортивних споруд Здолбунівського фізкультурно-спортивного клубу "Локомотив", коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,0 є такими, що вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
З огляду на наведене, твердження позивача, що відомості, які містяться в Державному земельному кадастрі і стосуються цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 56:226:101:00:00:003:0009, носять характер помилок, а тому повинні бути виправлені державним кадастровим реєстратором, не підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстави для скасування судового рішення колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ"Укрзалізниця" залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" лютого 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "19" червня 2018 р.