Постанова від 18.06.2018 по справі 555/2370/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 555/2370/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_1,

за участю секретаря Черемісової С.О.,

позивача та її представника,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Березнівського районного суду Рівненської області від "01" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -

суддя в 1-й інстанції - Собчук А.Ю. ,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Березне ,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

01.12.2017року ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просила :

- визнати неправомірним рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення з заявою.

В обґрунтування позову позивач посилалась на те, що вона народилася 15.10. 1962 року в с. Зірне Березнівського району Рівненської області. Від дня народження і до 01.09. 1980 року і з 05.06.1985 року по 30.11. 1986 року, а також з 02.08.1988 року була зареєстрована, проживає і по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до переліку населених пунктів радіоактивно забруднених внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (ІV зона). Атому, враховуючи вимоги ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку. Однак, Костопільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Рівненської області листом від 04.10.2017 року № 1221/04 протиправно відмовило у призначенні пенсії.

Рішенням Березнівського районного суду Рівненської області від 01.03.2018 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та ухвалити нове, яким задовольнити позов. Зазначає, що судом неповно з"ясовано обставини справи, а викладені у рішенні висновки не відповідають встановленим обставинам. ОСОБА_2 звертає увагу на те, що судом першої інстанції не дано правової оцінки довідці Зірненської сільської ради від 21.03.2014 року, в якій вказано, що вона дійсно зареєстрована та проживала в с.Зірне з 05.06.1985 по 30.11.1986 року та з 02.08.1989 року по даний час. Крім того, при зверненні із заявою про призначення пенсії, відповідачу було надано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи та довідку Березнівської міської ради від 03.08.2017 № 3142 щодо проживання у зоні посиленого радіологічного контролю з 02.08.1988 року по даний час, тому підстав для відмови у призначенні пенсії не було. Позивач також вказує, що поза увагою суду залишились і інші докази її постійного проживання у вказаний період у зоні посиленого радіологічного контролю, якими є копія свідоцтва про народження дитини,його амбулаторна картка та посвідчення дитини, потерпілої від наслідуів аварії на ЧАЕС.

У відзиві на апеляційну скаргу Костопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області просить залишити апеляційну скаргу без задоволення. Відповідач посилається на те, що постановою Березнівського районного суду Рівненської області від 04.08.2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2014 року відмовлено позивачу у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку. Зазначає, що актом зустрічної звірки від 08.04.2014 року № 33 не підтверджені дані, зазначені у довідці Зірненської сільської ради від 21.03.2014 № 651. Крім того, пенсійний орган посилається на те, що 14.02.2018 року Березнівською міською радою відкликано довідку від 03.08.2017 року № 3142 у зв'язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих її зміст.

Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржене рішення суду першої інстанції вимогам ст.242 КАС України не відповідає.

Судом встановлено, що 01.08.2017 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

05.10.2017 року Костопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області прийняло рішення, оформлене протоколом № 1053, яким відмовило ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішення пенсійного органу мотивовано тим, що дані довідки №3142 від 03.08.2017 року, що видана Березнівською міською радою, якою підтверджено факт проживання ОСОБА_2 з 02.08.1988 р. по даний час у м.Березне, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю, суперечать :

-відмітці у паспорті ОСОБА_2 СР 422894 від 22.05.1998 р., згідно якому вона прописана в с.Зірне,Березнівського району;

-довідці,що видана Зірненською сільрадою №651 від 21.03.14 р., якою підтверджено факт реєстрації в с.Зірне з о5.06.85 по 30.11.86 та з 02.08.89 р. по даний час;

записам в трудовій книжці ОСОБА_2, яка в період з 08.09.86 по 30.09.88 р. працювала в Красноярському ЦНТІ (Росія);

-заяві ОСОБА_2 про призначення пенсії, в якій зазначено місце реєстрації та проживання ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відтак,пенсійний орган дійшов висновку про те, що первинними документами не підтверджено факт постійного проживання та факт постійної роботи ОСОБА_2 в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 01.01.1993 року.

Листом № 1221/04 від 04.10.2017 року Костопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомило ОСОБА_2, що підстави для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відсутні, оскільки первинними документами не підтверджено факт постійного проживання та факт постійної роботи в зоні посиленого радіологічного контролю, не менше 4 років станом на 01.01.1993 року.

Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з викладених підстав, позивач звернулась до суду з позовом у даній справі.

Рішення суду першої інстанції про відмову ОСОБА_2 у позові мотивовано тим, що первинними документами не підтверджено факт постійного проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 01.01.1993 р., а тому позивач не має права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, колегія суддів вважає, що до висновку про відмову у позові, суд першої інстанції прийшов з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також невідповідністю висновків суду обставинам справи, виходячи з наступного.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини та п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Частиною 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зниження пенсійного віку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно з пп. " 5" абзацу 6 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України №13-2 від 30.07.2015, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", представляється посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 рік.

Водночас, законодавець встановив перелік документів, що підтверджує постійне проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 року.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 ррік, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є відповідне посвідчення "громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р".

Тобто вказане посвідчення, є єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 роки та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Довідки про період проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю є лише підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року (справа № 21-1048во06) та від 04 вересня 2015 року (справа № 690/23/15-а), Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2018 року (справа № 344/9789/17), від 23 травня 2018 року (справа № 398/3509/16)

Отже, при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач повинна була надати документи, що засвідчують особливий статус особи, а саме :посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2, при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, надала посвідчення особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та довідку Березнівської міської ради № 3142 від 03.08.2017 року, згідно якою вона з 02.08.1988 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю.

Проте, вказана довідка не була врахована відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку, з підстав, що первинними документами не підтверджується факт постійного проживання та факт постійної роботи в зоні посиленого радіоактивного контролю.

Водночас, відповідачем не заперечується, що в паспорті ОСОБА_2, який видано 22.05.1998 року, місцем прописки зазначено в с. Зірне Березнівського району Рівненської області.

Крім того, відповідач посилається на те, що в архівній пенсійній справі № 12633 знаходиться довідка Зірненської сільської ради від 21.03.2014 року № 651, згідно якої ОСОБА_2 зареєстрована та проживала в ІНФОРМАЦІЯ_4 з 05.06.1985 по 30.11.1986 та з 02.08.1989 року по дату видачі довідки (а.с.21).

На підставі вказаної довідки Управлінням Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області було проведено зустрічну звірку факту проживання для призначення пенсії. Згідно акту від 08.04.2014 року № 33 зустрічною звіркою встановлено, що згідно погосподарських книг ОСОБА_2 зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 05.06.1985 по 30.11.1986, з 02.08.1989 по час проведення звірки, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року віднесене до переліку населених пунктів посиленого радіологічного контролю.

Отже, подані позивачем документи не викликали у пенсійного органу сумнівів щодо її проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 1 січня 1993 року.

На момент прийняття відповідачем рішення від 05.10.2017 року довідка Зірненської сільради №651 від 21.03.14 року недійсною не визнана.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження позову ОСОБА_2 подала і інші докази, які залишились поза увагою суду.

Як встановив суд, ОСОБА_2 31 березня 1987 року в пос.Тайожний Кемеровської області (Росія) народила сина ОСОБА_3 і перебувала у відпустці по догляду за дитиною.

Згідно записів амбулаторної картки дитини, 01 червня 1987 року дитина з мамою вибула з Тайожного і вже 03.06.87 р. постановлена на облік педіатром Березнівської центральної районної лікарні з відміткою " дитина тимчасово проживає з матір'ю в с.Зурно" (а.с.76). Ці докази підтверджують доводи ОСОБА_2, щодо переїзду її з дитиною з Тайожного в с.Зірне Березнівського району, до батьтків та до місця свого проживання до шлюбу.

На а.с.54 у справі знаходяться копія посвідчення серії Д №676817 виданого Рівненською облдержадміністрацією 26.11.1993 року, що підтверджує статус сина ОСОБА_2- ОСОБА_3, як дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, та копія посвідчення ОСОБА_3 серії В-1 № 694223 (категорія 4), виданого 31.03.2005 року, яким підтверджено статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до приписів ст.27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до дітей, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи відносяться, зокрема ті, які :

4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

За ст.11 цього ж Закону до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать:

4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Отже, надання неповнолітньому ОСОБА_3статусу дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, а по досягненню повноліття- статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю,- є визнання у встановленому порядку факту його постійного проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Доказів на підтвердження проживання неповнолітнього ОСОБА_3 не з матір'ю матеріали справи не містять.

Відтак, ОСОБА_2 має неспростовані первинні документи, якими підтверджено факт її постійного проживання станом на 01.01.1993 року в зоні посиленого радіологічного контролю протягом понад 4 роки.

Довідка Березнівської міської ради № 3142 від 03.08.2017 року, згідно якою ОСОБА_2 з 02.08.1988 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, яке відносилось до зони посиленого радіологічного контролю не спростовує даних, викладених у довідці Зірненської сільської ради від 21.03.2014 року № 651, згідно якої ОСОБА_2 зареєстрована та проживала в ІНФОРМАЦІЯ_4 з 05.06.1985 по 30.11.1986 та з 02.08.1989 року по дату видачі довідки (2014 рік).

Сам по собі факт подальшого відкликання Березнівською міською радою довідки №3142 не свідчить про її недійсність.

Так, як вбачається з довідки Березнівської міської ради від 03.10.2017р. /02-19 дані виданої довідки №3142 були перевірені і встановлено, що викладені в ній дані відповідають записам в будинковій книзі по вул.Дорошенка, 45 у м.Березному. Відмінність є лише у даті зняття з реєстрації(а.с.62).

Крім того, вказана обставина не впливає на спірні правовідносини, оскільки позивачем доведено факт проживання у зоні посиленого радіоактивного контролю і цей факт жодним доказом не спростована.

Таким чином на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач набула права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внаслідок постійного проживання в зоні радіоекологічного контролю не менше 4 років станом на 1 січня 1993 року.

Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особа, яка станом на 1 січня 1993 року постійно проживала в зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років, оскільки позивач має посвідчення "Громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р", віднесена до 4 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» та докази, які підтверджують період її проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 рік.

Крім того, посвідчення позивача недійсним не визнавалось, її статус не оспорюється.

Отже, відповідач, відмовляючи позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діяв не у межах повноважень та не у спосіб, передбачений Конституцією та законодавством України.

Твердження відповідача, що первинними документами не підтверджено факт постійного проживання та факт постійної роботи у зоні посиленого радіоактивного забруднення не свідчать про правомірність дій відповідача, оскільки згідно пп. " 5" абзацу 6 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України №13-2 від 30.07.2015, позивач повинен довести первинними документами факт проживання або факт роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Факт проживання у зоні посиленого радіоактивного контролю позивачем доведено.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

З огляду на наведене, перевіривши висновки суду першої інстанції, викладені у рішенні та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги позивача є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, неповне з"ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновку суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, через що рішення суду слід скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову з викладених мотивів.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити, рішення Березнівського районного суду Рівненської області від "01" березня 2018 р. скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати рішення Костопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, оформлене протоколом №1053 від 05.10.2017 року про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправним.

Зобов'язати Костопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначти ОСОБА_2 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі поданих документів відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.08.2017 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "20" червня 2018 р.