20 червня 2018 року справа № П/811/635/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року у справі № П/811/635/18 (прийнято за правилами спрощеного провадження 27.03.2018р., суддя Сагун А.В.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася з адміністративним позовом до суду, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (далі - відповідач), яка полягає у відмові поновлення та виплати, починаючи з 01.03.2016р. по 30.06.2017р. пенсії позивачці;
- зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії позивачці за період з 01.03.2016р. по 30.06.2017р..
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачка подала апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись порушення судом норм матеріального права, позивачка просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав письмовий відзив на апеляційну скаргу позивачки, в якому зазначив, що суд прийняв законне та обґрунтоване рішення і підстави для його скасування відсутні.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 04.08.2010р. має право на отримання пенсії за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням №2029019844, яке видано Пенсійним фондом України (а.с. 9).
Позивачка в позові зазначає, що до березня 2015 року перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Брянківського району Луганської області (а.с. 3-8), оскільки проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11). Викладене відповідачем не заперечувалось.
З квітня 2015 року позивачку поставлено на облік до Управління Пенсійного фонду України Бахмутського (Артемівського) об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та до березня 2016 року їй нараховувалась та виплачувалась пенсія (а.с.3-8).
В липні 2017 року позивачка переїхала для проживання до ІНФОРМАЦІЯ_2, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа та отримала відповідну довідку (а.с. 10).
31.07.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про витребування пенсійної справи з Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та із заявою про поновлення виплати їй пенсії за новим місцем проживання (а.с. 44, 45).
Протоколом засідання Комісії з питань надання державних соціальних допомог та пільг від 11.08.2017 року №18, та на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 31.07.2017 року, пенсійним органом прийнято рішення про відновлення позивачці виплати пенсії з місяця звернення за поновленням виплати, тобто з 01.07.2017 року (а.с.10, 48-49).
Починаючи з вересня 2017 року, виплата пенсії за новим місцем проживання здійснюється позивачці щомісяця 7 числа через установу ПАТ «Державний ощадний банк України» (а.с. 41-43).
У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернулася на урядову гарячу лінію з метою вирішення питання виплати їй, на її думку, заборгованості з виплати пенсії за півтора роки.
На її звернення надійшла відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 18.12.2017 року №1467/В-13, якою повідомлено, що поновити виплату пенсії з 01.03.2016 року по 30 червня 2017 року на даний час немає підстав (а.с. 30).
Обґрунтовуючи відмову в задоволенні заяви позивачки, відповідач зазначає, що оскільки виплату пенсії за попереднім місцем проживання було припинено у зв'язку із скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, поновити виплату пенсії з 01.03.2016 на даний час не має підстав.
Так, відповідачем зазначено, що з Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 15.08.2017 року направлений атестат з інформацією, що пенсія позивачці виплачувалась по 29.02.2016 року (а.с. 41-43).
Олександрійським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області 31.08.2017 року зроблено запит до Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо встановлення причин припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016 (а.с. 51).
Листом від 27.09.2017 року за №14889/04 Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило Олександрійське об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області, що позивачці з 01.03.2016 року припинено виплату пенсії згідно інформації Служби Безпеки України щодо виїзду ОСОБА_1 до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 54).
Також, Олександрійським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області 31.08.2017 року зроблено запит до управління праці та соціального захисту населення в м. Бахмут про надання інформації щодо прийняття рішення про припинення виплати пенсії позивачці (а.с. 50).
05.10.2017 року управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради листом від № 12/3623 повідомило Олександрійське об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області, що ОСОБА_1 знято з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взятих на облік внутрішньо переміщених осіб з 11.08.2016 року у зв'язку із скасуванням довідки згідно рішення начальника Управління на підставі абз.5,6,7 ст.6 постанови КМУ від 11.10.2014 №509, із змінами від 08.06.2016 (а.с.55).
Вважаючи відмову відповідача у поновленні та виплати пенсії починаючи з 01.03.2016р. по 30.06.2017р. протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у позивачки відсутнє право на відновлення пенсії за період з 01.03.2016р. по 30.06.2017р., оскільки чинним законодавством передбачено знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Статтею 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачці було припинено виплату пенсії у зв'язку з отриманням органу пенсійного фонду інформації Служби Безпеки України щодо виїзду ОСОБА_1 до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження
Крім того, 05.10.2017 року управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради листом від № 12/3623 повідомило Олександрійське об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області, що ОСОБА_1 знято з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взятих на облік внутрішньо переміщених осіб з 11.08.2016 року у зв'язку із скасуванням довідки згідно рішення начальника Управління на підставі абз.5,6,7 ст.6 постанови КМУ від 11.10.2014 №509, із змінами від 08.06.2016р.. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом (ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише на підставі мотивованого рішення територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Інформація Служби Безпеки України та рішення начальника управління соціального захисту населення, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, не є рішенням про припинення виплати пенсії в розумінні ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивачки щодо відновлення виплати припиненої пенсії за період з з 01.03.2016р. по 30.06.2017р..
Колегія суддів вважає необґрунтованим застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 р. № 365, якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, оскільки призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення на рівні з іншими громадянами України, а не на підставі підзаконних нормативно-правових актів, яким є зазначений Порядок.
Таким чином, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції слід скасувати, з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.311, п.2 ч.1 ст.315, 317, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року у справі № П/811/635/18 - скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області, яка полягає у відмові поновлення та виплати пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.03.2016р. по 30.06.2017р..
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) поновити та виплатити пенсію ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) за період з 01.03.2016р. по 30.06.2017р..
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) 1 762 грн. 00 коп. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок) сплаченого судового збору.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду в строк, передбачений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак