Справа № 819/912/18
21 червня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В.
за участю: секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (далі - відповідач) в якому просить:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 88 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення;
- зобов'язати з 01.01.2018 провести перерахунок пенсії на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 88 % грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач 05.06.2018 подав відзив і просив відмовити в задоволенні позову.
Позивач 06.06.2018 подав відповідь на відзив.
Суд ухвалою від 08.06.2018 призначив справу до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 01.03.2005 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 04 квітня 1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 88% від суми грошового забезпечення. Проте, відповідач відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" здійснив перерахунок пенсії шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. 07 травня 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Тернопільській області із письмовою заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) у розмірі 88% від суми грошового забезпечення, що діяла на момент призначення пенсії. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії та повідомив, що чинною редакцією Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає, що таким рішенням суб'єкт владних повноважень є протиправним та необґрунтованим. З наведених підстав позивач в судовому засіданні просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечила з тих підстав, що ГУ ПФУ у Тернопільській області протиправних дій щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням 88 % грошового забезпечення не вчиняло, оскільки відповідно до чинної редакції статті 13 Закону №2262-XII зі змінами передбаченими Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні” від 27 березня 2014 року №1166 законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. З наведених підстав просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є пенсіонером Державного департаменту України з питань виконання покарань, полковник внутрішньої служби, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка призначена з 01.03.2005 у розмірі 88 % від суми грошового забезпечення.
Головне управління ПФУ в Тернопільській області повідомило позивача про перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2017, в якому зазначено, що сума грошового забезпечення становить 5439,97 грн., а основний розмір пенсії 88% грошового забезпечення становить 4787,17 грн із надбавками (6539,52 грн) (аркуш справи 15).
Відповідач здійснив перерахунок пенсії за вислугу років позивачу з 01.05.2018 відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018, а також зазначив, що сума грошового забезпечення становить 15406,50 грн., основний розмір пенсії (70 %) становить 10784,55 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 6539,52 та підвищення 2122,52 (50% від 4245,03 грн) (аркуш справи 16).
У зв'язку з тим, що позивачу стало відомо, що розмір пенсії після проведеного перерахунку зменшився з 88% до 70% грошового забезпечення, 07 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок (обчислення) та виплату пенсії відповідно до Закону №2262-XII у розмірі 88% ( в редакції на час призначення пенсії) від суми грошового забезпечення (аркуш справи 12).
Листом від 16 травня 2018 року №366(367)/Г-11 ГУ ПФУ у Тернопільській області на звернення позивача щодо перерахунку його пенсії повідомило про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” (далі Постанова №103) проведено перерахунок пенсії позивача з нового грошового забезпечення за чинною редакцією Закону №2262-XII. Статтею 13 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (аркуш справи 13-14).
Вважаючи відмову відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірною, позивач звернувся з позовом до суду.
Оцінюючи правовідносини, які склалися між позивачем та відповідачем суд виходив з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, спір у даній справі виник з приводу правомірності перерахунку розміру пенсії, виходячи з визначення його максимального розміру у відповідності до умов, передбачених частиною другою статті 13 Закону №2262-XII.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку №45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року, отже відповідачем не обмежується розмір пенсій, а приводиться у відповідність до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” викладено в наступній редакції: “максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів”.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08 липня 2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Суд зазначає, що статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13 та Верховним Судом у постанові від 03 квітня 2018 року, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону № 2262-ХІІ максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Як встановлено судом, позивачу з 01.03.2005 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 88% грошового забезпечення на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення).
Головне управління ПФУ в Тернопільській області повідомило позивача про перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2017, в якому зазначено, що сума грошового забезпечення становить 5439,97 грн., а основний розмір пенсії 88% грошового забезпечення становить 4787,17 грн із надбавками (6539,52 грн) (аркуш справи 15).
Відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу починаючи з 01 травня 2018, проте, обчисленої з розрахунку 70% від розміру грошового забезпечення з урахуванням попередньої суми пенсії, де зазначено, що сума грошового забезпечення становить 15406,50 грн, основний розмір пенсії (70% грошового забезпечення) у розмірі 10784,55 грн, підсумок пенсії з урахуванням попередньої суми пенсії 6539,52 та підвищення 2122,52 (50% від 4245,03) становить 8662,04 грн (аркуш справи 16).
Суд звертає увагу на те, що при проведенні перерахунку відповідач не був наділений повноваженнями щодо зміни максимального розміру пенсії, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норми частини другої статті 13 Закону №2262-XII в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії передбачав не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач, під час проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років, протиправно змінив розмір пенсії позивача, обмеживши максимальний розмір пенсії 70 процентами відповідних сум грошового забезпечення, а тому вказані дії відповідача необхідно визнати протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 88% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволення повністю.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 88% за вислугу років на 70% грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м.Тернопіль, ОСОБА_3, 3, код ЄДРПОУ 14035769) з 01.01.2018 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (47710, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Гаї Гречинські, вул.Гайова, 2, р.н.о.к.п.п НОМЕР_1) на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 88% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
4. Стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м.Тернопіль, ОСОБА_3, 3, код ЄДРПОУ 14035769) в користь ОСОБА_1 (47710, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Гаї Гречинські, вул.Гайова, 2, р.н.о.к.п.п НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704 грн 80 коп. сплачений згідно квитанції №0.0.1041809297.1 від 21.05.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23 червня 2018 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.