Постанова від 01.06.2018 по справі 607/2953/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.06.2018 Справа №607/2953/18

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Братасюк В.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсіонера,

за ст. 173, ч. 1 ст. 178, ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серія АА № 655184 від 16 лютого 2018 року, громадянин ОСОБА_1 16 лютого 2018 року о 14 год. 20 хв., в м. Тернополі по вул. Замкова, перебуваючи в тролейбусі №10, разом із п'ятирічним внуком, перебуваючи в п'яному вигляді, вчиняв хуліганські дії, кричав, виражався нецензурною лійкою, погрожував поліцейським фізичною розправою, агресивно розмахував ногами, чим порушував громадський порядок і спокій громадян.

Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №655183 від 16 лютого 2018 року, громадянин ОСОБА_1 16 лютого 2018 року о 14 год. 20 хв., в м. Тернополі по вул. Замкова, перебуваючи в тролейбусі №10, разом із п'ятирічним внуком, перебував в п'яному вигляді, чим ображав людську гідність і громадську мораль.

Також, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія АА № 655274 від 16 лютого 2018 року, громадянин ОСОБА_1 16 лютого 2018 року о 14 год. 20 хв., в м. Тернополі по вул. Замкова, перебуваючи в тролейбусі з малолітнім внуком, знаходився з явними ознаками сильного алкогольного сп'яніння, вів себе неадекватно. На зауваження громадян та поліцейських реагував агресивно, нецензурно лаявся. На вимогу працівників поліції у припиненні даного правопорушення не реагував, при цьому висловлювався в грубій формі на адресу поліцейських, шарпав їх за одяг та штовхав ногами.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 правопорушення, передбачені ст. 173, ч. 1 ст. 178, ст. 185 КУпАП, вчинив 16 лютого 2018 року, отже станом на дату розподілу автоматизованою системою документообігу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області матеріалів справи, після дооформлення, на розгляд головуючого судді Братасюка В.М., пройшло більше трьох місяців з дня вчинення правопорушення.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, до підстав, за наявності яких провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, віднесено закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що закриття провадження можливе за одночасної наявності таких умов:

- вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення;

- закінчення встановленого законом строку, перебіг якого розпочинається з дня вчинення правопорушення (при триваючому правопорушенні - з дня виявлення правопорушення).

Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.

При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Отже, суди при здійсненні правосуддя повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, не втручаючись у діяльність інших гілок державної влади, зокрема діяльність адміністративних органів.

Пункт 7 частини 1 статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.

Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.

Закриття провадження у справах про притягнення до адміністративної відповідальності у зв'язку з закінченням строків є формою вираження відмови держави від притягнення особи до адміністративної відповідальності, а, в свою чергу, метою останньої є доведення вини.

Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є саме постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.

Керуючись статтями 38, 247, 268 КУпАП, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 173, ч. 1 ст. 178, ст. 185 КУпАП - закрити, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Головуючий суддяОСОБА_2