Справа № 408/2410/18-ц
2-о/408/457/18
21 червня 2018 року смт. Біловодськ
Біловодський районний суд Луганської області у складі:
головуючого Соболєва Е.О.
при секретареві Негоді В.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Станично-Луганський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, в якому заявник просить встановити факт народження дитини чоловічої статі 25 грудня 2017 року у м. Антрациті Луганської області,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, в обґрунтування якої зазначив наступне.
Він перебуває у шлюбі з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
25.12.2017 року у пологовому відділенні Антрацитівської міської лікарні, який знаходиться на тимчасово непідконтрольній державній владі території у м. Антрацит Луганської області, його дружина ОСОБА_2 народила їх спільну дитину - хлопчика, про що їй видали дублікат медичного свідоцтва про народження №16 від 23.01.2018 року.
На час народження дитини м. Антрацит Луганської області було вже тимчасово окупованою територією. Виїхавши з м. Антрацит заявник звернувся до Станично-Луганського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області про проведення реєстрації народження дитини у відповідності з законодавством України. Однак йому було відмовлено, оскільки будь-який документ, виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових підстав та рекомендовано було звернутися до суду для вирішення питання щодо встановлення факту народження особи. Встановлення факту народження дитини необхідно для здійснення державної реєстрації народження та отримання свідоцтва про народження дитини.
В своїй заяві ОСОБА_1 просив провести розгляд справи без його участі.
Заінтересована особа - Станично-Луганський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Луганській області надіслала письмову заяву, в якій вони просили розглядати справу за відсутності їх представника, заперечень проти поданої заяви не мали.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Заявник перебуває у шлюбі із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до актового запису про шлюб № 168 від 19.06.2018 року, складеному Станично-Луганським районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області.
25.12.2017 року об 11 годині 53 хвилин у пологовому відділенні Антрацитівської міської лікарні який знаходиться на тимчасово непідконтрольній державній владі території у м. Антрациті Луганської області, ОСОБА_2 народила живу дитину вагою 3670,00 грамів - хлопчика.
Факт народження 25 грудня 2017 року у ОСОБА_2 дитини чоловічої статі, підтверджується дублікатом медичного свідоцтва про народження №16 від 23.01.2018 року, копією медичної документації та відмовою у проведенні державної реєстрації народження.
Відповідно до п.5 ч.2ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.1,2 ст.257 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки дозволить йому в подальшому вирішувати питання в інтересах дитини.
Відповідно дост.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно дост.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно ч.3,4ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, згідност.122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Згідно ст.133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження його дитини, виданого державним органом України.
Керуючись ст. ст. 13, 76-81, 89, 90, 93, 95, 263-265, 293, 294, 315-317, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини - хлопчика, громадянина України, 25 грудня 2017 року об 11 годині 53 хвилини, вагою 3670,00 грамів, у м. Антрацит Луганської області, Україна, мати - громадянка України, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, іпн. НОМЕР_1, уродженка селища Кам'яне міста Антрацита Луганської області, зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3, батько - громадянин України, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_5, іпн. НОМЕР_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6.
Рішення набирає законної сили в порядку визначеному ст. 273 ЦПК України, та може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Луганської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: