Справа № 128/1370/18
21 червня 2018 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Бондаренко О.І., розглянувши матеріали, що надійшли від Вінницького РВП ВВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався
за ст. 130 ч.1 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 029511, складеного 06.05.2018 року о 05 год. 00 хв. інспектором СРПП №4 Вінницького РВП лейтенантом поліції ОСОБА_2, 06.05.2018 року о 03 год. 55 хв., в смт. Стрижавка по вул. Київській, Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_1 керував автомобілем «Заз Sens» /д.н.з. НОМЕР_1/ з ознаками наркотичного сп'яніння: млява мова, почервоніння очей, від огляду на стан сп'яніння відмовився в приміщенні КЗ «ВОНД «Соціотерапія»» в присутності лікаря - нарколога.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, в зв'язку з вибуттям з 12.06.2018 року в додаткову оплачувану відпустку для участі у захисті дипломної роботи (прогнозований термін перебування 16 днів); вину в скоєному правопорушенні не визнає та просить закрити справу в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП за обставин, викладених у клопотанні, наданому до вказаної заяви.
Так, згідно наданого клопотання, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 від проходження медичного огляду в КЗ ВОНД «Соціотерапія» відмовився. Частиною 2 ст. 266 КУпАП встановлено єдиний законний порядок огляду водія на стан сп'яніння, який полягає в огляді водія на місці зупинки на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди водія з його результатами, огляд проводитеся в закладах охорони здоров'я. Частиною 4 ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, вважається недійсним. 06.05.2018 року о 04 год. 45 хв. його доставлено до КЗ «Вінницький обласний наркологічний диспансер Соціотерапія» для проведення огляду, де було запропоновано здати аналіз сечі для дослідження. Однак, в силу фізіологічних обставин, хвилювання та погіршенням самопочуття, він не зміг здати такий аналіз, внаслідок чого лікарем одразу було складено висновок в якому зазначено, що він відмовився від проходження медичного огляду, а відповідно працівниками поліції був складений протокол від 06.05.2018 року за ст. 130 ч.1 КУпАП. Вважає, що такими діями працівників КЗ «Вінницький обласний наркологічний диспансер Соціотерапія» та поліції було порушено ряд законів та інструкцій. Відповідно до п. 7, 12, 13 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 року за № 1452/735, що затверджена спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покрову обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватись кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ таких як слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покрову обличчя і рук. Тобто, лікарем КЗ «Вінницький обласний наркологічний диспансер Соціотерапія» при проведенні медичного огляду, в разі неможливості отримати через фізіологічний стан аналіз сечі, обов'язково необхідно запропонувати для дослідження аналіз крові або запропонувати здати такий аналіз, однак такий аналіз зроблений не був, відомостей у висновку або інших документах щодо пропонування здачі такого аналізу відсутні. Зупинка автомобіля під керуванням ОСОБА_1, виконання процедури дотримання вимог ст. 266 КУпАП та відомчих інструкцій, в яких прописана процедура складання протоколу та самий медичний огляд був проведений формально, про що свідчить і час його проведення, а саме: в протоколі зазначено час зупинення транспортного засобу - 06.05.2018 року о 03 год. 55 хв., а о 04 год. 45 хв. - вже складений висновок лікаря. Тобто, з моменту зупинення до моменту вже складеного висновку пройшло всього 50 хвилин і це з урахуванням місця зупинки - смт. Стрижавка, Вінницького району Вінницької області та місця огляду КЗ «Вінницький обласний наркологічний диспансер Соціотерапія», що знаходиться на території лікарні ім. Ющенка в м. Вінниці. Всі дії працівників патрульної поліції регламентовані «Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфери забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», що зареєстрована в Міністерстві Юстиції України 10.11.2015 року за № 1408/27853. Відповідно до розділу IX, пункту З вищезазначеної інструкції направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюється відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року за №1 103, з останніми змінами від 07.1 1.2015 року. Згідно з п. З вищевказаного Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. В порушення вимог вищезазначеного порядку та інструкції, працівниками поліції під час складення протоколу від 06.05.2018 року відносно ОСОБА_1 не було залучено двох свідків та не вказані дії водія щодо ухилення від проведення огляду. Також, в протоколі від 06.05.2018 року працівниками поліції зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від огляду у присутності лікаря, однак відповідно до розділу 2, п. 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.1 1.2015 року за № 1452/735, що затверджена спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України, не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо упередженості яких є сумніви. Лікар ЬСЗ «ВОНД «Соціотерапія»» є посадовою особою, що проводить огляд, від проходження якого він відмовився з причин, які від нього не залежали, тому дана особа є зацікавленою та не може бути свідком, оскільки ним був проведений огляд та складений висновок з порушенням відомчих інструкції, що свідчить про його зацікавленість у формальному проведенні огляду та незацікавленості у встановлені істини, тому є сумніви у його упередженості. Згідно п. 5 Порядку підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Вважає, що складений відносно нього протокол про адміністративне правопорушення від 06.05.2018 року був складений з грубим порушенням законодавства, а саме: вимог ст. 266 КУпАГІ, спільного Наказу Міністерства внутрішніх справ України ї Міністерства охорони здоров'я України, яким затверджена «Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 року за № 1452/735, «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів ггро адміністративні правопорушення у сфери забезпечення безпеки - дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», що зареєстрована в Міністерстві Юстиції України 10.1 1.2015 року за №1408/27853, «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року за №1103, з останніми змінами від 07.11.2015 року. Протокол від 06.05.2018 року відносно нього за ст. 130 ч.1 КУпАП був складений з порушенням вимог законодавства та не містить жодних доказів, які б свідчили про той факт, що він керував автомобілем в стані наркотичного сп'яніння та відмовився від проходження огляду в ЬСЗ «Вінницький обласний наркологічний диспансер Соціотерапія». ОСОБА_1 не визнає факт, що керував автомобілем в стані наркотичного сп'яніння, не визнає факт щодо законного складення відносно нього протоколу за відмову від проходження огляду у встановленому законом порядку, а оскільки у вищезазначеному адміністративному провадженні відсутні будь - які інші докази, встановлені протоколом про адміністративне правопорушення на підставі ст. 251 КУпАП, які свідчили б про наявність в його діях вини у скоєні правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП, просить провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно нього за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Оглянувши надане клопотання, дослідивши та оцінивши матеріали адміністративної справи, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення, висновок щодо результатів медичного огляду на стан сп'яніння № 1180 від 06.05.2018 року, приходжу до висновку про відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Такого висновку суд дійшов із наступного.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння регламентовано ст.266 КУпАП, згідно якої особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Таким чином, ст.266 КУпАП передбачено дії органів поліції на проведення огляду на стан сп'яніння: встановлення підстав, що особа керує автомобілем у стані алкогольного сп'яніння; відсторонення даної особи від керування транспортним засобом ; огляд водія поліцейським на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів ; у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, проведення огляду в закладі охорони здоров'я.
Даний порядок також передбачений Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735.
Так, згідно вказаної Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення. Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Згідно медичного висновку №1180 від 06.05.2018 року, складеного о 04 год. 45 хв., ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на виявлення стану сп'яніння шляхом аналізу сечі на мультитест - відмовився, іншого біологічного середовища, яке може використовуватися при дослідженні, наприклад, кров - не використовувалось.
Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 20.09.2016 року у справі «Карелін проти Росії», за умови наявності певної неточності чи суперечностей, суд не вправі брати на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи.
Враховуючи наведене, вважаю, що оскільки огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння було проведено без дотримання Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, докази його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відсутні.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, закрити, за відсутності в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 247, 280, 283, 284, КУпАП, суддя -
Адміністративну справу №128/1370/18 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, через відсутність складу правопорушення - закрити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області протягом 10 - ти діб.
Суддя: