21 червня 2018 року
м. Київ
Справа № 916/4409/15
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
О.О. Мамалуй - головуючий, Л.В. Стратієнко, І.В. Ткач
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства " Адміністрація морських портів України"
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.04.2018р.
у складі колегії суддів: А.І. Ярош - головуючий, В.М. Головей, С.В. Таран
та на рішення господарського суду Одеської області від 15.06.2017р.
суддя: Н.В. Рога
за позовом державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства " Адміністрація морських портів України"
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Портінвест Лоджистік";
2. Kомпанії "К Marine Limited" (Мальта)
про стягнення 14 131,37 дол. США
1. Короткий зміст позовних вимог
Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (далі - ДП "Адміністрація морських портів України", позивач) звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю "Портінвест Лоджистік" (далі - ТОВ "Портінвест Лоджистік", відповідач-1) та компанії "К Marine Limited" (відповідач-2) 14 131, 37 доларів США.
Позов мотивований донарахуванням ДП "Адміністрація морських портів України" корабельного збору по судозаходах судна "JULIANA" (прапор Мальта, власник Компанія "К Marine Limited" (Мальта)) до акваторії Іллічівського морського порту за ставками, що діють для суден закордонного плавання.
2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття
Рішенням господарського суду Одеської області від 15.06.2017р. у справі №916/4409/15, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.04.2018р., відмовлено ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії ДП "Адміністрація морських портів України" у задоволенні позовних вимог.
Судові рішення мотивовані безпідставністю нарахування корабельного збору за ставками, що діють для суден закордонного плавання, з огляду на встановлення обставин здійснення судном "JULIANA" каботажних перевезень.
Суди зазначають, що положеннями Кодексу торговельного мореплавства України, Митного кодексу України та наказу Міністерства інфраструктури України "Про портові збори" від 27.05.2013р. №316 не передбачена можливість прирівнювати судна у каботажному плаванні під іноземним прапором до суден закордонного (міжнародного) плавання.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії ДП " Адміністрація морських портів України" звернулось з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 15.06.2017р., постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.04.2018р. у справі №916/4409/15 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача.
Скарга мотивована посиланням на пп. 2 п. 2.4 Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України "Про портові збори" від 27.05.2013р. №316, згідно з яким ставки корабельного збору для суден у каботажному плаванні застосовуються тільки для суден, що виконують рейси у каботажному плаванні під Державним Прапором України.
Позивач наголошує на тому, що судно "JULIANA" ходить під прапором Мальти, тому незважаючи на те, що судно виконувало каботажні перевезення, корабельний збір мав бути розрахований та сплачений за ставкам, які діють для суден закордонного плавання.
Скаржник зазначає про наявність у відповідача-1 як морського агента обов'язку здійснити сплату портових зборів.
4. Позиції інших учасників справи
Відзиви чи заперечення на касаційну скаргу учасниками справи не подані.
5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій
31 грудня 2013 року між ДП "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація) в особі Іллічівської філії (Адміністрація Іллічівського морського порту) та ТОВ "Портінвест Лоджистік" (Агент) укладено договір №460-Па-ІЛФ-13 (далі-Договір), предметом якого є надання Іллічівською філією ДП "Адміністрація морських портів України" послуг з організації агентування суден і забезпечення оплати послуг Адміністрації судновласниками.
Згідно з п. 2.2.3, п. 2.2.5 Договору Агент зобов'язується вчасно сплачувати рахунки Адміністрації по портовим зборам та наданим послугам в строки, передбачені у розділі 3 Договору. Агент також зобов'язується своєчасно забезпечувати перерахування авансових сум від судновласників на оплату портових зборів та інших витрат, що пов'язані з агентуємими суднами.
Пунктами 3.2, 3.3 Договору сторони погодили, що Адміністрація надає Агентові попередній дисбурсментський рахунок для оплати портових зборів та інших послуг, які надані судну. Підставою для формування попереднього рахунку є письмова заявка Агента, яка оформлена згідно зразку із зазначенням назви судна, прапору, типу та його характеристик. Попередній рахунок оформляється Адміністрацією в день коли була подана заявка Агента. Агент забезпечує повну оплату попереднього рахунку не пізніше одного робочого дня до відходу судна в рейс. Адміністрація надає Агентові виконавчий дисбурсментський рахунок за портові збори та інші послуги, які надані судну відповідно до чинного законодавства.
У період з 01.10.2014р. по 07.10.2015р. судно "JULIANA" (прапор Мальта, власник компанія "К Marine Limited" (Мальта)), під агентуванням ТОВ "Портінвест Лоджистік", здійснювало каботажні перевезення з перебуванням в акваторії Іллічівського морського порту.
Для оплати портових зборів (з урахуванням виконання судном каботажних перевезень) відповідачу-1 - ТОВ "Портінвест Лоджистік" вручено відповідний рахунок на суму 1 891,61 доларів США., який оплачено ТОВ "Портінвест Лоджистік" в повному обсязі.
Згідно з п. 3.10 Договору (в редакції протоколу узгодження розбіжностей від 31.12.2013р.) між Іллічівською філією ДП "Адміністрація морських портів України" та ТОВ "Портінвест Лоджистік" складено відповідний акт приймання-здачі наданих послуг.
Позивачем донараховано корабельний збір по судозаходах судна "JULIANA", які здійснювались в акваторії Іллічівського морського порту та оформлено рахунок №03/15 639 Р від 22.10.2015р. на суму 14 131,37 доларів США., оскільки судно "JULIANA", під агентуванням ТОВ "Портінвест Лоджистік", ходить під прапором Мальти, тому корабельний збір має бути розрахований та сплачений по ставкам, які діють для суден закордонного плавання.
У зв'язку з неоплатою вказаного рахунку, позивач звернувся з даним позовом.
6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови
Відповідно до статті 26 Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права 1982 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права 1982 року та Угоди про імплементацію Частини ХІ Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права 1982 року" №728-ХІV від 03.06.1999 року, іноземне судно, що проходить через територіальне море, може обкладатись тільки зборами в оплату за конкретні послуги, надані такому судну.
Частинами 1, 2 та 3 статті 22 Закону України "Про морські порти України" передбачено, що у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в об'ємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди.
Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.
Кошти від адміністративного збору використовуються відповідно до закону. Портові збори сплачуються Адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом.
Відповідно до положень ст. 116 Кодексу торговельного мореплавства України у морському порту або поза його територією як постійні представники судновласника діють агентські організації (морський агент), які за договором морського агентування за винагороду зобов'язуються надавати послуги в галузі торговельного мореплавства. При виконанні договору морського агентування морський агент, що діє від імені судновласника, може також діяти на користь іншої договірної сторони, якщо вона його на те уповноважила і якщо судновласник не заперечує.
Частиною 1 ст. 117 вказаного Кодексу передбачено, що морський агент виконує формальності та дії, пов'язані з прибуттям, перебуванням і відходом судна, допомагає капітану судна у налагодженні контактів з адміністрацією морського порту і службою капітана морського порту, власником морського терміналу, підприємствами, установами, організаціями, що надають спеціалізовані послуги, портовими операторами, місцевими органами виконавчої влади, в організації постачання і обслуговування судна в порту, оформляє митні документи та документи на вантаж, інкасує суми фрахту та інші суми для оплати вимог судновласника, що виникають з договору перевезення, сплачує за розпорядженням судновласника і капітана судна суми, пов'язані з перебуванням у порту, залучає вантажі для морських ліній, здійснює збір фрахту, експедирування вантажу, наймання екіпажів для роботи на суднах, виступає від імені вантажовласника, а також договірною стороною учасників перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні.
Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. № 316.
Пунктами 1.2, 1.3 зазначеного Порядку передбачено, що згідно з частинами третьою - п'ятою статті 22 Закону України "Про морські порти України" портові збори сплачуються Адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме: причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача; канальний збір справляється на користь власника каналу; корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України "Про морські порти України". Портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до ст. 131 Кодексу торговельного мореплавства України перевезення між портами України здійснюються суднами, що плавають під Державним прапором України, а також суднами, що плавають під іноземним прапором за умови одержання на це дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту.
Статтею 132 вказаного Кодексу передбачено, що перевезення між портами України й іноземними портами можуть здійснюватися як суднами, що плавають під Державним Прапором України, так і за умови взаємності суднами, що плавають під іноземним прапором.
Частиною 1 ст. 97 Митного кодексу України під каботажем розуміється перевезення українських та іноземних товарів шляхом завантаження їх на морське (річкове) судно в одному пункті на митній території України і транспортування в інший пункт території України, де здійснюватиметься їх вивантаження. При цьому товари, ввезені на митну територію України морським (річковим) судном, допускаються до каботажного перевезення між органами доходів і зборів або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів після їх перевантаження на інше морське (річкове) судно, що ходить під прапором України, або, за умови отримання на це дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, на іноземне судно.
Визначення "судно закордонного плавання" міститься у п. 54 ч. 1 ст. 4 вказаного Кодексу, відповідно до якого судно закордонного плавання - українське або іноземне судно, яке здійснює міжнародні перевезення товарів та/або пасажирів та прибуває на митну територію України або вибуває за її межі.
Пунктом 2.4 наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. № 316 "Про портові збори" (в редакції на момент виставлення рахунку) передбачено, що ставки корабельного збору для суден у каботажному плаванні застосовуються тільки для суден, що виконують рейси у каботажному плаванні під Державним Прапором України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Митного кодексу України, митною територією є територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України.
Як встановлено судами попередніх інстанцій судно "JULIANA" (прапор Мальта, власник компанія "К Marine Limited") перевозило вантажі між ДП "Іллічівський морський торговельний порт" та ДП "Маріупольський морський торговельний порт", тобто між двома українськими портами.
Судами встановлено, що Міністерством інфраструктури України листом від 18.09.2015р. № 10454/4/10-15 надано дозвіл на каботажні перевезення судну "JULIANA" (прапор - Мальта, ІМО №9655951) між морськими портами Миколаїв, Южний, Іллічівськ, Одеса, Херсон, Бердянськ та Маріуполь, відповідно до ст. 131 Кодексу торгового мореплавства України, у термін з 25.09.2015р. по 10.09.2016 р.
Пунктом 1.12 Наказу №316 встановлено, що державна належність судна і відповідно наданий йому статус під час справляння портових зборів визначаються за прапором, під яким це судно плаває, незалежно від того, хто є його власником і хто його використовує.
Пунктом 1.4 Наказу №316 визначено, що сплата портових зборів здійснюється до виходу судна з морського порту.
Виставлений позивачем рахунок відповідно до умов договору про агентування суден були сплачені відповідачем-1 у повному обсязі.
Оскільки застосування ставки корабельного збору, встановленої для суден у закордонному плаванні, для судна, що здійснює каботажні перевезення між пунктами на митній території України без заходження до іноземних портів, не передбачено законодавством, що регулює спірні правовідносини, судами попередніх інстанцій правомірно відмовлено позивачеві у задоволенні позовних вимог.
Верховним Судом відхиляються доводи позивача про те, що корабельний збір мав бути розрахований та сплачений за ставками, які діють для суден закордонного плавання зважаючи на вищезазначене.
7. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги
Відповідно до частин 1, 2 статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в касаційній інстанції, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд вважає, що рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, підстави для їх зміни чи скасування відсутні. Аргументи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи судом касаційної інстанції.
8. Судові витрати
З огляду на те, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд
Касаційну скаргу державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства " Адміністрація морських портів України" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Одеської області від 15.06.2017р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.04.2018р. у справі №916/4409/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. О. Мамалуй
Суддя Л. В. Стратієнко
Суддя І. В. Ткач