Постанова від 20.06.2018 по справі 916/2824/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/2824/17

м. Одеса, проспект Шевченка, 29, зал судових засідань Одеського апеляційного господарського суду №1

Одеський апеляційний господарський суд у складі:

головуючого судді Савицького Я.Ф.,

суддів Головея В.М.,

Разюк Г.П.,

секретар судового засідання - Селиверстова М.В.

за участю представників учасників судового процесу:

від позивача: Навальнєв О.Ю., за ордером;

від відповідача-1: Солов'ян В.М., за довіреністю;

від відповідача-2: Півторак Д.М., за довіреністю;

від третьої особи: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива"

на рішення Господарського суду Одеської області

від 02 квітня 2018 року (повний текст складено 12.04.2018р.)

по справі № 916/2824/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива"

до відповідачів:

1. Балтської міської ради Одеської області

2. Балтської районної державної адміністрації Одеської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Фізичної особи-підприємця Красікової Валентини Володимирівни

про визнання незаконними дій та бездіяльності, -

суддя суду першої інстанції: Щавинська Ю.М.

час та місце прийняття рішення: 02.04.2018р., м. Одеса, проспект Шевченка, 29 Господарський суд Одеської області

Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.

В судовому засіданні 20.06.2018р. відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Балтської міської ради Одеської області та Балтської районної державної адміністрації Одеської області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 10.01.2018р. за вх.№485/18, просить суд: визнати незаконними дії Балтської міської ради Одеської області по розпорядженню нерозподіленими (невитребуваними) земельними частками (паями), розташованими за межами населених пунктів на території Балтської об'єднаної територіальної громади (колишньої Обжильської сільської ради) загальною площею 57, 3187 га без законних повноважень; визнати незаконною бездіяльність Балтської районної державної адміністрації Одеської області щодо не розгляду заяви ТОВ "Агро-Нива" від 28.08.2017р. за №196 про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), розташованих за межами населених пунктів на території Балтської об'єднаної територіальної громади (колишньої Обжильської сільської ради) загальною площею 57,3187 га та зобов'язати розглянути дану заяву.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він 28.08.2017р. на підставі положень ст.ст. 5, 13 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" звернувся до Балтської районної державної адміністрації Одеської області з заявою за № 196 про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), розташованих за межами населених пунктів на території Балтської об'єднаної територіальної громади (колишньої Обжильської сільської ради) загальною площею 57,3187 га.

Адміністрація листом від 19.10.2017р. за №01-35/1540 повідомила, що рішенням сесії Балтської міської ради Одеської області від 18.08.2017р. №616-VII нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) надані в оренду іншій особі.

Позивач вважає, що Балтська міська рада Одеської області незаконно перейняла повноваження Балтської районної державної адміністрації Одеської області по розпорядженню спірними земельними паями, оскільки такі ділянки - частки є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій до моменту отримання їх власниками сертифікатів або державних актів на право власності на земельну ділянку.

На думку позивача, зазначені дії та бездіяльність відповідачів щодо розпорядження нерозподіленими (невитребуваними) земельними частками (паями), є незаконними та такими, що порушують його право на отримання земельних ділянок в оренду, оскільки суперечать положенням ст.ст. 19, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 5, 13 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", ст.122 Земельного кодексу України, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 02.04.2018р. у справі №916/2824/17 (суддя Щавинська Ю.М.) повністю відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива" до Балтської міської ради Одеської області та Балтської районної державної адміністрації Одеської області.

У вказаному рішенні місцевий господарський суд зазначив, що даний спір є приватно-правовим та підвідомчий господарському суду, так як ТОВ „Агро-Нива" звернулося до суду з вимогами про захист своїх прав, що виникають із земельних відносин.

Дослідивши обставини справи, судом першої інстанції встановлено, що відповідно до рішень Балтської міськради від 04.08.2015 р. № 1087-VI та Одеської обласної ради від 12.08.2015 р. №1417-VI було утворено Балтську об'єднану територіальну громаду, яка

стала правонаступником 16 сільських та 1 міської ради які увійшли до її складу, в т.ч. Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області та представницьким органом якої є Балтська міська рада Одеської області. Відтак, суд прийшов до висновку, що юрисдикція Балтської міської ради Одеської області поширюється в тому числі на територію колишньої Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області.

Приймаючи рішення, місцевий господарський суд зазначив, що позивачем не підтверджено належними доказами наявності обставин, які б порушували його права або законні інтереси та на підставі яких можливо було б встановити обставини незаконності дій Балтської міської ради Одеської області по розпорядженню нерозподіленими (невитребуваними) земельними частками (паями), розташованими за межами населених пунктів на території Балтської об'єднаної територіальної громади (колишньої Обжильської сільської ради).

З урахуванням чинності на момент розгляду справи рішень Балтської міської ради Одеської області від 01.02.2017 р. № 405-VII „Про затвердження Положення про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", від 23.02.2017 р. № 430-VII „Про затвердження переліку нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв)", та № 540-VІІ від 09.06.2017р. "Про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Обжильської сільської ради", суд попередньої інстанції дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог.

Крім того, місцевий господарський суд вказав, що з урахуванням норм чинного законодавства, відсутній такий спосіб захисту права, як зобов'язання розглянути заяву, так як і відсутній механізм виконання такого судового рішення. Отже, позовні вимоги, заявлені до Балтської районної державної адміністрації, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Нива» через Господарський суд Одеської області звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій позивач просить рішення Господарського суду Одеської області від 02.04.2018р. у справі №916/2824/17 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Нива» задовольнити.

Так, апелянт вказує, що не відповідає положенням законодавства висновок суду про те, що відповідач-1 є об'єднаною територіальною громадою та як правонаступник володіє повноваженнями щодо розпорядження нерозподіленими (невитребуваними) земельними частками (паями) за межами населених пунктів, оскільки зазначені повноваження відносяться до компетенції Балтської районної державної адміністрації.

Також, в апеляційній скарзі скаржник зазначає, що судом першої інстанції не надано оцінку доводам стосовно порушення прав позивача на отримання земельних часток (паїв) в оренду у зв'язку з вчиненням відповідачем-1 незаконних дій по розпорядженню земельними частками (паями) за межами населених пунктів.

Серед іншого, апелянт вказує, що доводи, викладені судом у оскаржуваному рішенні, жодним чином не спростовують того факту, що заява позивача, подана до відповідача-2, не була розглянута останнім по суті.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 02.05.2018р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива" на рішення Господарського суду Одеської області від 02.04.2018р. у справі №916/2824/17, відповідачам строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 7 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.

17.05.2018р. від Балтської районної державної адміністрації Одеської області до Одеського апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким відповідач-2 просить залишити оскаржуване рішення без змін, апеляційну скаргу - без задоволення. Серед іншого, відповідач-2 вказує на безпідставність тверджень позивача стосовно його бездіяльності щодо розгляду звернення останнього, оскільки заява ТОВ "Агро-Нива" була належним чином прийнята, зареєстрована у встановленому порядку та розглянута, за результатами чого позивачу була надана відповідь.

21.05.2018р. від Балтської міської ради Одеської області до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого відповідач-1 не погоджується з доводами апеляційної скарги, просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Серед іншого, відповідач-1 зазначає, що Балтська районна державна адміністрація Одеської області здійснює виконавчу владу на території адміністративно-територіальної одиниці - Балтського району до складу якого територія Балтської об'єднаної територіальної громади не входить, а тому повноваження Балтської райдержадміністрації, в тому числі з питання надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв), на територію Балтської об'єднаної територіальної громади не поширюються.

Так, Балтська міська рада вказує, що відповідно до ст. 13 Закону України № 899-VI нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Таким чином, відповідач-1 вважає, що Балтська міськрада при наданні в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області діяла в межах наданих їй повноважень та не допустила порушень чинного законодавства.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 21.05.2018р. справу №916/2824/17 призначено до розгляду на 06.06.2018р.

24.05.2018р. від Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива" до Одеського апеляційного господарського суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 06.06.2018р. у судовому засіданні оголошено перерву до 20.06.2018р.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 07.06.2018р.

У судовому засіданні 20.06.2018р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Згідно зі ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Проаналізувавши доводи апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива", заслухавши представників позивача та відповідачів, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені рішення, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду дійшла наступних висновків.

Одним із доводів апеляційної скарги є посилання на невідповідність положенням законодавства висновок суду про те, що відповідач-1 є об'єднаною територіальною громадою та як правонаступник володіє повноваженнями щодо розпорядження нерозподіленими (невитребуваними) земельними частками (паями) за межами населених пунктів, оскільки зазначені повноваження відносяться до компетенції Балтської районної державної адміністрації.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися.

Згідно з абз. 2 ч. 4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.

Балтська об'єднана територіальна громада і Балтська міська рада Одеської області утворені відповідно до рішень Балтської міської ради від 04.08.2015 № 1087-VI та Одеської обласної ради від 12.08.2015 № 1417-VI. Балтська міська рада є представницьким органом Балтської об'єднаної територіальної громади та правонаступником 16 сільських та 1 міської ради, які увійшли до її складу, в т.ч. Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області.

Таким чином, юрисдикція Балтської міської ради Одеської області поширюється, в тому числі, на територію колишньої Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 04.02.2016 № 985-УПІ місто Балта віднесено до категорії міст обласного значення.

З дня набрання чинності цією постановою м. Балта та Балтська міська територіальна громада не входить до складу Балтського району Одеської області, що підтверджується листом Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України від 17.02.2017 № 04-14/11-639 та інформацією в довіднику «Україна. Адміністративно-територіальний устрій», який розміщено на офіційному веб-сайті ВР України і який є єдиним загальнодоступним офіційним джерелом з адміністративно-територіального устрою України.

При цьому, до відання даного Комітету належать питання адміністративно- територіального устрою України, а отже питання віднесення об'єднаних територіальних громад до певних адміністративно-територіальних одиниць належить саме до його компетенції.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Частиною 3 ст. 4 цього Закону передбачено, що найменування місцевих державних адміністрацій є похідними від назв відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

На території Балтського району Одеської області діє Балтська районна державна адміністрація Одеської області, яка відповідно до Конституції України та Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є місцевим органом виконавчої влади, входить до системи органів виконавчої влади і в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території району, а також реалізує повноваження, делеговані їй Балтською районною радою.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Так само і п. 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою КМ України від 04.02.2004р. № 122, передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Ні ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», ні п. 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), ні інші нормативні акти не встановлюють, що органи місцевого самоврядування надають в оренду нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки в межах населеного пункту, а райдержадміністрації за межами, що обумовлено статусом таких земельних ділянок.

Балтська міська рада Одеської області обрана Балтською об'єднаною територіальною громадою, набрала повноважень на першій сесії - 17.11.2015р.

Таким чином, Балтська міська рада Одеської області, яка є представницьким органом Балтської об'єднаної територіальної громади, є правонаступником Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися.

Таким чином, юрисдикція Балтської міської ради Одеської області поширюється, в тому числі, на територію колишньої Обжильської сільської ради Балтського району Одеської області.

З огляду на викладене, безпідставними є посилання апелянта на порушення відповідачем-1 встановленої компетенції при прийнятті спірних рішень.

Звертаючись з апеляційною скаргою, скаржник зазначає, що судом першої інстанції не надано оцінку доводам стосовно порушення прав позивача на отримання земельних часток (паїв) в оренду у зв'язку з вчиненням відповідачем-1 незаконних дій по розпорядженню земельними частками (паями) за межами населених пунктів.

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаним посиланням, з огляду на наступне.

Матеріали справи свідчать, що рішенням Балтської міської ради Одеської області від 01.02.2017р. № 405-VII затверджено „Положення про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" (далі Положення), яке регулює порядок надання Балтською міськрадою в межах Балтської об'єднаної територіальної громади нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) в оренду.

Пунктом 1 розділу 2 Положення визначено, що передача в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) (далі - земельних часток (паїв)) за договорами оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (далі - договір оренди земельних часток (паїв)) здійснюється на підставі рішення сесії Балтської міської ради Одеської області.

Згідно з п. 4 розділу 2 Положення передбачено, що Балтська міська рада Одеської області, у межах своїх повноважень, своїм рішенням визначає земельні частки (паї), як нерозподілені (невитребувані), і укладає договори оренди земельних часток (паїв) згідно заяв суб'єктів господарювання про укладення договорів оренди земельних часток (паїв) або за результатами конкурсу у випадках передбачених цим Положенням, строком на сім сільськогосподарських років (за заявою орендаря строк оренди продовжується до завершення збирання урожаю останнім), але не більше ніж до моменту оформлення у встановленому чинним законодавством порядку права власності на землю власниками земельних часток (паїв) чи їх спадкоємцями або прийняття Балтською міською радою Одеської області в комунальну власність територіальної громади земельних часток (паїв), які будуть визнані відумерлою спадщиною.

Як вбачається з п. 7 розділу 2 вказаного Положення, першочергове право оренди земельних часток (паїв) належить особам, що добросовісно заволоділи земельними (частками) паями, на момент подачі заяви про оренду земельної частки (паю) обробляли дані земельні частки (паї) та сплачували за них своєчасно і в повному обсязі відповідну плату. Факт обробітку земельної частки (паю) та своєчасної і повної оплати за неї має підтверджуватись відповідними документальними (письмовими) доказами.

Крім того, відповідно до п. 8 Положення, для отримання в оренду земельних часток (паїв) особи, що мають намір взяти земельні (частки) паї в оренду, подають до Балтської міської ради Одеської області на розгляд Комісії такі матеріали:

- заяву про надання в оренду земельних часток (паїв) в довільній формі;

- довідку про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів;

- кадастрову зйомку відповідних земельних часток (паїв);

- належним чином завірені копії документів, що підтверджують наявність у заявника першочергового права оренди згідно п. 7 розділу 2 Положення (за наявності);

- документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи або фізичної особи - підприємця, якщо документи подаються представником.

Рішенням Балтської міської ради Одеської області від 23.02.2017р. № 430-VII було затверджено перелік нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) (масивів нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв)), що надаватимуться в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Як стверджують відповідачі та вказане не спростовано під час розгляду справи, вищезазначені рішення Балтської міської ради Одеської області від 01.02.2017 р. № 405-VII та від 23.02.2017 р. № 430-VII не оскаржувались та є чинними на теперішній час.

Законом України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003р. №899-VII, визначено організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" встановлено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Зазначена стаття визначає, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки можуть передаватися в оренду за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації, поряд з цим, дана стаття не містить положень про те, що в межах населених пунктів рішення приймається тільки сільською, селищною, міською радою, а за межами - тільки районною державною адміністрацією.

Судова колегія вважає безпідставним посилання скаржника на ч. 2 ст. 5 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", оскільки дана стаття визначає повноваження сільських, селищних, міських рад та районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

При цьому, вказаний Закон не містить чітких розмежувань повноважень при наданні в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок іншим особам, до яких відноситься позивач.

Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що позивачем не підтверджено належними доказами наявності обставин, які б порушували його права або законні інтереси та на підставі яких можливо було б встановити обставини незаконності дій Балтської міської ради Одеської області по розпорядженню нерозподіленими (невитребуваними) земельними частками (паями), розташованими за межами населених пунктів на території Балтської об'єднаної територіальної громади (колишньої Обжильської сільської ради).

Крім того, судова колегія зазначає, що п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, депутатами Балтської міської ради Одеської області на пленарному засіданню, що відбулося 09.06.2017р. переважною більшістю голосів (т.1а.с.79) було прийнято рішення № 540-VІІ (т.1а.с.73-74), згідно якого, зокрема, вирішено надати:

- ФОП Красіковій В.В. в оренду строком на 7 років масиви нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Обжильської сільської ради загальною площею 57,3187 га, в тому числі масив 23, площею 11,9231 га, масив 24, площею 45,3956 га.

- ТОВ "Агро-Нива" строком на 7 років 10 вкраплених масивів нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Обжилівської сільської ради загальною площею 5,6871 га, в тому числі масив 110, площею 0,9662 га, масив 47 площею 0,7009 га, масив 49 площею 0,7165 га, масив 50 площею 0,6461 га, масив 73 площею 0,3966 га, масив 74 площею 0,4340 га, масив 75 площею 0,0940 га, масив 87 площею 0,5111 га, масив 92 площею 0,2883 га, масив 100 площею 0,9334 га.

Таким чином Балтська міськрада, при прийнятті вищевказаного рішення № 540-VІІ від 09.06.2017р., діяла в межах наданих їй повноважень та не вчинила жодних порушень чинного законодавства.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги чинність рішень Балтської міської ради Одеської області від 01.02.2017 р. № 405-VII „Про затвердження Положення про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", від 23.02.2017 р. № 430-VII „Про затвердження переліку нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв)", та № 540-VІІ від 09.06.2017р. "Про надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишньої Обжильської сільської ради", судова колегія вважає, що позовні вимоги в цій частині є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Апеляційний господарський суд вказує на безпідставність вимог позивача до Балтської районної державної адміністрації про визнання незаконною бездіяльності щодо не розгляду заяви від 28.08.2017р. №196, оскільки, як зазначає сам позивач у апеляційній скарзі, листом від 19.10.2017р. за №01-35/1540, який направлений Балтською районною державною адміністрацію на адресу скаржника, позивачу була надана відповідь.

За таких обставин, наведені у апеляційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування оскаржуваного рішення, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні скаржником норм матеріального та процесуального права.

Отже, приймаючи до уваги вищевикладені висновки, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції було проголошено з додержанням норм матеріального та процесуального права, відтак, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Таким чином, Одеський апеляційний господарський суд приходить до висновку, що рішення Господарського суду Одеської області від 02.04.2018р. у справі №916/2824/17 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Нива" - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Одеської області від 02.04.2018р. у справі №916/2824/17 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова відповідно до вимог ст. 284 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у 20-денний строк.

Повний текст постанови складений і підписаний 21.06.2018р.

Головуючий суддя Савицький Я.Ф.

Суддя Головей В.М.

Суддя Разюк Г.П.