Копія
Справа № 397/25/18
н/п : 2/397/87/18
15.06.2018 року Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Отян О.В.,
при секретарі судового засідання - Рум'янцевій О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 селищної ради Олександрівського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну ділянку,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника позивачів - адвоката ОСОБА_6,
представника відповідача - ОСОБА_7,
відповідача - ОСОБА_3,
представника відповідача - адвоката ОСОБА_8,-
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом з подальшими змінами (відмову від частини позовних вимог) в якому просили:
- визнати право спільної часткової власності ОСОБА_1 на 1/4 частку земельної ділянки з кадастровим номером 3520555100:50:042:0016 площею 0,0887 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою пров. Шкільний 5, смт. Олександрівка Кіровоградської області загальною вартістю 113097,65 грн., з вартістю частки 28274, 41 грн.;
- визнати право спільної часткової власності ОСОБА_2 на 4/15 частки земельної ділянки з кадастровим номером 3520555100:50:042:0016 площею 0,0887 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою пров. Шкільний 5, смт. Олександрівка Кіровоградської області загальною вартістю 113097,65 грн., з вартістю частки 30159,38 грн.
В обґрунтування позову вказали, що 04.11.2016 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, видане виконуючою обов'язки по наданню нотаріальних послуг населенню Олександрівського району Кіровоградської області, державним нотаріусом ОСОБА_9, яким набула права власності на 1/4 частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в смт.Олександрівка, пров.Шкільний,5, Кіровоградської області, зареєстроване у реєстрі нотаріуса за №4-371.
Відомості про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
15.09.2017 року ОСОБА_10, також отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, видане виконуючою обов'язки по наданню нотаріальних послуг населенню Олександрівського району Кіровоградської області, державним нотаріусом ОСОБА_9 на 4/15 часток житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в смт.Олександрівка, пров.Шкільний,5, Кіровоградської області, зареєстроване у реєстрі нотаріуса за №4-359.
Неодноразово сторони зверталися до ОСОБА_5 селищної ради Олександрівського району Кіровоградської області з заявами про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на якій розташований вказаний житловий будинок у власність та не отримували обґрунтованої відповіді на свої звернення.
17.10.2017 року ОСОБА_1 вчергове звернулася до ОСОБА_5 селищної ради із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. 28.11.2017 року отримала відповідь на свою заяву під №1014/02-10, у якій причиною відмови зазначено, що питання стосовно її заяви може бути вирішене лише після надання згоди всіх співвласників даного домоволодіння.
У процесі збору документів, було виявлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки замовлений ОСОБА_3 ще у 2014 році, та погоджений у встановленому законом порядку. Згоди співвласників ОСОБА_5 селищна рада не вимагала.
Відповідно до ч.4 ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Відповідно до ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Пояснила, що позивачі набули право власності на частину житлового будинку з господарськими спорудами по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області (частка ОСОБА_1 - 1/4, ОСОБА_2 - 4/15). Земельна ділянка на даний час сформована як об'єкт права власності, знаходиться в комунальній власності. При зверненні за дозволом до органу місцевого самоврядування позивачі отримали відмову в зв'язку з тим, що ОСОБА_3 не надала своєї згоди на виготовлення технічної документації. Мотивувати свою незгоду, а саме з яких підстав ОСОБА_3 заперечує і в чому полягає порушення її прав їм отримати не вдалося. А тому, у позивачів виникли перешкоди в оформленні свого права власності шляхом приватизації земельної ділянки через органи місцевого самоврядування. Іншого шляху як звернутися до суду позивачі не вбачають, оскільки власник селищна рада не заперечувала права власності позивачів, не заперечує розмір часток, який визначений у спільному нерухомому майні - будинку. ОСОБА_3 зловживає своїми правами, наданими ч.1 ст.88 ЗК України, а саме володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній власності здійснюється за спільною згодою усіх співвласників. При визнанні права власності за позивачами відповідно до розміру їх часток, можуть бути порушені права інших співвласників. Вважає, що звернення позивачів не порушує прав жодного із співвласників. Відповідно до ч.4 ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності житлового будинку, будівлі або споруди. Відповідно права ні ОСОБА_3 ні ОСОБА_4 ні інших співвласників на їхню частку в земельній ділянці задоволенням їх позову суд не порушить. Відповідно до ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. Оскільки при зверненні до органу місцевого самоврядування згода всіх співвласників ними була не отримана, тому їм було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації з подальшою приватизацією. Відповідно до ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння. Одним із способів захисту є рішення суду про визнання права власності. Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. На даний час не вбачає жодних підстав та жодних фактів, які могли б спричинити порушення будь-кого із співвласників. Вважає, що відсутні будь-які обставини, які б перешкоджали отримати у власність відповідні частки даної земельної ділянки позивачами. Селищна рада не заперечує щодо виділення вказаної земельної ділянки і питання стоїть тільки виключно у відсутності згоди ОСОБА_3 А тому, просить задовольнити позовні вимоги та визнати справо спільної часткової власності ОСОБА_1 на 1/4 частку земельної ділянки кадастровий номер 3520555100:50:042:0016, площею 0,0887 га, для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка знаходиться за адресою: пров. Шкільний,5 смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, загальною вартістю 113097 грн. 65 коп., з вартістю частки 28274 грн. 41 коп. та за ОСОБА_2 - на 4/15 частки вказаної земельної ділянки, з вартістю частки - 30159 грн. 38 коп.Крім того пояснила, що відповідно до витягу даних з Держземкадастру цільове призначення даної земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлових будівель та споруд. Земельна ділянка належить селищній раді як органу місцевого самоврядування. Попередніми власниками будинку право власності на землю не оформлялося. ОСОБА_3 перешкоджає у оформленні права власності позивачами на земельну ділянку шляхом приватизації відповідно до ст.118 ЗК України, оскільки не надає на це згоду як співвласник. В матеріалах справи наявна заява позивачів щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації, де відсутній підпис відповідачки щодо надання згоди. Зверталися до ОСОБА_3 усно, але вона відмовилася.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала пояснення свого представника. Пояснила, що зверталася до ОСОБА_3 з приводу надання згоди, телефонувала їй, але вона відмовляється надати згоду. Будинок має фундамент і стіни. За нею рахується 3 кімнати.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином, його інтереси представляв адвокат ОСОБА_6, тому розгляд справи проведений за його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_5 селищної ради в судовому засіданні позов визнав, пояснив, що позивачі та відповідачі мають спільну часткову власність на будинок. На підставі ст.120 ЗК України такі власники мають право спільної часткової власності на земельну ділянку біля будинку. Відповідно до ч.4 вказаної статті учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в володіння, користування частину спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки у майні. На сьогоднішній день виготовлено технічну документацію на дану земельну ділянку. Відповідно до ч.1 ст.358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їх згодою. Тобто, співвласники можуть звернутися до селищної ради зі спільною заявою щодо передачі їм у спільну часткову власність даної земельної ділянки. На даний час земельна ділянка знаходиться в комунальній власності, у власності територіальної громади. Вони можуть надати земельну ділянку у разі подання спільної заяви позивачів та відповідачів про передачу земельної ділянки у власність . У разі відсутності згоди ОСОБА_3 - буде наявна відмова селищної ради у наданні ділянки. ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка, орієнтовною площею 0.07 га на підставі рішення сесії ОСОБА_5 селищної ради №916 від 27.12.2013 року, з остаточною площею за вказаною документацією погоджується.
Представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_11 в судовому засіданні позов не визнала . Вважає, що позивачами не вірно обрано спосіб захисту їх прав, який не передбачений цивільним законодавством. Визнання права власності на комунальну власність не передбачено законодавством. ОСОБА_3 не має відношення до вирішення спору так як земельна ділянка перебуває в комунальній власності, вона не заперечує їх користування земельною ділянкою. Просить відмовити в задоволенні позову. Будинок складається з трьох кімнат, які належать ОСОБА_3, інші квартири - зруйновані.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримала пояснення свого представника.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій просить розглядати справу без її участі. Позовні вимоги визнала повністю (а.с.185).
Заслухавши пояснення учасників справи та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Свідоцтвом про право на спадщину за законом, зареєстрованим в реєстрі за №4-371 від 04.11.2016 року (а.с.10) підтверджується, що ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_12, належить право власності на 1/4 частки житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в смт. Олександрівка пров. Шкільний,5 Кіровоградської області
Свідоцтвом про право на спадщину за законом, зареєстрованим в реєстрі за №4-359 від 15.09.2017 року (а.с.9) підтверджується, що ОСОБА_2 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_13, належить право власності на 4/15 часток житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в смт. Олександрівка пров. Шкільний,5 Кіровоградської області.
Вищевказане також підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с.8, 87-88).
Також, з вказаної Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.87-88) підтверджується право спільної часткової власності ОСОБА_3 на 1/6 частки житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в смт. Олександрівка пров. Шкільний,5 Кіровоградської області на підставі свідоцтва про право на спадщину, зареєстрованого в реєстрі за №1-219 від 17.05.2013 року.
Згідно листа Відділу в ОСОБА_5 районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №1517/101-17 від 29.12.2017 року (а.с.12) відповідно до даних Державного земельного кадастру земельна ділянка 3520555100:50:042:0016 площею 0.0887 га, яка знаходиться за адресою: пров. Шкільний,5 смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, зареєстрована 28.03.2014 року. Відповідно до ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника. Відомості, які надходять в порядку взаємообміну інформації з органами реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень до Національної кадастрової системи, щодо реєстрації права власності на земельну ділянку 3520555100:50:042:0016 не надходили. Тому, на сьогодні вживаються всі необхідні заходи щодо скасування державної реєстрації зазначеної земельної ділянки.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №15/0/191-17 від 27.12.2017 року (а.с.13) нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 3520555100:50:042:0016 складає 113098 грн.
Заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_14 від 17.10.2017 року (а.с.92) підтверджується, що вони просили надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості для оформлення права спільної часткової власності на земельну ділянку орієнтованою площею 0,07 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по пер. Шкільний,5 в смт. Олександрівка. Співмешканцями даного домоволодіння є ОСОБА_1 (1/4 частки), ОСОБА_2 (4/15 частки) та ОСОБА_14 Дана заява скріплена підписами ОСОБА_1 та ОСОБА_2, підпис ОСОБА_14 - відсутній.
Згідно відповіді ОСОБА_5 селищної ради Олександрівського району Кіровоградської області №1014/02-10 від 28.11.2017 року (а.с.11) на заяву ОСОБА_1 від 17.10.2017 року щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості на домоволодіння по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка питання може бути вирішене лише після надання згоди всіх співвласників даного домоволодіння. З поданої нею заяви вбачається відсутність згоди всіх власників даного домоволодіння.
Згідно відомостей ОКП «Кіровоградське ООБТІ» (а.с.187) власниками житлового будинку по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка з відповідними частинами є ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18.
Згідно інформаційної довідки (а.с.139) відсутня інформація про право власності на земельну ділянку кадастровий номер 3520555100:50:042:0016 площею 0,0887 га., що розташована по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області.
21.03.2014 року відповідачем ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: Кіровоградська область, Олександрівський район, сел. Олександрівка, пров. Шкільний,5 (а.с.14-55). З даного проекту землеустрою вбачається, що рішенням 33 сесії ОСОБА_5 селищної ради шостого скликання №916 від 27.12.2013 року (а.с.23) ОСОБА_3 на підставі поданої заяви та у відповідності до ст.ст.118, 121 ЗК України, ст.26 п.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,07 га з метою формування присадибної земельної ділянки в межах норм безоплатної передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови ОСОБА_5 селищної ради, не наданих у власність та користування по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка. Відповідно до довідки про наявність сторонніх землевласників та землекористувачів відділу Держземагенства в ОСОБА_5 районі №62-с/03-29 від 13.03.2014 року (а.с.27) в межах плану земельної ділянки сторонні землевласники та землекористувачі відсутні.
Матеріалами інвентаризаційної справи на домоволодіння №5 по пров. Шкільному в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, що були вивчені в судовому засіданні, встановлено наступне :
- 17.09.1966 року між ОСОБА_19 та ОСОБА_15 було укладено договір купівлі-продажу (а.с. 35-36), посвідчений державним нотаріусом ОСОБА_5 нотаріальної контори ОСОБА_20 за реєстром №839, згідно якого ОСОБА_19 продала ОСОБА_15 1/4 частину житлового будинку з надвірними будівлями по пров. Шкільному,5 в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області.
-Згідно договору купівлі-продажу від 16.09.1975 року (а.с.51-52), посвідченого державним нотаріусом ОСОБА_5 нотаріальної контори ОСОБА_21 за реєстром №2019, ОСОБА_22 продала ОСОБА_17 1/10 частину будинку №5 по пров. Шкільному в смт. Олександрівка.
-Згідно договору купівлі-продажу від 10.08.1978 року (а.с.59-60), посвідченого державним нотаріусом ОСОБА_5 нотаріальної контори ОСОБА_21 за реєстром №1466, ОСОБА_23 продав ОСОБА_24 1/6 частину будинку з відповідною частиною надвірних будівель №5 по пров. Шкільному в смт. Олександрівка, розташовану на земельній ділянці розміром 706 кв.м. (кімнати 1-2, 1-3, 1-4, 1-1 згідно плану).
-Згідно довідки-характеристики (а.с.64) житловий будинок №5 по пров. Шкільному в смт. Олександрівка зареєстрований в бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі під реєстровим номером 189/4 та власниками є: ОСОБА_25І.(1/6 частка), ОСОБА_26 (1/6 частки), ОСОБА_17 (1/10 та 1/6 частка), ОСОБА_15 (1/4 частка), ОСОБА_24 (1/6 частка) та ОСОБА_27 (3/20 частки).
-Згідно короткої технічної характеристики (а.с.64 на звороті) зареєстрована земельна ділянка площею 706 кв.м., має житловий будинок, 4 сараї, літню кухню та погріб. За заяво. ОСОБА_25 відчуджуються кімнати 4-1, 4-2, 4-3 та сарай.
-Згідно договору купівлі-продажу від 15.02.1979 року (а.с.65-66), посвідченого державним нотаріусом ОСОБА_5 нотаріальної контори ОСОБА_21 за реєстром №225, ОСОБА_26 продав ОСОБА_17 1/6 частину будинку з відповідною частиною надвірних будівель №5 по пров. Шкільному в смт. Олександрівка.
-Згідно плану присадибної ділянки №5 по пров. Шкільному в смт. Олександрівка (а.с.67) користувачами є: 3/20 частки - ОСОБА_27, виправлено на ОСОБА_4, 1/6 частки - ОСОБА_24, випралено на ОСОБА_28, 4/15 частки - ОСОБА_17, 1/6 частки - ОСОБА_16 та ? частки - ОСОБА_29. Згідно плану зазначено житловий будинок, сарай, погріб, літня кухня і погріб, убиральня, огородження.
-Згідно зведеного акту вартості будинків, господарських будівель та споруд (а.с.99) вартість житлового будинку по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, включаючи убиральню, погріб, огорожу, хвіртку, козирок, ганок, станом на 18.02.2013 року становить 95583 грн.
-Згідно схематичного плану земельної ділянки пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка зазначено розмір ділянки 15,7х35,4х24х19х13,6х6,5. Також вказано, що частина житлового будинку знесена, залишилася частина А/2,85, розміром 6,6х6.
-Згідно архівної довідки №809 від 05.09.2017 року (а.с.142) за інформацією актуальною станом до 01.01.2013 року право власності на житловий будинок по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області належало: ОСОБА_17 - 1/10 частина житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, згідно договору купівлі-продажу від 16.09.1975 р. за №2019, посвідчено державним нотаріусом ОСОБА_5 державної нотаріальної контори; ОСОБА_17 - 1/6 частина житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, згідно договору купівлі-продажу від 15.02.1979 р. за №225, посвідчено державним нотаріусом ОСОБА_5 державної нотаріальної контори. Житловий будинок загальною площею 31,1 кв.м., житловою площею - 27,9 кв.м.
-Згідно архівної довідки №1018 від 27.02.2018 року (а.с.150) за інформацією актуальною станом до 01.01.2013 року право власності на житловий будинок по пров. Шкільний,5 в смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області належало: ОСОБА_30 - 1/4 частина житлового будинку, згідно договору купівлі-продажу, посвідчено ОСОБА_5 державною нотаріальною конторою від 17.09.1986 р. за №839; ОСОБА_16 - 1/6 частина житлового будинку, згідно договору купівлі-продажу, посвідчено ОСОБА_5 державною нотаріальною конторою від 29.03.1979 р. за №477; ОСОБА_17 - 1/10 частина житлового будинку, згідно договору купівлі-продажу, посвідчено ОСОБА_5 державною нотаріальною конторою від 16.09.1975 р. за №2019; ОСОБА_17 - 1/6 частина житлового будинку, згідно договору купівлі-продажу, посвідчено ОСОБА_5 державною нотаріальною конторою від 15.02.1979 р. за №225; ОСОБА_18 - 1/6 частина житлового будинку, згідно свідоцтва про право на спадщину, видане ОСОБА_5 державною нотаріальною конторою від 05.11.1982 р. за №1541; ОСОБА_4 - 3/20 частини житлового будинку, згідно свідоцтва про право на спадщину, видане ОСОБА_5 державною нотаріальною конторою від 21.12.1983 р. за №1884. Частина житлового будинку знесена (кв. №1, кв. №2, кв. №3, кв. №5). Загальна (31,1 кв.м.) та житлова (27,9 кв.м.) площі вказані частини житлового будинку, яка залишилась, а саме кв. №4.
Відносини, що склалися між сторонами , суд відносить до земельних правовідносин та вважає за необхідне керуватися нормами ЗК України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 №10-рп/2010, положення частини 1 статті 143 Конституції України, згідно з якою органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень. Органи місцевого самоврядування відповідно до Земельного кодексу України вирішують питання про розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, та при вирішенні таких питань ці ради виступають як суб'єкти владних повноважень.
За приписами статей 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Відповідно ст.3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.12 ЗК України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, вирішення земельних спорів відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ОСОБА_31 вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Статтею 59 вказаного Закону визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.40 ЗК України, громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст.80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які регулюють це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ч.1, ч.3-4 ст.88 ЗК України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку. Учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки - вимагати відповідної компенсації. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.
Відповідно до ст.89 ЗК України, земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам, якщо інше не встановлено законом. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки співвласників жилого будинку. Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
Відповідно до ч.1-3 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 ЗК України.
Відповідно до ч.1-2, 4, 6-11 ст.118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_31 міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). ОСОБА_31 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_31 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_31 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Таким чином, земельним законодавством України визначено порядок надання земельних ділянок громадянам України. У громадянина виникає право на земельну ділянку на підставі рішення відповідного органу державної влади або місцевого самоврядування про надання її у власність.
Суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції цього органу, оскільки, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Приймаючи до уваги викладене , суд приходить до наступного висновку.
У судовому засіданні було встановлено , що позивачі є співвласниками житлового будинку по пров. Шкільний 5, смт. Олександрівка Кіровоградської області ( частка ОСОБА_1 - 1/4, ОСОБА_2 - 4/15).
Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за вказаною адресою, площа земельної ділянки за кадастровим номером 3520555100:50:042:0016 становить 0, 0887 га.
Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Представник відповідача ОСОБА_5 селищної ради у судовому засіданні підтвердив , що вказана ділянка є комунальною формою власності та перебуває у користуванні всіх власників зазначеного будинку , відповідно до належних їм часток.
Позивачі стверджують, що вони намагалися використати своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки відповідно до їх часток у будинку ,однак у вирішенні цього питання їм заважає відповідач ОСОБА_3, яка відмовляється підписувати відповідні документи.
Однак, жодного доказу на підтвердження того, що вони дійсно зверталась до неї з приводу її погодження на виготовлення документів щодо передачі у приватну власність земельної ділянки надано до суду не було. Тому , оскільки вказана особа не є власником спірної земельної ділянки та доказів того, що вона перешкоджає у їх реалізації права на приватну власність до суду надано не було , тому у позовних вимогах до вказаної особи суд вважає за необхідне відмовити.
Також не було надано і доказів того , що позивачі зверталися з заявою щодо передачі їм у приватну власність земельної ділянки до органу місцевого самоврядування .
До компетенції суду не входить визнання права власності за фізичними особами на земельну ділянку , що перебуває в комунальній формі власності органу місцевого самоврядування , оскільки ,відповідно до чинного законодавства України, суд не має права перебирати на себе повноваження, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування.
Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії відповідача або визнати неправомірним необґрунтоване зволікання з розглядом питання, однак не може перебирати на себе функцію дозвільного органу, яка не покладена на суд законом.
Питання щодо надання земельної ділянки позивачам у власність - відповідачем ОСОБА_5 селищною радою не розглядалося.
ОСОБА_32, за відсутності звернення позивачів та рішень відповідача з приводу розгляду питання щодо надання земельної ділянки або відмови у такому наданні , вимога про визнання права власності є передчасною, тобто пред'явлення позовної заяви із зазначеною вимогою виникло до винесення та реалізації рішення суб'єкта владних повноважень.
А тому , у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Судові витрати покласти за рахунок позивачів.
Керуючись ст.ст. 12,13, 265 ЦПК України, суд ,-
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання за нею права спільної часткової власності на ? частку земельної ділянки з кадастровим № 3520555100:50:042:0016 , площею - 0,0887 га, розташовану по провулку Шкільному,5, в смт.Олександрівці Кіровоградської області .
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 про визнання за ним права спільної часткової власності на 4/15 частки земельної ділянки з кадастровим № 3520555100:50:042:0016 , площею - 0,0887 га, розташовану по провулку Шкільному,5, в смт.Олександрівці Кіровоградської області .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана сторонами протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення через Олександрівський районний суд до апеляційного суду Кіровоградської області.
Повний текст рішення складений 21.06.2018 року.
Позивач ОСОБА_33, місце проживання: 27300, смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, вул. Фрунзе, 16, ідентифікаціний номер - НОМЕР_1.
Позивач 2:Пирог ОСОБА_34, місце проживання: 62321, смт. Слатино Харківської області, вул. Пролетарська, 48, ідентифікаціний номер - НОМЕР_2.
Представник позивачів: ОСОБА_6, місце знаходження:18007, м. Черкаси, вул. Гоголя, 224, оф. 407, ідентифікаціний номер - НОМЕР_3.
Відповідач 1: ОСОБА_3, місце проживання: 27300, смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, вул. Тясминська, 102, ідентифікаціний номер - НОМЕР_4.
Представник відповідача 1: ОСОБА_11, місце знаходження: 25015, м. Кропивницький Кіровоградської області, вул. Велика Перспективна, 23/11.
Відповідач 2: ОСОБА_5 селищна рада Олександрівського району Кіровоградської області, місце знаходження: 27300, смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, вул. Незалежності України, 42а, код ЄДРПОУ - 04364035.
Представник відповідача 2: ОСОБА_7, місце знаходження: 27300, смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, вул. Незалежності України, 42а, ідентифікаціний номер - НОМЕР_5.
Відповідач 3: ОСОБА_4, 27300, смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, вул. Хутірська, 122.
Суддя : (підпис)
З оригіналом вірно.
Рішення набуло законної сили "___" ____________ 201___ року .
Оригінал рішення зберігається у справі №397/25/18.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_32