Справа № 324/675/18
Провадження № 3/324/238/2018
19.06.2018 м.Пологи
Суддя Пологівського районного суду Запорізької області Іванченко М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, 01.05.1981р.н., громадянина України, працюючого в ТОВ «Гайдар плюс» водієм, прож.: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, за ст.183-1 КУпАП,
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол №26 від 29.03.2018 року, складений державним виконавцем Пологівського РВ ВДВС ГТУЮ у Запорізькій області ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП, в якому зазначено, що при примусовому виконанні виконавчого листа №2-608, виданого 13.10.2005 року Гуляйпільським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліментів у розмірі 1/4 частини доходу, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісяця і до повноліття дитини, встановлено, що ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим порушено вимоги ч.12 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», відповідальність за яке передбачено ст.183-1 КУпАП, що підтверджується розрахунком заборгованості боржника по аліментам від 22.03.2018 року, згідно якого сукупний розмір заборгованості, який виник з 16.10.2012 року по 22.03.2018 року (у тому числі сума заборгованості відповідних платежів за шість місяців, що минули, за період з 22.09.2017 року по 22.03.2018 року в розмірі 8480,51грн.) та станом на 22.03.2018 року становить 59399,75грн.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 183-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Разом з тим, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Даний Закон, як і стаття 183-1 КУпАП, вступили в дію 06.02.2018 року.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП, тобто до 06.02.2018 року, не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
А оскільки, несплата ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої з 06.02.2018 року не перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, то, на думку суду, діяння, яке мало місце у даному випадку не могло бути кваліфіковано за ст.183-1 КУпАП, і ОСОБА_1не може бути притягнутий до відповідальності, оскільки склад правопорушення, передбачений ст.183-1 КУпАП, в діях останнього відсутній.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 необхідно закрити за відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 183-1, 247, 268, 279, 283-285 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутності в діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Пологівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: