Рішення від 21.06.2018 по справі 484/2707/18

Провадження № 2-о/484/103/18

Справа № 484/2707/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Шикері І.А.

при секретарі - Туркаловій І.В.

розглянувши у судовому засіданні, в порядку окремого провадження, в м. Первомайську Миколаївської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Первомайський міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, мотивуючи тим, що вона є бабусею ОСОБА_2, який народився 20 серпня 2015 року в місті Сімферополь, АР Крим. Батьками хлопчика є її донька ОСОБА_3 та ОСОБА_4. Вона звернулась до Первомайського міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, з метою отримання свідоцтва про народження, але їй було відмовлено, оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території України і реєстрація народження не проведена у встановленому законом порядку. За наведених обставин просить встановити факт народження онука ОСОБА_2, який народився 20 серпня 2015 року в місті Сімферополь, АР Крим.

В судовому засіданні заявниця заявлені вимоги підтримала, просила задовольнити та встановити факт народження дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій вказав, що проти задоволення заяви не заперечує, просив справу слухати у його відсутність.

Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши наявні письмові докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги законні, обґрунтовані і підлягають повному задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ч.2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Судом встановлено, що факт народження дитини ОСОБА_2, 20 серпня 2015 року, підтверджується свідоцтвом про народження серії І-АЯ, виданим 29 серпня 2015 року Джанкойським районним відділом записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, де матір'ю записана - ОСОБА_3, батьком - ОСОБА_4, актовий запис № 759.

Батьки дитини ОСОБА_3 та ОСОБА_2С є громадянами України, про що свідчать копії паспортів, які наявні в матеріалах справи та перебувають у зареєстрованому шлюбі з 26 серпня 2006 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб.

Відповідно до ч.1 ст.144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

У відповідності до ч.3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

18.05.2018 року Первомайським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, було відмовлено у реєстрації народження дитини.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Згідно з п.1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 р. сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовийрежим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституціїта законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Оскільки АРК Крим є окупованою територію, на ній фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство Російської Федерації, тому документи про народження дитини видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я РФ, яка є недопустимою для державної реєстрації на території України.

Свідоцтво про народження дитини на тимчасово окупованої території не є підставою для реєстрації народження на території України.

Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Так п.2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено підстави для проведення державної реєстрації народження дитини. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Таким чином судом встановлено, що дитина чоловічої статі ОСОБА_2 народився 20 серпня 2015 року в місті Сімферополь, АР Крим, яка на даний час є окупованою територію. Свідоцтво про народження, що видане на окупованій території, не є підставою для реєстрації народження дитини на території України. Батьки дитини є громадянами України, що відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» є підставою для набуття дитиною громадянства України за народженням; перебувають у зареєстрованому шлюбі.

Таким чином заявлені вимоги законні, обґрунтовані і підлягають повному задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 247, 258, 263- 265, 273, 294, 315, 317 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2, громадянина України, який народився 20 серпня 2015 року в місті Сімферополь, АР Крим.

Записати матір'ю - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянку України, паспорт серії ЕР № 265443, виданий Первомайським МВ УМВС України в Миколаївській області 11.12.2006 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_3.

Записати батьком - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянина України, паспорт серії ЕС № 963542, виданий Джанкойським МРВ ГУ МВС України в Криму 17.04.1999 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, що зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_5 АРК.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення суду може бути подана апеляція до апеляційного суду Миколаївської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 21.06.2018 року.

СУДДЯ: