Справа № 236/1734/18
18.06.2018 м. Лиман
Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Бікезіної О.В.,
за участю: секретаря Снігирьової О.Ю.,
заявника ОСОБА_1,
свідка ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста ОСОБА_2 цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Лиманський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
12 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини. В обгрунтування своїх вимог зазначила, що її син ОСОБА_3 з 22 жовтня 2010 року перебуває у зареєстрованому в законному порядку шлюбі з Рудик (дошлюбне прізвище Красова) ОСОБА_5. 17 березня 2018 року ОСОБА_4Г народила дитину чоловічої статі на тимчасово окупованій території в м. Донецьку, про що свідчить медичне свідоцтво про народження № 357, видане Комунальною установою "Центральна міська клінічна лікарня № 6 міста Донецька" та свідоцтво про народження серії ДНР № 047641, видане 22 березня 2018 року Донецьким міським відділом запису актів громадянського стану м. Донецька Державної ОСОБА_6 Міністерства юстиції так званої Донецької Народної Республіки. Однак, відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк Донецької області є населеним пунктом, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження. Заявник бажає зареєструвати дитину та отримати свідоцтво про народження на території України, в зв"язку з чим звернулася до Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із заявою щодо здійснення державної реєстрації народження дитини, але в проведенні державної реєстрації народження їй було відмовлено, оскільки свідоцтво про народження дитини видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тому заявник змушена звернутися до суду, просить встановити факт народження дружиною її сина дитини.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила викладені в заяві обставини, та суду пояснила, що з 22 жовтня 2010 року її син ОСОБА_3 перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 17 березня 2018 року в пологовому будинку в м. Донецька дружина її сина ОСОБА_4 народила дитину чоловічої статі, вагою 3170 г, пологи були другі. Вони бажають зареєструвати народження дитини на території України, в зв"язку з цим вона звернулася до Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. Однак в реєстрації народження дитини їй відмовлено, оскільки документи, які свідчать про народження дитини, видані на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження. Просить встановити факт народження онука.
Представник заінтересованої особи Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, надав заяву в якій просив справу розглянути без участі представника (а.с. 31).
Заінтересовані особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули, надали суду заяви щодо розгляду справи без їхньої участі, просили заяву задовольнити (а.с. 32, 33).
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги, вислухавши заявника, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив фактичні обставини і прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно відмітки у паспорті громадянина України серії ВВ 743251, виданому 12 березня 1999 року Жданівським МВ УМВС України у Донецькій області, та у паспорті громадянина України серії ВК 758436, виданому 29 листопада 2010 року Ворошиловським РВ Донецького МУ ГУМВС України в Донецькій області, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9-10, 13).
Згідно відмітки у паспорті громадянина України серії ВС 088123, виданого 28 грудня 1999 року Жданівським МВ УМВС України у Донецькій області,заявник ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 5-7).
Згідно довідки № НОМЕР_1 від 12 жовтня 2017 року ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа та тимчасово зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 8).
Заявник ОСОБА_1 є матір"ю ОСОБА_3, що підтверджується наданою заявником копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії V-НО № 327493, виданого 04 серпня 1982 року, де в графі "мати" записана російською мовою "Рудык Римма Николаевна" (а.с. 12).
ОСОБА_3 та Рудик (дошлюбне прізвище Красова) ОСОБА_5 перебувають у шлюбі, зареєстрованому 22 жовтня 2010 року Донецьким міським відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 1201, що підтверджується наданою заявником копією свідоцтва про шлюб серії І-НО № 226567 (а.с. 15).
17 березня 2018 року ОСОБА_4 в пологовому відділенні Комунальної установи "Центральна міська клінічна лікарня № 6 міста Донецька" народила хлопчика, вагою 3170 г, про що було отримане свідоцтво про народження серії ДНР № 047641, видане 22 березня 2018 року Донецьким міським відділом запису актів громадянського стану м. Донецька Державної ОСОБА_6 Міністерства юстиції так званої Донецької Народної Республіки (а.с. 24).
Також, заявник підтверджує факт народження дитини дублікатом медичного свідоцтва про народження № 357, виданого 30 березня 2018 року Комунальною установою "Центральна міська клінічна лікарня № 6 міста Донецька" так званої Донецької Народної Республіки (а.с. 16), також копією обмінної карти (а.с. 18-20), копією протоколу УЗ-дослідження вагітної (а.с. 22-23), фотокарткою родини Рудик з новородженою дитиною (а.с. 26).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Заявник вказує, що дружина її сина народила дитину в м. Донецьку Донецької області, яке на теперішній час є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Донецьк Донецької області є населеним пунктом, на території якого органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», проведення державної реєстрації актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану в м. Донецьку Донецької області тимчасово призупинено.
Заявник зверталася до Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням зареєструвати народження дитини, але в проведенні державної реєстрації народження їй було відмовлено, оскільки свідоцтво про народження дитини видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 25).
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Суд сприймає надані заявником дублікат медичного свідоцтва про народження № 357, виданий 30 березня 2018 року Комунальною установою "Центральна міська клінічна лікарня № 6 міста Донецька" так званої Донецької Народної Республіки, свідоцтво про народження серії ДНР № 047641, видане 22 березня 2018 року Донецьким міським відділом запису актів громадянського стану м. Донецька Державної ОСОБА_6 Міністерства юстиції так званої Донецької Народної Республіки та обмінну карту пологового будинку, видану медичним закладом, що знаходиться на території, тимчасово непідконтрольній державній владі України, як носії конкретної інформації факту народження ОСОБА_4 17 березня 2018 року в медичному закладі дитини чоловічої статі, при цьому не може визнати їх належними та допустимими доказами, оскільки відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження особи для реалізації особистих немайнових прав заявника, рішення суду повинно ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справи у порядку статті 317 ЦПК України.
Суд вважає, що досліджені судом докази: показання свідка, надані заявником дублікат медичного свідоцтва, копія свідоцтва про народження, копія обмінної карти, копія протоколу УЗ- дослідження, фотокартка родини Рудик з новонародженою дитиною, у їх сукупності надають суду можливість зробити висновок про те, що в ході судового розгляду заявником обґрунтовано доведені ті обставини, на які вона посилалася як на підстави своїх вимог, а також про неможливість одержання свідоцтва про народження дитини іншим шляхом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги заявника ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини є законними, обґрунтованими і підлягають задоволенню. Встановлення вказаного факту для заявника має юридичне значення, оскільки дозволяє їй реалізувати право на державну реєстрацію народження дитини.
Відповідно до вимог п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" заявника звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 81, 265-267, 317 ЦПК України, ст. 122, 144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд, -
Заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Лиманський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, який знаходиться за адресою: вул. Привокзальна, 25, м. Лиман, Донецької області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7 - задовольнити.
Встановити факт народження 17 березня 2018 року громадянкою України ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, дитини чоловічої статі в м. Донецьк Донецької області, Україна.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в Апеляційний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення виготовлений 20 червня 2018 року.
Суддя