20 червня 2018 року м. Київ №760/8433/17
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Губської О.А.,
Літвіної Н.М.,
за участю
секретаря судового засідання Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у м. Києві на рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 16 березня 2018 року (суддя Кушнір С.І.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у м.Києві про зобов'язання здійснити виплату одноразової грошової допомоги,
16.05.2017 ОСОБА_2 звернувся до Солом'янського районного суду м.Києва з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у м.Києві та, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у місті Києві в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в зв'язку з встановленням ОСОБА_2 3-ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у м. Києві нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_2 в зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Національної поліції у м. Києві подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Солом'янського районного суду м.Києва від 16 березня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції у м. Києві у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку з встановленням IIІ групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850. Зобов'язано Головне управління Національної поліції у м. Києві призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням IІI групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме на 27.03.2017.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, в якій просить постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Від позивача відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, думку позивача, представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 10.08.2008 року ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ та 06.11.2015 року звільнений наказом № 1019-о/с у зв'язку з переходом до Національної поліції України (а.с.40).
07.11.2015 року позивач відповідно до наказу № 8 о/с був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції у м.Києві (а.с.41)
Згідно витягу з наказу Національної поліції України Головного управління Національної поліції у м. Києві №989 о/с від 16.12.2016 р. ОСОБА_2 був звільнений зі служби в поліції, згідно з пунктом 2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.10).
Відповідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії АВ №0443737 від 28.03.2017 року ОСОБА_2 з 27.03.2017 року встановлена 3 група інвалідності, причина інвалідності: захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.14).
Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги внаслідок установлення третьої групи інвалідності через захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Листом від 25.04.2017 №С-205/125/30/01-2017 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції у м. Києві повідомлено позивача що виплата одноразової грошової допомоги поліцейським здійснюється відповідно до статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» та наказу МВС України від 11.01.2016 №4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського». Згідно п. 2 розділу ІІ даного Порядку, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України «Про Національну поліцію», особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону. Відтак, позивача повідомлено, що на підставі викладеного, враховуючи те, що Законом України «Про Національну поліцію» на даний час не внесені зміни щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які захворювання, поранення або травму отримали під час проходження служби в органах внутрішніх справ, вирішити питання про призначення цієї допомоги, на жаль, немає правових підстав.
Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки пунктом 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", а зважаючи на те, що захворювання, яке виникло у позивача, пов'язане з проходженням служби в ОВС, розмір одноразової грошової допомоги повинен визначатись з урахуванням вимог Закону України "Про міліцію" та згідно з п.15 Прикінцевих та Перехідних Закону України "Про Національну поліцію", то розмір одноразової грошової допомоги виплачується у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму (на день виплати), встановленого законом для працездатних осіб як інваліду 3 групи, виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 850, тобто за останнім місцем служби в поліції.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Статтею 23 Закону України від 20.12.1990 № 565-XII «Про міліцію» (чинного до 07.11.2015) визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога.
На виконання зазначеної статті постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850), згідно п.2 якого днем виникнення права на отримання грошової допомоги, є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктами 7 - 9 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Разом з тим, 07.11.2015 набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580), у абзаці 2,3 п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, визначено статтями 97-101 Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Згідно підпункту «в» пункту 4 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію», визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4 інвалідності III групи розмір одноразової грошової допомоги поліцейському, а в разі його загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Згідно з ч. 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію», наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок № 4), згідно з п. 1 р. ІІ якого днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку №4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Пунктом 1 Розділу IV Порядку № 4 передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п.2 Розділу IV Порядку № 4).
Положеннями Порядку №850 та Порядку №4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач був звільнений з органів внутрішніх справ 06.11.2015 року та 07.11.2015 року прийнятий на службу до Національної поліції України, та наказом №989 о/с від 16.12.2016 звільнений зі служби в поліції.
Враховуючи вищенаведене, та те, що останнім місцем служби позивача є Головне управління Національної поліції в м. Києві, то на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України «Про Національну поліцію».
За таких обставин, колегія суддів вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4.
Наказом МВС України від 12.09.2016 № 916 Про внесення змін до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського внесені зміни в Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 29.01.2016 №163/28293, а саме пункту 5 розділу 1.
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку №4 дано визначення терміну пов'язаного з проходженням служби в поліції, що визначає випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського. Так, пов'язаного з проходженням служби в поліції (пункти 4, 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок отриманого захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Оскільки наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги підтверджено наявними у нього та поданими відповідачу разом з відповідною заявою доказами, колегія суддів дійшла висновку про протиправність відмови відповідача у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, у зв'язку з невнесенням змін до Закону України «Про національну поліцію».
Разом з тим, статтею 101 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено виключний перелік підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються: якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що відмова відповідача виплатити позивачеві одноразову допомогу не ґрунтується на вимогах закону, а тому є неправомірною.
Однак, в позовній заяві, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог, ОСОБА_2 сформовані вимоги до ГУ НП у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності відповідача в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850, разом з тим, оскільки в матеріалах справи відсутня копія заяви, з якою безпосередньо звертався позивач до ГУ НП у м. Києві, а з листа від 25.04.2017 №С-205/125/30/01-2017 не вбачається, що такий відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги саме відповідно до Порядку №850, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем невірно зазначено підстави, за яких відповідач відмовив позивачу.
Зважаючи на те, що відповідачем відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням IIІ групи інвалідності позивачу на підставі невнесення змін до Закону України «Про Національну поліцію» щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які захворювання, поранення або травму отримали під час проходження служби в органах внутрішніх справ, хоча п.4 ч. 5 розділу І Порядку №4 (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) визначено, що випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, є, зокрема, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Національної поліції в м. Києві нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання саме у відповідності до вимог п. 4 ч. 1 ст. 97, п.п. «в» п. 4 ч. 1 ст. 99, ст. 100 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку № 4 від 11.01.2016 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського».
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає необхідним задовольнити позовні вимоги частково.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600 грн.
Оскільки ІІІ група інвалідності ОСОБА_2 була встановлена з 28.03.2017, а згідно підпункту «в» пункту 4 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію», розмір одноразової грошової допомоги становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату (2017 рік), то така одноразова грошова допомога підлягає виплаті у розмірі 112000 (сто дванадцять тисяч) грн. 00 коп. (1600*70 = 112000).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до помилкового вирішення справи, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у м. Києві - задовольнити частково.
Рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 16 березня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у м. Києві у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку з встановленням IIІ групи інвалідності.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у м. Києві призначити та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням IІI групи інвалідності відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 у відповідності до вимог п. 4 ч. 1 ст. 97, п.п. «в» п. 4 ч. 1 ст. 99, ст. 100 Закону України «Про Національну поліцію» в розмірі 112000 (сто дванадцять тисяч) грн. 00 коп.
В іншій частині адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено 20 червня 2018 року.
Головуючий суддя В.Ю.Ключкович
Судді О.А. Губська
Н.М. Літвіна