Рішення від 04.06.2018 по справі 826/18464/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/77

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04 червня 2018 року 16:20 № 826/18464/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд"

До Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві

3-тя особа Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві

Про зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Секретар І.В.Галаган

Представники:

Від позивача: Даниленко Є.М. - п/к (дов. від 03.10.17 р.)

Від відповідача: Павленко С.О. - п/к (дов. від 03.05.18 р.)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення ТОВ "Інтерполітрейд" суми надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 1 821 194,20 грн. та направити такий висновок разом із необхідними супровідними документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення цієї суми коштів з бюджету на поточний рахунок ТОВ "Інтерполітрейд" № 26003210292733, відкритий в AT "ПРОКРЕДИТ БАНК", МФО 320984.

В судовому засіданні 04.06.18 р. оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд" перебуває на обліку у ДПI у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві з 13.12.2010 року, є платником податку на прибуток на загальних підставах.

З 01.01.13 р. відповідно до Закону України від 05.07.2012 р. №5083-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" було запроваджено сплату авансових внесків з податку на прибуток, що передбачено п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України.

За результатами діяльності у 2012 році позивач отримав прибуток у розмірі 16 127 623 грн. при обсягу доходів у 269 126 078 грн. і, як наслідок, у позивача виник обов'язок впродовж січня-грудня 2013 р. та у січні-лютому 2014 р. сплачувати авансові внески.

Впродовж 2013 р. позивач сплатив авансових внесків на суму 3 410 714, 2 грн.

За результатами діяльності у 2013 році позивач отримав прибуток у розмірі лише 2 705 326 грн., внаслідок чого розмір його податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток склав 514 012 грн.

З урахуванням податку на прибуток у розмірі 514 012 грн., сплаченого у 2013 р. за рахунок раніше внесених авансових платежів, розмір переплати склав 2 896 702, 2 грн.

У січні-лютому 2014 р. позивач за рахунок власних коштів сплатив авансові внески з податку на прибуток в розмірі 564 468 грн. (по 282 234 грн. на місяць).

Станом на 01.03.2018 р. розмір переплати склав 3 461 170, 2 грн.

У березні-грудні 2014 р. позивач сплатив авансові внески з податку на прибуток у розмірі 428 340 грн.

Скориставшись передбаченим аб. 3 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України правом позивач сплатив авансові внески за березень-грудень 2014 р. за рахунок надміру сплачених авансових внесків попереднього періоду.

Також позивач протягом 2014 р. подав до контролюючого органу шість заяв про зарахування надлишково сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток на погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 299 850 грн.

Розмір прибутку від діяльності позивача за 2014 р. становив 1 271 147 грн., внаслідок чого розмір податкових зобов'язань з вказаного прибутку склав 228 506 грн.

Розмір переплат з податку на прибуток за наслідками 2014 р. зменшився лише на 528 656 грн. і склав 2 932 512 грн.

Розмір прибутку від діяльності позивача за 2014 р. становив 1 271 147 грн., внаслідок чого розмір податкових зобов'язань з вказаного прибутку склав 228 506 грн.

Розмір сплачених позивачем у 2015 р. авансових внесків з податку на прибуток склав 276 338 грн., що сплачені також за рахунок переплат в порядку аб. 3 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України.

Також у 2015 р. позивачем подано до контролюючого органу заяву від 17.03.2015 р. про зарахування надлишково сплачених грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 49 900 грн. на погашення податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб в загальному розмірі 49 000 грн.

Загальний розмір надміру сплачених переплат з податку на прибуток за наслідками 2015 р. мав би зменшитись до 2 606 276, 2 грн.

Однак за результатами діяльності позивача у 2015 р. було отримано збиток у розмірі - 1 273 290 грн., і податкових зобов'язань з податку на прибуток не виникло, і всі сплачені позивачем у 2015 р. авансові внески стали надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями з податку на прибуток.

Загальний розмір надлишково сплачених позивачем грошових зобов'язань з податку на прибуток станом на 24.10.2016 р. становив 2 882 614, 2 грн.

24.10.2016 року позивач подав заяву вих. № 2670 до ДПІ у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток у сумі 2 882 614,20 грн., підготувавши висновок на повернення такої суми та інші документи, передбачені чинним законодавством та передавши ці документи до належного територіального органу Державної казначейської служби України.

04.11.2016 року ДПІ у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві на адресу позивача було направлено лист №37767/10/26-55-12-01, яким повідомлено, що переплата в сумі 1 213 194,20 грн. не відповідає вимогам п. 43 Кодексу, а лист від 24.10.2016 року вих. № 2670 "Про перерахування коштів" в частині суми 1 213 194,20 грн., в порядку ст. 43 Податкового кодексу України залишається без виконання.

Щодо повернення іншої частини надміру сплачених коштів з податку на прибуток, а саме 1 669 420,00 грн., відповіді надано не було, а лише запропоновано провести звірення стану рахунків за відповідним платежем.

Відповідно до листа вих. № 2670 від 24.10.2016 року відповідачем 21.11.2016 року сформовано висновок № 8311-07 на суму 1 061 420,00 грн., який передано до Головного управління ДКСУ у м. Києві.

28.11.2016 року Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві на підставі вказаного висновку було перераховано на рахунок ТОВ "Інтерполітрейд" суму коштів у розмірі 1 061 420,00 грн. (виписка із рахунку від 29.11.2016р.).

Однак, сума надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 1 821 194,20 грн. залишилась неповернутою позивачу.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд" - вважає дії відповідача щодо відмови в задоволенні його заяви від 24.10.2016 про повернення сум надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 1 821 194,20 грн., оформленої листом від 04.11.2016 № 37767/10/26-55-12-01, протиправними з таких підстав.

Позивач посилається на наявність у нього права на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань в порядку п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Вказаний строк позивачем не пропущено, оскільки статусу надміру сплачених вказані суми набули не одразу після їх сплати, а пізніше, коли позивачем було задекларовано менший податок на прибуток, ніж сума сплачених авансових внесків.

Це сталося 03.03.2014 р., станом на час подання позивачем податкової декларації з податку на прибуток за 2013 р., і станом на 26.10.2016 р. цей строк не сплинув.

Також позивач зазначає, що контролюючим органом неправомірно занижено розмір авансових внесків позивача за 2014 р., про що зазначено у листі від 04.11.2016 р., оскільки погашення податкових зобов'язань позивача за відповідними заявами 2014-2015 років мали здійснюватися за рахунок авансових внесків, які були надміру сплачені у 2013 р. і вже отримали статус надміру сплачених, а не за рахунок авансових внесків, що були сплачені у 2014 р. і на момент подачі заяв статусу надміру сплачених не мали.

Відповідач - Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, з наступних підстав.

Відповідач зазначив, що платники податку на прибуток, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податкові звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступний дванадцятимісячний період. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Таким чином, з контексту наведеного визначення слідує, що якщо до бюджету зараховано за певний період більше ніж узгоджено сум податку, то таке перевищення слід вважати надмірною сплатою грошових зобов'язань.

В силу пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України платник податків має право на повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п. 43.1 зазначеної статті Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п.п. 43.3 - 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України).

З правового аналізу наведених норм можна дійти висновку, що умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення.

На виконання положень ст. 43 Податкового кодексу України наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Пунктом 5 розд. І цього Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) закріплено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Також наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146 затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

Пунктом 1 названого Порядку закріплено, що він регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Аналогічно положенням Податкового кодексу України, у п. 5 Порядку № 1146 закріплено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Згідно п.п. 7, 8 Порядку № 1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).

Відповідно до абз. 3 п. 5 Порядку № 787 у разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за N1679/28124, а саме - у формі висновку.

Пунктами 10 і 11 Порядку № 1146 визначено, що висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді, за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Заява позивача про повернення переплати з податку на прибуток в сумі 2 882 614,20 грн. датована 24.10.2016 та була подана позивачем в межах 1095 днів від дня виникнення надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

Зокрема, суд погоджується з висновком позивача про те, що статусу надміру сплачених вказані суми набули не одразу після їх сплати, а після декларування позивачем податку на прибуток у меншому розмірі, ніж сума сплачених авансових внесків, що виключало можливість врахування сплачених авансових внесків як податкового зобов'язання з податку на прибуток.

Визначити цю дату можна лише за датою подання податкової декларації з податку на прибуток, в якій зазначена сума прибутку менша за суму сплачених авансових платежів. Це сталося 03.03.2014 р., станом на час подання позивачем податкової декларації з податку на прибуток за 2013 р., і станом на 26.10.2016 р. цей строк не сплинув.

Відповідач під час розгляду справи не надав будь-яких інших пояснень, чому позивачу було відмовлено у поверненні залишку суми переплати в розмірі 1 821 194, 20 грн.

Таким чином, суд вважає, що позивач виконав усі умови, передбачені ст. 43 Податкового кодексу України, необхідні для повернення надміру сплачених сум податку на прибуток.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Окремо суд зазначає, що для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії необхідним є визнання відповідної бездіяльності щодо відмови у їх вчиненні протиправною, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог згідно ст. 11 КАС України.

На підставі вищевикладеного, ст. 11, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2.Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо відмови у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд" від 24.10.16 р. №2670 про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток.

3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві підготувати висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд" суми надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 1 821 194, 20 грн. та направити такий висновок разом із необхідними супровідними документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення цієї суми коштів з бюджету на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд".

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерполітрейд" сплачений судовий збір в розмірі 1378 грн.

5. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 18.06.18 р.