Постанова від 19.06.2018 по справі 316/2110/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року справа № 316/2110/17(ЗП/808/24/18)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Білак С.В., суддів: Олефіренко Н.А. Шальєвої В.А. , розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року у справі №316/2110/17(ЗП/808/24/18) (головуючий суддя у 1 інстанції - Лазаренко М.С., рішення ухвалено у м.Запоріжжя в приміщенні Запорізького окружного адміністративного суду 05 березня 2018 року о 16 год. 30 хв., в повному обсязі рішення виготовлено 06.03.2018 року) за позовом ОСОБА_2 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахуванні йому пенсії за віком, з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію за віком відповідно до ст.ст.27, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування з 06.07.2017 року з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років,

- стягнути з Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на його користь витрати на правову допомогу у розмірі 1500,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06 липня 2017 року з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, оскільки особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та яким призначена пенсія на підставі Закону №1058 перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (для чоловіків - 20 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області щодо відмови в перерахуванні ОСОБА_2 пенсії за віком, у відповідності до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області, починаючи з 01 грудня 2017 року перерахувати ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.

В частині позовних вимог про перерахування пенсії з 06.07.2017 року, стягнення з Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області витрат на професійну правову допомогу та звернення постанови до негайного виконання відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне дослідження обставин справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині перерахування починаючи з 01 грудня 2017 року та винести нове рішення, яким задовольнити вимоги в частині перерахування пенсії з 06 липня 2017 року.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що особам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та яким призначена пенсія на підставі Закону №1058 перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (для чоловіків - 20 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. Вважає, що його вимоги мають бути задоволені саме з застосуванням ч.2 ст.122 КАС України з 06 липня 2017 року, оскільки він мав право і до цього отримувати доплату щомісячно але не отримував її довгий час з вини Пенсійного фонду.

Відповідач надав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування відзиву зазначив, що при розрахунку пенсії позивача за ч.2 ст.27 Закону України №1058 її розмір буде суттєво менший, ніж розмір пенсії обчисленої відповідно до ч.1 цієї норми, навіть із застосуванням підвищення відсотку за кожний рік стажу понад 20 років. Окремо зазначив, що заяву встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України №1058 позивач не надав, а також оскільки позивачу пенсію призначено за ч.1, а не 2 ст.27 Закону України №1058 у нього взагалі відсутнє право на застосування п.2 ст.56 Закону №796. Також, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, якщо позивач дізнався про порушення права з дати отримання відповіді Управління - 20.12.2017 року, перебіг строку 3 місяці (оскільки позивач скористався досудовим порядком вирішення спору згідно з ч.4 ст.122 КАС України) для звернення до суду починається з цієї дати, інших строків, що відліковуються назад від дати, коли особа дізнавалась про порушення свого права не визначено, тому зобов'язання перерахувати пенсію з 06.07.2017 року суперечить чинному законодавству.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, позивач у апеляційній скарзі просив справу розглянути без його участі, відповідач жодних заяв чи клопотань до суду не надав, тому апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1, п.2 ч.1 ст.311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та судом апеляційної інстанції підтверджено, що ОСОБА_2 є особою евакуйованою із зони відчуження 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії Б №082966 від 14.05.1999 року, перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному УПФУ в Запорізькій області та з жовтня 2012 року отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), як учасник громадянин евакуйований у 1986 році із зони відчуження.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена пенсія із зниженням загальновстановленого пенсійного віку на 10 років, що передбачено ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка працювала у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів.

Після призначення пенсії позивач продовжував працювати, що підтверджується копієї трудової книжки, яка міститься в матеріалах справи.

06 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії з моменту призначення, відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Листом №643/С-1 від 20.12.2017 року Енергодарське об'єднане УПФУ в Запорізької області відмовило в задоволенні зазначеної заяви з посиланням на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до норм Закону №1058 та розрахована відповідно до статей 27, 28 вказаного Закону. Крім того, зазначив, що позивач обґрунтовує свої позовні вимоги старою редакцією п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якій не було зазначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4…. у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також, зазначає про відсутність заяви від позивача про обчислення пенсії за ч.2 ст.27 Закону №1058, що вважає обов'язковою умовою для перерахунку пенсії.

ОСОБА_2 вважає такі дії відповідача неправомірними, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.

Статтею 55 Закону №796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Пунктом 2 статті 56 Закону №796-ХІІ передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017 року).

Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону №796-ХІІ.

Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.09.2016 року у справі №1601/12900/12.

Щодо заперечень відповідача про відсутність заяви від позивача про обчислення пенсії за ч.2 ст.27 Закону №1058, суд зазначає наступне.

В редакції ч.2 ст.27 Закону №1058 зазначено «за бажанням застрахованої особи», тобто своє бажання щодо визначення розміру пенсії застрахована особа може виявити шляхом написання заяви.

Враховуючи зміст заяви позивача від 06.12.2017 року, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що ця заява і є бажанням позивача щодо перерахунку пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому є належною заявою про обчислення пенсії позивача та повинна враховуватись відповідачем.

Посилання відповідача на те, що у разі коли пенсіонер не виявив бажання розраховувати пенсію на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то він взагалі позбавлений права на перерахунок пенсії на вище зазначених умовах, колегія суддів вважає безпідставними з огляду на наступне.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся 06.12.2017 року, тобто після внесення змін у частині 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно яких перерахунок проводиться у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак наведені обставини не спростовують висновки суду, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок перерахунку має пільговий характер, який визначений в частині другій ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З аналізу вище наведених норм діючого законодавства, вбачається, що пенсіонер, якому стаж обраховувався з урахування норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може подати заяву про перерахунок пенсії на вище зазначених умовах, у будь-який момент, відповідно враховуючи дату звернення, відповідач повинен перераховувати пенсію.

Зміни у частині 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не звузили права пенсіонерів, які раніше не подавали таку заяву, а лише підтвердили вже існуючу умову для перерахунку, а саме бажання пенсіонера про проведення такого перерахунку, про що вже було зазначено у частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Будь-яких обмежень щодо подання такої заяви, або позбавлення права пенсіонера на подачу такої заяву, якщо вона не була подана до зазначених змін у ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у вище наведених нормах не встановлено.

За наведених обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відмова відповідача є протиправною та такою, що прийнята з формальних підстав, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії за віком з 06.07.2017 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 06.12.2017 року, що не заперечувалось сторонами, враховуючи приписи вищенаведеної норми, перерахунок призначеної йому пенсії за віком необхідно здійснити з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії - 01.12.2017 року.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на необхідність застосування для перерахунку розміру пенсії ст.122 КАС України та визначений у ній шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, у зв'язку з чим позивач вважає, що його позовні вимоги мають бути задоволені з 06.07.2017 року, колегія суддів вважає необгрунтованими та безпідставними, оскільки наведеною норму визначено строк протягом якого особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів, а не строк для перерахунку розміру пенсії. Строк який застосовується для перерахунку розміру пенсії визначено ч.4 ст.45 Закону №1058-IV, яка і була застосована судом першої інстанції при розгляді цієї справи.

З огляду на наведені законодавчі приписи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позивач має право на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, а перерахунок пенсії повинен бути здійснений починаючи з 01.12.2017 року.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи доводи та вимоги апеляційної скарги позивача, рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог про стягнення з відповідача витрат на правову допомогу судом апеляційної інстанції не переглядається та залишається без змін.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року у справі №316/2110/17(ЗП/808/24/18) за позовом ОСОБА_2 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили 19.06.2018 року та відповідно до п.2 ч.5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 21.06.2018 року.

Суддя-доповідач С.В. Білак

Судді Н.А.Олефіренко

В.А.Шальєва