Рішення від 11.06.2018 по справі 233/6223/17

Справа № 233/6223/17

Провадження № 2/234/1554/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Кравченко О.Ю.

секретар судового засідання Каліберда А.О.

справа №234/6223/17

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

12.12.2017 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 24.01.2018 року справу передано на розгляд за підсудністю до Краматорського міського суду Донецької області.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 26.05.2016 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районі проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Заявнику була призначена допомога переміщеним особами на проживання з 26.05.2016 року по 25.11.2016 року на двох членів сім'ї.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» однієї з підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є повернення до покинутого місця постійного проживання. Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державний адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місце проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є дані, отримані з відповідних державних реєстрів.

Згідно інформації щодо перетинання державного кордону України, отриманої від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 10.04.2017 року з'ясовано, що Заявник виїхав на тимчасово окуповану територію через Гнутове 27.05.2016 року та повернувся тільки 22.09.2016 року, виїхав на тимчасово окуповану територію через пропускний пункт Гнутове 23.09.2016 року та повернувся тільки 12.02.2017 року. Тобто Відповідач був відсутній у м.Бердянськ понад 60 днів (майже 60 місяців).

Довідки внутрішньо переміщеної особи №2306017395, 236017394 скасовані рішенням від 26.05.2017 року, відповідач знятий з обліку позивача, про що йому повідомлено 30.05.2017 року.

В результаті неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (інформації про тривалу відсутність понад 60 днів за місцем проживання), відповідач незаконно отримав державні кошті з 01.06.2016 по 25.11.2016 року в сумі 10 313,33 грн.

В цілях повернення бюджетних коштів Відповідачу було надіслано повідомлення про надміру перерахованих сум та строк повернення, але до теперішнього часу суму боргу не повернуто, тому управління змушено звернутися до суду.

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області просить стягнути з відповідача суму виплаченої допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 10 313, 33 грн.

Відповідач ОСОБА_1 надала відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що вона є вимушеним переселенцем та тимчасово мешкає у м.Бердянськ. Позивачем їй призначена щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 26.05.2016 по 25.11.2016 року. Твердження позивача про те, що вона була відсутня за фактичним місцем проживання понад 60 днів, що є підставою для скасування довідки переселенця, припинення виплати цієї допомоги та стягнення вже виплачених коштів, не відповідає дійсності, оскільки позивачем не надано допустимих доказів того, що вона покинула місце свого проживання. Позивач зазначає в позові, що відомості про її відсутність у м.Бердянську отримано від Державної прикордонної служби, при цьому жодних листів Служби до позову із зазначенням того, коли саме вона перетинала лінію розмежування не надано. Так само, як і не надано підтвердження того, в інші дати ніж ті, що зазначає позивач вона не перетинала лінію розмежування. Тоді як за її підрахунками вона перетинала лінію розмежування значно частіше, ніж зазначає позивач, і термін її перебування в м.Макіївка не перевищував 60 днів, хоча вона дійсно вимушена виїжджати до м.Макіївка, оскільки там залишилися її похилі родичі, яким необхідно надавати допомогу, нерухоме майно її сім'ї також потребує догляду.

У судове засідання сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Дослідивши доводи позову та відзиву, а також надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з довідок №2306017394 та №2306017395 від 24.11.2015 року відповідач ОСОБА_1 та її чоловік, ОСОБА_2 перебували на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області як внутрішньо переміщені особи (а.с.3 зворотній бік, а.с.4).

26.05.2016 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції , для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.2).

Згідно даної заяви ОСОБА_3 надала відомості про себе та свого чоловіка. Відповідач в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги вказала адресу проживання у АДРЕСА_1.

На підставі поданої заяви, відповідачці була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 26.05.2016 року по 25.11.2016 року

Як вбачається з довідки, наданої позивачем, загальний розмір виплаченої допомоги за період з червня по листопад 2016 року складає 10 313,33 грн. (а.с.4 зворотній бік).

Рішенням УПТСЗН виконкому Бердянської міської ради Запорізької області від 26.05.2017 року №267 були скасовані довідки внутрішньо переміщеної особи №2306017395, НОМЕР_1 та знято відповідача з обліку відповідно до п. 3 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у зв'язку з поверненням до покинутого місця постійного проживання.

Зазначене рішення прийнято на підставі інформації щодо перетинання державного кордону України, яка отримана УПТСЗН від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 10.04.2017 року №0.64-12128/0/15-17, відповідно до якої відповідач ОСОБА_1 виїхала на тимчасово окуповану територію через контрольний пункт «Гнутове» 27.05.2016 року та повернулася тільки 22.09.2016 року, виїхала на тимчасово окуповану територію через контрольний пункт «Гнутове» 23.09.2016 року та повернулася тільки 12.02.2017 року. (а.с.4-5).

02 вересня 2014 року прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, яким були визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Додатково гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII.

За для реалізації положень цього законодавства та з метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийняті постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб та постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок № 505).

Саме Порядком № 505 врегульовано повноваження органів соціального захисту населення щодо порядку надання, припинення та повернення щомісячної грошової допомоги яка була призначена внутрішньо переміщеним особам.

Згідно з пунктами 2 та 3 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884,00 грн на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442,00 грн на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400,00 грн.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 Порядку № 505) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

За приписами пункту 6 Порядку № 505 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога не призначається у разі, коли:

-будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції;

-у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску;

-будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Суд зазначає, що в даному Порядку № 505 чітко встановлено в яких випадках повертаються суми грошової допомоги.

В абзаці другому та третьому пункту 11 цього Порядку вказано, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Тобто, повернення або стягнення надміру перерахованих сум грошової допомоги може мати місце тільки в тому разі, коли уповноважений представник сім'ї під час звернення за призначенням допомоги (продовженням виплати) свідомо подав недостовірні відомості про обставини, які згідно з п. 6 Порядку № 505 є підставою не призначати допомогу взагалі.

Будь-які інші підстави для повернення сум грошової допомоги в Порядку № 505 не передбачені. Також в цьому Порядку відсутні підстави звернення до суду з вимогами про повернення виплаченої грошової допомоги у випадку відсутності особи більше 60 днів у місці проживання.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги може бути припинена, за підстав які визначені в даній нормі (перелік вичерпний), але щодо повернення, то тільки за правилами пункту 11 Порядку № 505 така допомога може бути повернута.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок призначення виплат) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок здійснення контролю).

Пунктом 2 Порядку здійснення контролю регламентовано, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення контролю структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

За відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. (п. 6 Порядку здійснення контролю)

Згідно з п. 7 Порядку здійснення контролю в разі, коли особа не виконала вимоги п. 6 цього Порядку підрозділ контролюючого органу надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації та водночас робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи.

Пунктами 8-11 Порядку здійснення контролю визначено, що після отримання інформації Держприкордонслужби та на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї приймається рішення про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та припинення соціальних виплат.

Соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Тобто, у випадках, коли внутрішньо переміщена особа покинула фактичне місце проживання/перебування та виїхала за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, приймається рішення про припинення соціальних виплат, у тому числі щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Повернення або стягнення вже виплаченої допомоги за таких обставин не передбачено чинним законодавством.

За приписами частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням УПТСЗН виконкому Бердянської міської ради Запорізької області від 26.05.2017 року №267 були скасовані довідки внутрішньо переміщеної особи №2306017395, 2306017394 та знято відповідача з обліку відповідно до п. 3 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у зв'язку з поверненням до покинутого місця постійного проживання.

Однак, повернення або стягнення у судовому порядку сум вже виплаченої допомоги у такому випадку, не передбачено діючим законодавством.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.

Відповідно до ст.141 ЦПК України у зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судовий збір компенсується за рахунок держави.

Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд Донецької області з дня його проголошення.

Суддя Краматорського

міського суду О.Ю. Кравченко