Постанова від 19.06.2018 по справі 809/153/18

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3669/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.

при секретарі судового засідання: Дутка І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 року (рішення ухвалене у м. Івано-Франківськ судом у складі головуючого судді Шумей М.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить: визнати неправомірними дії головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не включення до основного розміру пенсії таких видів грошового забезпечення, як доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, робота за суміщенням, одноразова грошова допомога при звільненні із служби; зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу її призначення, з включенням до основного розміру пенсії таких видів грошового забезпечення, як доплата за роботу в нічний час, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, роботу за суміщенням, одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, виплачувати пенсію з урахуванням виплачених сум.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що йому не включили до основний розміру пенсії таких видів грошового забезпечення, як доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, робота за суміщенням, одноразова допомога при звільненні зі служби. Просив позов задоволити.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно довідки №108 від 28.12.2017 виданої Управлінням охорони в Івано-Франківській області про суми, отриманих за останні місяці служби перед звільненням, за період з листопада 2015 року по грудень 2016 року, коштів, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування по видах: посадовий оклад - 21345,32 грн.; оклад за спецзванням - 12556,07 грн.; надбавка за стаж служби в поліції - 10170,42 грн.; робота за суміщенням - 4177,26 грн.; доплата за роботу в нічний час - 2723,67 грн.; премія щомісячна - 6669,00 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 1700,00 грн., компенсація за невикористану відпустку - 2207,37 грн. В примітці даної довідки вказано, що на суму одноразової грошової допомоги при звільненні - 24570,00 грн., єдиний внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування не нараховується.

Судом першої інстанції встановлено, що в січні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, щоб врахувати додаткові види грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, доплату за роботу в нічний час, компенсацію за невикористану відпустку, роботу за суміщенням та одноразову грошову допомогу при звільненні.

Згідно листа ГУ ПФУ в Івано-Франківській області №29/Ф-15 від 10.01.2018 року позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії позивачу та роз'яснено, що згідно статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015, немає правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, які зазначені ним в заяві.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є спеціальною нормою, якою визначено заробіток (грошове забезпечення), який враховується для обчислення розміру пенсії, призначеної згідно цього Закону. Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону (в редакції, яка діяла на дату звільнення позивача), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовим надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Згідно пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (в редакції, яка діяла на дату звільнення позивача) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- окладу за військове або спеціальне звання;

- процентної надбавки за вислугу років;

- місячної суми грошової компенсації замість продовольчого пайка, виплаченої (або яка належить до виплати у разі одержання продовольчого пайка) військовослужбовцям і особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ у місяці, що передує місяцю звільнення;

- додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісячно (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

Відтак, для обчислення розміру пенсії за вислугу років враховуються оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, місячної суми грошової компенсації замість продовольчого пайка, а також щомісячні види грошового забезпечення (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), премії фактично отримувані на день звільнення.

Тому, постанова КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" не суперечить положенням статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а лише роз'яснює, як саме обраховується сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останньою штатною посадою перед звільненням.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяким інших осіб", від 07.11.2007 № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 2 цієї Постанови виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністром оборони, Міністром внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 -А 4-рп/2015 надано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним. При цьому, суд визначив про єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при призначенні пенсій (стаття 43 Закону), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63 Закону).

Пунктом 1.3 Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2017 № 499, передбачено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби. Пунктами 1.15 Інструкції передбачено, що виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється щомісяця з 20 до 25 числа за поточний місяць.

Одноразові види грошового забезпечення виплачуються після виникнення права на їх отримання одночасно з виплатою грошового забезпечення.

Положеннями пункту 2.16.1. Інструкції визначено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Індивідуальні розміри премії не обмежуються максимальними розмірами та встановлюються за рішенням керівника підрозділу в межах фонду преміювання (2.15.1 Інструкції).

Судова колегія апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними) виплатами, мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, відносяться до заохочувальних виплат, не входить до переліку додаткових видів грошового забезпечення, визначених додатком 26 Постанови, та не входять до складових грошового забезпечення, визначених статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з яких обчислюється пенсія.

Згідно частини 2 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Таким чином, військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

Одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Поряд з цим, доплата особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за роботу в нічний час не включається до сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки вона не має постійного характеру. Даний факт підтверджується довідкою яка подана позивачем лише за 12 місяців 2016 та 2 місяці 2015 і цей період виплачувалася вказана надбавка лише 10 місяців, отже даний факт є підтвердженням того, що надбавка не є щомісячною, хоча при призначенні пенсії береться 24 місяці підряд.

Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 року у справі №809/153/18 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді О. І. Довга

В. П. Сапіга

Повне судове рішення складено 20.06.2018 року