Рішення від 20.06.2018 по справі 823/2107/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 року справа № 823/2107/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18015, далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не переведення позивача з 01.02.2018 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу»;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про судову експертизу» та статті 371 Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2018 відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» (в редакції до діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення КМУ від 09.12.2015 №1013, яка набрала чинності 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015), п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865 та пп. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого постановою КМУ від 19.06.2013 №426 (редакції до діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення КМУ) перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про судову експертизу» в розмірі 92 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі,з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 12.12.2016 №01-1-06/78 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 92 відсотків, премій та інших виплат, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне в наслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог ст. 371 Закону України «Про державну службу» (в редакції до діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення КМУ від 09.12.2015 №1013, яка набрала чинності 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015), п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865 та пп. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого постановою КМУ від 19.06.2013 №426 (редакції до діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення КМУ) перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про судову експертизу» в розмірі 92 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі,з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки комунальної установи «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 12.12.2016 №01-1-06/78 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 92 відсотків, премій та інших виплат, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне в наслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку - протиправно відмовив позивачу в перерахунку та виплаті пенсії державного службовця та у переведенні позивача з 01.02.2018 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу».

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому зазначив, що Закон України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих атів України», який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено цю норму у такій редакції «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013) з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працюючим державним службовцям. Цією ж постановою виключено п. 4 Постанови № 865, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким така призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Враховуючи вищенаведене, відповідач вказав, що чинним законодавством регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено перерахунку пенсії державного службовця, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, у зв'язку з чим у задоволенні позову просив суд відмовити повністю. Крім того, позивач з 06.03.2003 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу», тому відсутні підстави для його переведення на таку саму пенсію.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу».

12.02.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявами щодо переведення позивача з 01.02.2018 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу» та щодо перерахунок пенсії з 01.06.2018 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно ст. 371 Закону України «Про державну службу».

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листами від 15.02.2018 №24/С-10, №25/С-10 повідомив позивача, що для проведення даного перерахунку немає законних підстав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію (до 01.05.2016), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.05.2016) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

До 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульовувалося вищезазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця був встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року (далі - Постанова №865).

Відповідно до п. 4 Постанови №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Таким чином, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент призначення пенсії, позивачу було передбачено право на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини змінилось.

Так, у Закон України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих атів України», який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено цю норму у такій редакції "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013) з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працюючим державним службовцям. Цією ж постановою виключено п. 4 Постанови № 865, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким така призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

Враховуючи вищенаведене, чинним законодавством регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено перерахунку пенсії державного службовця, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Крім того, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VІІІ) та втратив чинність Закон України №3723-VІІІ.

Згідно з ст. 90 Закону №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, що визначена Законом України «Про державну службу», а на час звернення позивачки за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, і Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 № 889, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням посадових окладів, а тому підстав для задоволення позовних вимог не має.

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу» встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.

Водночас, зазначена постанова Кабінету Міністрів України, також не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.

Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі «Ейрі проти Ірландії» прийшов до висновку, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Великода проти України» від 03.06.2014, зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Разом з тим Верховний Суд України у постанові від 12.07.2016 у справі № 21-1726а16 висловив правову позицію, відповідно до якої, відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії) не є підставою для застосування вже недіючих норм Закону України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії).

Конституційний Суд України у п. 2.1 Рішення №20-рп/2011 від 26.12.2011 прийшов до висновку, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У Рішенні від 02.03.1999 №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

З врахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що з 01.05.2016 відсутні правові підстави для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не переведення позивача з 01.02.2018 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу», то у вказаній частині позову також слід відмовити, оскільки із матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 06.03.2003 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про судову експертизу».

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо розподілу судових витрат то суд зазначає, що ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.06.2018 позивачу відстрочено сплату судового збору за подання до суду вказаної позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі, у зв'язку чим суд дійшов висновку про стягнення з позивача несплаченого судового збору в розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., який сплатити за такими реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у м. Черкасах Черкаської обл., код отримувача за ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача ГУДКСУ у Черкаській обл., код банку отримувача МФО 854018, рахунок отримувача 31212206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001 та призначення платежу: Судовий збір, пункт _____, за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Черкаський окружний адміністративний суд (назва суду, який розглядає справу), код ЄДРПОУ 35158674 (суду, де розглядається справа).

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш