Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
м. Павлоград, вул. Дніпровська, 135, 51400, (05632) 6-28-66
справа № 2-3336/2011
12 жовтня 2011 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Юдіної С.Г.
при секретарі - Поночковій О.І.
за участю представника відповідача - Ларченко Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про захист прав споживача та визнання незаконними дій, суд -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просив суд : визнати з боку відповідача порушення його права на достовірну інформацію, щодо виконання робіт з перевірки лічильника; визнати що сума заборгованості 625,29 грн. виникла у разі неправомірних дій відповідача та порушення права споживача; зобов'язати відповідача скасувати суму заборгованості 625,29 грн., та провести перерахунок коштів на особистому рахунку позивача № 2-1003786, відповідно до сплачених коштів за період з 01 лютого 2011 року по теперішній час відповідно до показань лічильників; заборонити відповідачу по справі проводити відключення позивача від питного водопостачання; зобов'язати відповідача укласти з позивачем Типовий договір на водопостачання та водовідведення, затверджений Постановою КМУ від 12.07.2005 року № 560, відповідно до чинного законодавства ( ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» «Про питне водопостачання»; стягнути з відповідача витрати позивача пов'язані з розглядом справи.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що в його квартирі знаходяться два водолічильники, які взяті відповідачем на облік. 05 лютого 2011 року він отримав повідомлення про те, що лічильники води встановлені в його квартири повинні пройти чергову періодичну державну перевірку в іншому випадку лічильники будуть зняті з обліку, а нарахування за спожиту воду буде проводитися згідно норм споживання. 18 квітня 2011 року позивачем була надіслана скарга на адресу відповідача де просив здійснити демонтаж лічильників, їх транспортування, проведення періодичної перевірки і подальший їх монтаж. Однак відповідачем була надана відповідь згідно якої він зазначив що КП «Павлоградводоканал» не має ні юридичної, ні матеріальної бази для виконання робіт по демонтажу, транспортуванню, проведенню періодичної повірки і подальшого монтажу приладів обліку. Крім того, зазначив що договір на надання послуг водопостачання і водовідведення він з відповідачем не підписував, тому відносини між ними повинні регулюватися нормами Цивільного кодексу. Вважає, що згідно ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт ( у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку повинна бути проведена за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
В судовому засіданні позивач уточнив свої позовні вимоги доповнив їх вимогою про зобов'язання відповідача провести періодичну повірку, в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж, засобів обліку спожитої холодної води встановлених у його квартирі. Просив його позовні вимоги втому числі і уточнені задовольнити в повному обсязі, посилаючись на доводи наведені в позовній заяві та на свої пояснення надані в судовому засіданні.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив суду що усі водолічильники підлягають повірці, не повірені лічильники до експлуатації не допускаються. Дійсно ст. 28 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачена періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку за рахунок підприємств за рахунок підприємств-надавачів відповідних послуг, однак порядок подання власниками на періодичну повірку та оплата вказаної послуги встановлена Постановою КМУ. Витрати понесені підприємством мають бути відшкодовані споживачами через ціну на відповідні послуги. Відповідно до типового переліку послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, періодична повірка, обслуговування та ремонт у т.ч. демонтаж, транспортування та монтаж після повірки індивідуальних лічильників входить до складу послуг з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій. Квартирні засоби обліку які є власністю споживачів та витрати пов'язані з періодичною повіркою, обслуговуванням та ремонтом до складу тарифів по водопостачанню не входять, тому обов'язків по проведенню зазначеної повірки КП «Павлоградводоканал» не несе.
Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню на таких підставах.
Так в судовому засіданні встановлено що позивач зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1, в якій встановлені та опломбовані два засоби обліку холодної води (водолічильники). Зазначені засоби обліку були взяті відповідачем на облік, що підтверджується актом від 29 березня 2001 року.
05 лютого 2011 року відповідачем було в черговий раз, запропоновано позивачу за власні кошти здійснити повірку водолічильника до 01.03.2011 року.
Позивач звернувся до відповідача зі скаргою на безпідставність вимог до нього щодо самостійної повірки лічильника, з посиланням на діюче законодавство. Відповідач не визнав заперечення та у зв'язку з тим, що водолічильники позивача не пройшли періодичну повірку провів нарахування плати за послуги водопостачання на підставі норм затверджених для споживачів у яких немає засобів обліку спожитої води.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювання техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали.
Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.
Пунктом першим сумісного Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства промислової політики України, Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 15 червня 2005 року № 141/212/91 встановлено, що міжповірочний інтервал лічильників холодної, гарячої води - 3 роки.
Відповідно до вимог п. 5.14 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Міністерством з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 р. № 190, усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до установки повіреного засобу обліку.
Тому не повірений водолічильник не може використовуватися для визначення кількості води, спожитої абонентом (відсутність засобу обліку вважається безобліковим водокористуванням).
Відповідно до вимог п. 3.3 цих Правил у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2, 0 м/сек. та дією її повним перерізом протягом 24 годин на добу.
Відповідно до вимог п. 5.27 цих Правил в окремих випадках (сезонне водоспоживання, незначні витрати води, недоцільність встановлення засобів обліку, відсутність тощо) розрахунок витрат води споживачами, які не мають засобів обліку, за узгодженням з виробником виконується згідно з нормами водоспоживання, затвердженими місцевими органами виконавчої влади, - за кількістю календарних днів, протягом яких проводилося водопостачання цих споживачів.
В судовому засіданні було встановлено що повірка квартирного водолічильника позивачем у визначений строк і до теперішнього часу проведена не була. За таких обставин суд вважає, що позивачеві обґрунтовано нараховується плата за послуги водопостачання згідно норм безоблікового споживання.
Відповідно до вимог п. 16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою KM України від 12.07.2006 р. № 959 при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення враховуються витрати на періодичну повірку, обслуговування і ремонт ( у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води, якщо зазначені засоби є власністю підприємства. Разом з цим згідно Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою KM України від 20.05.2009 р. № 529, а саме п. 24 цього Порядку витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води включаються до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд, та прибудинкових територій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» внутрішньо будинкові системи-мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди, засоби обліку визначені складовою частиною внутрішньобудинкових систем.
Як вбачається з довідки КП «Павлоградводоканал» від 03.10.2011 року за № 2495 на балансі КП «Павлоградводоканал» внутрішньобудинкові системи не знаходяться.
Крім того, відповідно до інформації КП «Павлоградводоканал» до складу планової виробничої собівартості послуг централізованого водопостачання та водовідведення в м. Павлограді, розробленої відповідно до вимог Постанови КМ України від 12.07.2006 року № 959, яка діяла до 01.06.2011 року та Постанови КМ України № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», витрати на періодичну повірку, обслуговування і ремонт ( у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) засобів обліку води не входять.
Відповідно до відповіді Виконкому Павлоградської міської ради, наданої на запит суду, послуги по періодичній повірці, обслуговування та ремонту ( у тому числі демонтажу, транспортуванню та монтажу після повірки чи ремонту) квартирних засобів обліку води зазначені як додаткові послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, що не входять до тарифу та надаються суб'єктами господарювання на договірних засадах, що передбачено п. 8 додатку 2 до рішення виконкому від 11.11.2009 року № 1135.
Виконавець послуг по періодичній повірці, обслуговуванню та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортуванню та монтажу після повірки чи ремонту) квартирних засобів обліку води в м. Павлограді не визначений.
Із змісту листа Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 07.09.2007 р. № 12/2662 вбачається, що періодична повірка, обслуговування та ремонт побудинкових приладів обліку здійснюється за рахунок підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання, якщо засоби обліку знаходяться у їх власності.
Якщо ж засоби обліку знаходяться у власності мешканців будинку, то періодична повірка, обслуговування та ремонт здійснюється за їх рахунок.
Крім того, згідно Постанови КМУ № 947 від 27.11.1995 року «Про програму поетапного оснащення наявного житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії на 1996 - 2007 роки» встановлені на об'єктах житлового фонду лічильники перебувають у віданні власника житлового фонду, або за його дорученням - у виконавців комунальних послуг. Згідно з нормативними вимогами вони підлягають періодичній державній повірці як у процесі експлуатації, так і після ремонту. Ремонт, обслуговування та повірка приладів обліку під час експлуатації виконуються за рахунок власника житлового фонду. Власником житлового фонду - є конкретні мешканці будинку.
Оскільки и в квартирі позивача встановлені засоби обліку холодної води, яки є його власністю, тому саме він зобов'язаний нести витрати, пов'язані з проведенням періодичної повірки цього засобу обліку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», постановою KM України від 12.07.2006 р. № 959 « Про порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», Постанови КМ України № 947 від 27.11.1995 року «Про програму поетапного оснащення наявного житлового фонду засобами обліку та регулювання споживання води і теплової енергії на 1996 - 2007 роки», Постанови КМ України № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими Міністерством з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 р. № 190, ст. ст. 10, 60, 131, 137, 212 ЦПК України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про захист прав споживача та визнання незаконними дій - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С.Г. Юдіна