Рішення від 18.06.2018 по справі 819/753/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/753/18

18 червня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.М.

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача Легкий В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до суду з позовною заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.12.2017 року вона звернулась до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про призначення пенсії за вислугу років, на підставі пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як така, що станом на момент звернення мала необхідний спеціальний стаж роботи не менше 26 років 6 місяців. Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №1858/05 від 06.02.2018 р. позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років з посиланням на те, що стаж роботи на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років становить 25 років 3 місяці 27 днів, а необхідно 26 років 6 місяців, до спеціального стажу роботи позивачу зараховано період роботи з 04.09.1992р. по 10.10.2017р., а період роботи у міжшкільному виробничому комбінаті на посаді майстра з 22.09.1986р. по 25.10.1990р. - підстав зарахувати до спеціального стажу немає. Позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України, а тому звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 р. суд перейшов до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання. Розгляд справи призначено на 04.06.2018 р.

Судове засідання, призначене на 04.06.2018 р., відкладене на 18.06.2018 р. у зв'язку з поданням позивачем відповіді на відзив.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позов підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просили позов задовольнити. Додатково позивач пояснила, що дійсно у період з 22.09.1986 р. по 25.10.1990 р. працювала у міжшкільному виробничому комбінаті на посаді майстра виробничого навчання, що зараховується до стаж педагогічної роботи. Наведене встановлено рішенням Тернопільського міського суду від 16.10.2002 р. у справі №2-7020/02.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві від 31.05.2018 р., та пояснив, що період роботи в міжшкільному виробничому комбінаті на посаді майстра з 22.09.1986р. по 25.10.1990р. підстав зарахувати до спеціального стажу немає, оскільки в даний період позивач згідно з записами трудової книжки працювала у швейному об'єднанні.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 28 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області з заявою про призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 06.02.2018р. №1858/05 позивачу відмовлено у призначені пенсії у зв'язку з тим, що стаж роботи позивача на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років, становить 25 років 3 місяці 27 днів, а необхідно 26 років 6 місяців. За інформацією про те, які періоди трудової діяльності позивача зараховані та відповідно не зараховані для обчислення відповідного стажу, рекомендовано звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

09 лютого 2018 р. позивач звернулась із письмовою заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області для надання роз'яснень по відмові у призначенні пенсії за вислугу років.

Листами від 22.02.2018 р. № 154/Т-11, 165/Т-11 та від 18.04.2018 р. №3179/02 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області зазначено, що до спеціального стажу роботи позивачу зараховано період роботи з 04.09.1992 р. по 10.10.2017 р., а період трудової діяльності у міжшкільному виробничому комбінаті на посаді майстра з 22.09.1986 р. по 25.10.1990 р. підстав зарахувати до спеціального стажу немає.

Листом від 06.02.2018 р. №1858/05 Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю необхідних 26 років 6 місяців спеціального стажу.

Згідно з записами трудової книжки ОСОБА_2 серії НОМЕР_1, позивач 08.12.1983 р. прийнята на роботу в Тернопільське виробниче швейне об'єднання ученицею швеї (запис №3), 05.04.1984 р. переведена швеєю, присвоєно кваліфікацію швеї-мотористки (запис №4), 01.11.1985 р. переведена майстром цеху №3 (запис№5), а з 22.09.1986 р. переведена інструктором виробничого навчання міжшкільного комбінату (запис№6). Звільнена з роботи 25.10.1990 р. (запис №7), після чого в період з 06.11.1990 р. по 27.12.2017 р. працювала на різних посадах, стаж роботи на яких зараховано відповідачем до спеціального стажу роботи і не заперечується відповідачем.

Відповідно до довідки від 31.10.2001 р. №578, виданої Галицьким коледжем, ОСОБА_2 дійсно працювала майстром МНВК трудового навчання і профорієнтації учнів м. Тернополя з 22.09.1986 р.

Також у матеріалах справи міститься довідка Галицького коледжу імені В'ячеслава Чорновола №82/03 від 19.02.2018 р., видана ОСОБА_2 про те, що вона дійсно під час роботи на Тернопільському виробничому швейному об'єднанні делегована від виробництва у Міжшкільний навчально-виробничий комбінат трудового навчання і профорієнтації учнів м. Тернополя, у якому фактично працювала майстром виробничого навчання в період з 22.09.1986 р. по 25.10.1990 р.

Рішенням Тернопільського міського суду від 16.10.2002 р. у справі №2-7020/02 встановлено факт, що ОСОБА_2 з 22.09.1986 р. по 21.12.1987 р. виконувала обов'язки майстра виробничого навчання в міжшкільному навчально-виробничому комбінаті трудового навчання і профорієнтації учнів м. Тернополя, а з 22.12.1987 р. по 25.10.1990 р. знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що зараховується до стажу педагогічної роботи згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. №78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту».

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до приписів статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Статтею 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років.

Так, за пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.

Крім того, пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту.

Тобто, відповідно до приписів пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення 55 річного віку право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту, а саме в даному випадку з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_2 08.12.1983 р. прийнята на роботу в Тернопільське виробниче швейне об'єднання ученицею швеї (запис №3), 05.04.1984 р. переведена швеєю, присвоєно кваліфікацію швеї-мотористки (запис №4), 01.11.1985 р. переведена майстром цеху №3 (запис№5), а з 22.09.1986 р. переведена інструктором виробничого навчання міжшкільного комбінату (запис№6). Звільнена з роботи 25.10.1990 р. (запис №7), після чого в період з 06.11.1990 р. по 27.12.2017 р. працювала на різних посадах, стаж роботи на яких зараховано відповідачем до спеціального стажу роботи і не заперечується відповідачем.

Відповідачем вказує на те, що період роботи позивача у міжшкільному виробничому комбінаті на посаді майстра з 22.09.1986р. по 25.10.1990р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, не зараховано до спеціального трудового стажу, який надає право на призначення пенсії за вислугою років.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про позашкільну освіту» позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Статтею 5 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що структуру позашкільної освіти становлять: заклади позашкільної освіти; інші заклади освіти як центри позашкільної освіти, до числа яких належать: заклади загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, заклади професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі закладів загальної середньої освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; клуби та об'єднання за місцем проживання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші заклади освіти, установи; фонди, асоціації, діяльність яких пов'язана із функціонуванням позашкільної освіти.

Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Згідно ч.2 ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту» перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік №909).

Відповідно до Розділу І «Освіта» Переліку №909 визначено перелік закладів і установ освіти, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, зокрема: Міжшкільні навчально-виробничі комбінати: директори, заступники директорів з навчально-виховної (навчальної, виховної навчально-виробничої) роботи, вчителі, майстри виробничого навчання, практичні психологи, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

З матеріалів справи встановлено, що спеціальний стаж роботи позивача, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, підтверджений записами в трудовій книжці, довідками від 31.10.2001 р. №578, від 19.02.2018 р. №82/03, які підтверджують, що ОСОБА_2 дійсно працювала майстром МНВК трудового навчання і профорієнтації учнів м. Тернополя з 22.09.1986 р., а також рішенням Тернопільського міського суду від 16.10.2002 р. у справі №2-7020/02 яким встановлено факт, що ОСОБА_2 з 22.09.1986 р. по 21.12.1987 р. виконувала обов'язки майстра виробничого навчання в міжшкільному навчально-виробничому комбінаті трудового навчання і профорієнтації учнів м. Тернополя, а з 22.12.1987 р. по 25.10.1990 р. знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що зараховується до стажу педагогічної роботи згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. №78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту».

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за вислугою років, за пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позивач на момент звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії мала достатньо спеціального стажу для призначення пенсії за вислугою років, відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір згідно квитанції платіж №1003686782 від 25.04.2018 р. в розмірі 704 грн. 80 коп.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити. Відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області №1858/05 від 06.02.2018 р. в призначенні ОСОБА_2 з 28 грудня 2017 р. пенсії за вислугу років, відповідно до п. Е ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визнати протиправною.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_2 з 28 грудня 2017 р. пенсії за вислугу років, відповідно до п. Е ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , зарахувавши до спеціального стажу період роботи у міжшкільному навчально - виробничому комбінаті на посаді майстра з 22.09.1986 р. по 25.10.1990 р. та провести виплату призначеної пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_2 понесені нею витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 червня 2018 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.