Рішення від 15.06.2018 по справі 818/1801/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2018 р. Справа № 818/1801/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням вихідної допомоги в сумі 24508,13 грн, нарахованої та виплаченої ОСОБА_1 при виході на пенсію, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" з урахуванням вихідної допомоги в сумі 24508,13 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії позивачу призначено, виходячи з грошового забезпечення, вказаного у грошовому атестаті № 83 від 20.08.2008 р., та довідки про щомісячне грошове забезпечення, виданої Управлінням МВС України в Сумській області.

Так, у грошовому атестаті не було включено виплачену ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу. 29.11.2017 р. позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області з запитом про надання відомостей про розмір виплаченої одноразової грошової допомоги, на який надано відповідь, що при звільненні ОСОБА_1 виплачено 24508,13 грн одноразової грошової допомоги. З метою включення одноразової грошової допомоги при перерахунку пенсії 31.01.2018 р. позивач звернувся з відповідною заявою до ГУ ПФУ в Сумській області, на що листом від 13.02.2018 р. отримав відмову.

Позивач вважає таку відмову протиправною та зазначає, що відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, щомісячної надбавки за спеціальне звання та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Зазначає, що всі види грошового забезпечення, отримані ним, та з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, мають бути включені до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та в подальшому враховані під час здійснення відповідного перерахунку.

Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, Верховною Радою України було унормовано порядок перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України.

Відповідно до статті 63 вказаного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Позивач вказує, що на його звернення від 31.01.2018 р. про перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Сумській області відмовило в проведенні перерахунку. Зазначає, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, на який позивач має право з 01.01.2016 р., чим порушив право позивача на отримання нового розміру пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що, при розрахунку пенсії позивача розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату від 27.09.2016 р. № 223 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 27.09.2016 р. № 897. При цьому ні довідка Ліквідаційної комісії УМВС України за 2017 рік, ні довідка за 2018 рік не містить відомостей щодо одноразової грошової допомоги при звільненні. Крім того, на думку відповідача, позивач невірно тлумачить норми статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпечення для обчислення пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

До Головного управління пенсійного фонду України в Сумській від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України надійшли довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. N 988, в тому числі і довідка щодо розміру грошового забезпечення позивача (а.с.13).

Листом від 13.02.2018 р. ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с.15).

Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 р., є обґрунтованою та не суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі - Порядок).

Відповідно до п. 7 Порядку пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

З аналізу вказаних норм вбачається, що названі виплати мають носити постійний характер і виплачуватися щомісяця.

При звільненні з УМВС України в Сумській області позивачу була виплачена одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі 24508,13 грн. При цьому на суму одноразової грошової допомоги при звільненні страхові внески не нараховувались та не утримувались відповідно до законодавства.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області пенсію позивачу призначено відповідно до норм чинного законодавства. У свою чергу, підстави врахувати до складу грошового забезпечення позивача, за яким обчислено пенсію, одноразової грошової допомоги при звільненні відсутні.

Крім того, перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. При цьому, ні довідка Ліквідаційної комісії УМВС України за 2012 рік, ні довідка за 2017 рік не містить відомостей щодо одноразової грошової допомоги при звільненні.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, дотримався вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, такі дії вчинено ним відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням вихідної допомоги в сумі 24508,13 грн, нарахованої та виплаченої ОСОБА_1 при виході на пенсію, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" з урахуванням вихідної допомоги в сумі 24508,13 грн, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах