20 червня 2018 р. Справа № 814/1146/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54003
до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135
про:визнання протиправними дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними дій щодо нарахування плати за проїзд великовагового транспортного засобу в розмірі 821,34 євро.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що не повинен нести відповідальності за зазначене правопорушення, оскільки він не є перевізником та власником транспортного засобу.
Ухвалою суду від 12.04.2018 року суд прийняв справу до свого провадження та постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 15.05.2018 року суд постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 19.06.2018 року суд закрив підготовче провадження.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі. Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
14.04.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на авто дорозі Н-14 «Олександрівка - Кіровоград - Миколаїв» км. 75+812 проведено перевірку транспортного засобу марки КАМАЗ модель 5410, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом ОДАЗ модель 9370, реєстраційний номер НОМЕР_3, власником якого є ОСОБА_1 Водій: ОСОБА_2
За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.04.2017 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0110213 від 14.04.2017 року. Під час перевірки виявлено перевищення вагових параметрів.
На підставі вищезазначених документів Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 101 від 14.04.2017 року на суму 821,34 євро.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (пп. 1, 4, 15, 27 п. 5).
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Постанова № 879) затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно з пунктами 22 Постанови № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону (у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків).
Як вбачається з аналізу викладених вище правових норм, уся відповідальність за дотримання законодавства в сфері безпеки руху, заходів збереження автомобільних доріг загального користування, дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», лежить на водію та перевізнику, але аж ніяк не на власнику автомобіля (якщо останній не є перевізником).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0110213 від 14.04.2017 року власником автотранспортного засобу вказаний позивач. Одночасно з цим, відповідачем не надано жодного документа, який підтвердив би, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки КАМАЗ модель 5410, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом ОДАЗ модель 9370, реєстраційний номер НОМЕР_3. Як й відсутні докази того, що позивач є підприємцем, який надає послуги перевізника.
Відповідач в строк, встановлений ухвалою суду від 12.04.2018 року про прийняття справи до свого провадження, відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки позивач не був перевізником на транспортному засобі марки КАМАЗ модель 5410, державний номер НОМЕР_1, з напівпричепом ОДАЗ модель 9370, реєстраційний номер НОМЕР_3, він не може бути притягнутий до відповідальності за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту, а нарахування йому грошових зобов'язань є протиправним.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, що є підставою для задоволення позову.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжні доручення про сплату судового збору в загальній сумі 640,00 грн., що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 159, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 54003) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135) - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укратрансбезпеки в Кіровоградській області щодо нарахування ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 821,34 євро, згідно розрахунку № 101 від 14.04.2017 року, складеного в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки КАМАЗ 5410 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки ОДАЗ д/н НОМЕР_3, під час рейдової перевірки 14.04.2017 року на а/д Н-14 «Олександрівка - Кіровоград - Миколаїв» км. 75-812.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) судові витрати у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20.06.2018 року.
Суддя Н. В. Лісовська