21 червня 2018 року справа № 823/2046/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18002, далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті на користь позивача допомоги на поховання померлого ОСОБА_2;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача допомогу на поховання померлого ОСОБА_2, що складає 44502 грн. 86 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправно не здійснив нарахування та виплату на користь позивача, як особі яка здійснила поховання померлого пенсіонера (чоловіка позивача ОСОБА_2) допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що згідно п. 7 ст. 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» головні розпорядники коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів забезпечують здійсненнями судами видатків на поховання та увічнення пам'яті суддів, у тому числі суддів у відставці, у межах видатків, передбачених для судів у державному бюджеті на відповідний рік. Крім того, рішенням Ради суддів України від 16.09.2016 №62 визначено, що витрати на поховання та увічнення пам'яті суддів, суддів у відставці можуть здійснюватись безпосередньо судом чи відповідним територіальним управлінням Державної судової адміністрації України щодо місцевих судів, або компенсуватися виконавцю волевиявлення померлого. Тому, на думку відповідача відсутні підстави для виплати осіб, яка здійснила поховання померлого пенсіонера допомоги на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач з 06.11.1958 перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про одруження.
ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області як пенсіонер та отримував щомісячне довічне грошове утримання судді в розмірі 22251 грн. 43 коп.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1
Позивач 26.04.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою для виплати йому на підставі ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допомоги на поховання чоловіка ОСОБА_2.
За результатами розгляду заяви, листом №89/Л-10 від 05.05.2018 року відповідач повідомив позивача про те, що згідно п. 7 ст. 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» головні розпорядники коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів забезпечують здійсненнями судами видатків на поховання та увічнення пам'яті суддів, у тому числі суддів у відставці, у межах видатків, передбачених для судів у державному бюджеті на відповідний рік. Крім того, рішенням Ради суддів України від 16.09.2016 №62 визначено, що витрати на поховання та увічнення пам'яті суддів, суддів у відставці можуть здійснюватись безпосередньо судом чи відповідним територіальним управлінням Державної судової адміністрації України щодо місцевих судів, або компенсуватися виконавцю волевиявлення померлого. Тому, на думку відповідача відсутні підстави для виплати осіб, яка здійснила поховання померлого пенсіонера допомоги на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що ст. 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Особа, яка звертається за допомогою на поховання, подає заяву про виплату допомоги та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання в оригіналі (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за № 691/15382).
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що вищевказані положення законодавства України не містять застереження щодо виплати особам, які здійснили поховання померлого пенсіонера, який отримував щомісячне довічне грошове утримання допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті пенсіонера.
Крім того, судом не приймається до уваги посилання відповідача на п. 7 ст. 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та на рішення Ради суддів України від 16.09.2016 №62, оскільки вищевказаними положеннями лише врегульовано питання компенсації витрат на поховання та увічнення пам'яті суддів, суддів у відставці, однак не стосуються виплати особам, які здійснили поховання померлого пенсіонера, який отримував щомісячне довічне грошове утримання допомога на поховання пенсіонера.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі 44502 (сорок чотири тисячі п'ятсот дві) грн. 86 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш