ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"21" червня 2018 р. справа № 809/1054/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши матеріали адміністративного ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, Головного спеціаліста відділу Державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування реєстрації, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, Головного спеціаліста відділу Державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування реєстрації.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України).
Однак, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі, судом встановлено наступні підстави, встановлені КАС України для залишення позовної заяви без руху.
Судом встановлено, що позивачем за подання до адміністративного суду даної позовної заяви жодного документу про сплату судового збору суду не надано.
При цьому, у позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору, мотивоване тим, що позивач позбавлений заробітної плати та немає інших доходів.
Частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір").
Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою звільнити від оплати судового збору тільки за наявності вказаних у статті 8 Закону України "Про судовий збір" умов, а документами, на підставі яких суд встановлює наявність підстави звільнення від сплати судового збору є документи, які підтверджують факт дійсності цих умов.
Позивач зазначає, що позбавлений заробітної плати та немає інших доходів, тому просить звільнити його від сплати судового збору, проте, ним не надано жодного документу, який би підтвердив наявність умови про те, що розмір судового збору за подання даного позову перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи ОСОБА_1 за попередній календарний рік, чи інші підстави для звільнення його від сплати судового збору.
Окремо необхідно вказати, що, предмет даного позову не містить ознак, які б відносили його до позовів, предметом яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Також, обставин, визначених в пункті 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" позивачем не зазначено та доказів їх наявності не надано.
Таким чином, оскільки позивачем не надано документи, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір", інших мов для звільнення позивача від сплати судового збору судом не встановлено, то клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору є безпідставним, а тому не підлягає до задоволення.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положенням пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (704,80 грн.).
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, оскільки позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. або документи, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону, що свідчить про те, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, за таких обставин, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, Головного спеціаліста відділу Державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування реєстрації слід залишити без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 72, 133, 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
В задоволенні клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, Головного спеціаліста відділу Державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування реєстрації - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вказаних недоліків шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду документу про сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Григорук О.Б.