Справа № 815/1985/18
21 червня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді, Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ГУ ПФУ від 10.01.2018 року № 2513/Л-11, 2512/Л-11, протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків № НОМЕР_1) пенсії, та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 27 грудня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 14/1-1408 від 13.10.2017 року, починаючи з 27.12.2016 року; без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2002 році в розмірі 80 відсотків.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України подати у встановлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ст. 382 КАС України.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що у відповідності до наказу Головного управління МВС України в Одеській області від 28.04.2002 року № 2 о/с він був звільнений з органів внутрішніх справ у відставку по інвалідності за ст. 65 «а» п. 1 з 29.04.2002 року. З 29.04.2002 року позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення.
09.10.2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області та 13.10.2017 року супровідним листом № 14/1-Л-202/зі отримав довідку № 14/1-1408 від 13.10.2017 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні. Позивач дізнався, що отримує пенсію, розмір якої обчислений без урахування грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які фактично отримані позивачем під час служби.
27.12.2017 року позивач подав оригінал довідки від 13.10.2017 року № 14/1-1408, виданої ЛК ГУ МВС України в Одеській області до ГУ ПФУ в Одеській області та заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання вказаної довідки.
Проте, листом № 2513/Л-11, 2512/Л-11 від 10.01.2018 року ГУ ПФУ повідомило позивача про відмову у перерахунку, у зв'язку із тим, що документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів. На час звернення, органи ПФУ не мають можливості перевірити правильність оформлення та відповідності чинному законодавству вищевказаних довідок, у зв'язку із чим довідка повернута без розгляду.
Позивач зазначає, що на його інший запит, від 20.10.2017 року, управління надало відповідь від 02.11.2017 року та повідомило про те, що інша довідка № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка передана 27.06.2017 року ЛК ГУ МВС України в Одеській області до ГУ ПФУ повернена на доопрацювання, у зв'язку із тим, що була неправильно складена.
На думку позивача, твердження відповідача, що документи для перерахунку пенсії надаються виключно уповноваженими структурними підрозділами є протиправним, оскільки підставою для перерахунку може бути і відповідна заява пенсіонера та додані докази, що передбачено ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також судовою практикою.
Ухвалою суду від 27.04.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду на 23.05.2018 року.
23.05.2018 року розгляд справи перенесено у зв'язку із перебуванням головуючого судді Бжассо Н.В. на лікарняному.
Позивач, у якості додатку до адміністративного позову, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
15.05.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, з огляду на який відповідач зазначив, що головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. На виконання постанови № 103, головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача № НОМЕР_2 та розраховано доплату пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яка почне виплачуватись, починаючи з 01.01.2019 року. Також, відповідач зазначив, що одноразова грошова допомога при звільненні, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація не включаються до складу грошову забезпечення для обчислення пенсії, оскільки мають тимчасовий та разовий характер.
09.04.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, з огляду на яку позивач вважає, що Постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року не може братися до уваги, оскільки на момент настання права на перерахунок пенсії 01.01.2016 року вона не діяла і зворотної дії в часі не має.
15.06.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на відповідь позивача.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 9 ст. 205 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності з 29.04.2002 року, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2.
09.10.2017 року позивач звернувся до ЛК ГУ МВС України в Одеській області із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати йому завірені копії довідок перерахунку його пенсії у 2008 році, у 2012 році, копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, згідно з додатком 2 Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, яка направлена до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії.
09.10.2017 року позивач звернувся до ЛК ГУ МВС України в Одеській області із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати йому довідки про розмір грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні, які позивач фактично отримав протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення, та з яких було утримано єдиний соціальний внесок.
13.10.2017 року ЛК У МВС України в Одеській області надало відповідь на запит позивача № 14/3-Л1529/зі, Л-1530/зі, з огляду на яку, для отримання копій довідок станом на 01.01.2008 року, 01.04.2012 року, позивачу необхідно звернутися до управління ПФУ, оскільки з 01.01.2007 року органи внутрішніх справ позбавлені повноважень призначати та перераховувати пенсії. Також, у відповіді вказано, що на підставі списків, які були надані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до ЛК ГУ МВС України в Одеській області, позивачу виготовлено довідку та направлено, згідно з реєстром № 6 від 27.06.2017 року до ГУ ПФУ в Одеські області. До відповіді було надано довідку № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2016 року та копію грошового атестату № 1.
13.10.2017 року ЛК ГУ МВС України в Одеській області направило на адресу позивача довідку № 14/1-1408 від 13.10.2017 року про нарахування та виплату позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу за період з квітня 2000 року по березень 2002 року.
В подальшому позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою за вх. № 2512/Л-11 про перерахунок раніше призначеної йому пенсії, у зв'язку із поданням додаткового документу (Довідки від ЛК ГУМВС України в Одеській області за № 1408 від 13.10.2017 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги а оздоровлення (863,75 грн. станом на 2002 рік), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні (11661,00 грн. станом на 2002 рік) з урахуванням індексації, та врахувати до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальну допомогу на оздоровлення , матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірах, визначених в довідці з урахуванням індексації, з виплатою різниці між перерахованою та виплачуваною пенсією за минулий час за 12 місяців з дня подання вказаної довідки.
10.01.2018 року за результатом розгляду вказаної заяви, відповідач надав позивачу відповідь, з огляду на яку, згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1 від 30.01.2007 року, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.
Відповідач зазначив, що на даний час у управління не має можливості і відповідних повноважень щодо правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок. Крім того, пенсія по інвалідності позивачу була призначена з 29.04.2002 року Управлінням МВС України в Одеській області, а функції з призначення та виплати пенсій органам Пенсійного фонду України були передані з 01.01.2007 року.
20.10.2017 року позивач, також, звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 року у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років встановлених Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 9888 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
02.11.2017 року відповідач надав позивачу відповідь № 1514/Л-11, в якій вказав, що передана 27.06.2017 року ЛК ГУ МВС України в Одеській області довідка № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, згідно із ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 9888 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами чинними на 01.01.2016 року, повернута до зазначеної установи на доопрацювання, у зв'язку із тим, що неправильно складена, тому надати її копію управління не має можливості. Щодо перерахунку пенсії, відповідач повідомив позивача, що виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та Пенсійним фондом України до Міністерства соціальної політики України направлено інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для перерахунку пенсій, тому цей перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Суд зазначає, що 28.02.2018 року Міністерство внутрішніх справ України надіслало на адресу Пенсійного фонду України лист № 2900/05/22-2018, з огляду на який Міністерство внутрішніх справ повідомило Пенсійний фонд, що вважає неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року. Нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою КМУ від 3.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
09.04.2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року у відповідності до Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, та згідно з Постановою КМУ № 988 на підставі довідки № НОМЕР_2 (реєстр № 5 від 23.03.2018 року) та здійснив розрахунок на доплату пенсії за період з січня 2016 року по квітень 2018 року.
Суд зазначає, що з огляду на позовні вимоги ОСОБА_2, він оскаржує дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ГУ ПФУ від 10.01.2018 року № 2513/Л-11, 2512/Л-11, протиправними.
При цьому, суд зазначає, що позивач не оскаржує дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки № НОМЕР_2, що надійшла на адресу ЛК ГУ МВС України в Одеській області 27.06.2017 року у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 9888 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами чинними на 01.01.2016 року, про що відповідачем зазначено у листі № 1514/Л-11 від 02.11.2017 року.
Проте, позовна вимога позивача про зобов'язання провести перерахунок пенсії стосується здійснення перерахунку на підставі довідки № 14/1-1408 від 13.10.2017 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомог на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, а також на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, з урахуванням видів грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 27.12.2016 року.
Суд зазначає, що вказана вище позовна вимога стосується двох окремих перерахунків пенсії позивача, які здійснюються у відповідності до різних норм законодавства.
Так, суд зазначає, що згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 9, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З огляду на п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення..
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, суд робить висновок, що позивач має право у відповідності до норм чинного законодавства звернутися до відповідача із заявою для проведення перерахунку пенсії та надати додаткові документи, які підтверджують існування підстав для проведення такого перерахунку, у зв'язку з чим, суд вважає помилковими посилання відповідача на неможливість здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що документи для перерахунку надані не уповноваженим структурним підрозділом міністерства, а безпосередньо пенсіонером, оскільки такі доводи прямо суперечать нормам чинного законодавства.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою для врахування управлінням додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні або перерахунку пенсії є наявність доказів, що із таких додаткових видів грошового забезпечення сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, суд зазначає, що з огляду на довідку № 14/1-1408 від 13.10.2017 року позивач за період з квітня 2000 року по березень 2002 року отримав матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 863,75 грн. та в квітні 2002 року йому була виплачена одноразова грошова допомога при звільненні у сумі 11661,00 грн. В довідці, також, вказано, що на ці виплати нараховано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01 січня 2011 року.
Суд зазначає, що Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою КМУ № 1394 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 31.12.2007 року. Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, з яких сплачені страхові внески, та які включаються до розміру грошового забезпечення при здійсненні нарахування пенсії.
Суд зазначає, що позивач у прохальній частині позову просить суд здійснити перерахунок з урахуванням до складу грошового забезпечення, у тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, проте з огляду на довідку № 14/1-1408 така допомога позивачу у період з квітня 2000 року по березень 2002 року не виплачувалася.
Щодо посилання позивача, що до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії має бути включена індексація, з якої також сплачувалися страхові внески, суд зазначає, що доказів нарахування такої індексації ОСОБА_2 та сплати страхових внесків суду не надано, у зв'язку з чим в цій частині вимоги не належать до задоволення.
Згідно ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, з огляду на те, що пенсія позивачу призначена з 29.04.2002 року, проте, під час її призначення не з вини позивача не було враховано вказані вище додаткові види грошового забезпечення, які згідно з висновком суду повинні були бути враховані при призначенні пенсії, перерахунок повинен бути здійснений не з 27.12.2016 року, а з 29.04.2002 року.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та Постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПТС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд зазначає, що 21.02.2018 року КМУ відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до п. 3 вказаної Постанови, з 1 січня 2016 р. перераховуються пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Пунктом 5 Постанови передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Як встановлено судом вище, 27.06.2017 року до ГУ ПФУ в Одеській області надійшла довідка № НОМЕР_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, яка в подальшому була повернута ГУ ПФУ в Одеській області до ЛК ГУ МВС України в Одеській області на доопрацювання, про що позивач повідомлений листом від 02.11.2017 року № 1514/Л-11. Дії відповідача в цій частині позивачем не оскаржуються.
В подальшому, на адресу ГУ ПФУ в Одеській області надійшла нова довідка № НОМЕР_2 від (реєстр № 5 для від 23.03.2018 року) для перерахунку пенсії у відповідності до постанови КМУ № 988 від 15.11.2015 року, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103.
Право на перерахунок пенсії у відповідності до вищевказаних нормативно-правових актів у позивача виникло з 01.01.2016 року, у зв'язку із чим, відповідач, на підставі оновленої довідки від 09.04.2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року.
Суд не приймає до уваги доводи позивача з приводу того, що Постанова № 103 від 21.02.2018 року не може бути застосована, оскільки пенсія повинна була бути перерахована ще 01.01.2016 року, коли Постанова № 103 не існувала, оскільки перерахунок у даному випадку здійснюється лише на підставі довідки, яка надана ЛК ГУ МВС України в Одеській області. Перша довідка була повернута відповідачем на доопрацювання ЛК ГУ МВС України в Одеській області, а оновлена надана лише у березні 2018 року на час, коли Постанова № 103 від 21.02.2018 року вже набрала чинності і як один із підзаконних правових актів має бути врахована відповідачем при здійсненні повноважень.
Таким чином, суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі постанови № 988 від 11.11.2015 року вже проведений відповідачем у зв'язку із чим, в цій частині вимоги не належать до задоволення.
Що стосується вимоги позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рн/2016, суд вважає, що в цій частині позов належить до задоволення, оскільки положення щодо тимчасового обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців визнано неконституційними, воно мало тимчасовий характер та у зв'язку із тим, що позивач є особою з інвалідністю другої групи на нього обмеження щодо розміру пенсії не розповсюджуються.
Що стосується вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ст.382 КАС України, то суд вважає, що вона не належить до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивач в позовній заяві не навів жодного обґрунтування про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у зв'язку з чим суд не вважає за необхідне встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_2о. належить до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295,382 КАС України, суд, -
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_2.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ГУ ПФУ від 10.01.2018 року № 2513/Л-11, 2512/Л-11.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків № НОМЕР_1) пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні у відповідності до довідки № 14/1-1408 від 13.10.2017 року з 29.04.2012 року без обмеження максимального розміру пенсії та із збереженням проценту нарахування пенсії на момент призначення пенсії в розмірі 80 відсотків.
В іншій частині позову - відмовити.
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).
Суддя Н.В. Бжассо
.