Рішення від 21.06.2018 по справі 816/1263/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1263/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16.04.2018 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - Гребінківське об'єднане УПФУ Полтавської області, відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії, з моменту її призначення, відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про державний бюджет України";

- зобов'язати Гребінківське об'єднане УПФУ Полтавської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсію з підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про державний бюджет України", починаючи з 17.07.2017 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №816/1263/18. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

02.05.2018 відповідач надав до суду відзив (а.с.24-25), в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що розмір страхового стажу позивача є меншим ніж передбачено частиною першою статті 28 Закону України "Про державний бюджет України", а відтак в управління були відсутні правові підстави для призначення пенсії ОСОБА_1 з 17.07.2017 в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Сторони у судове засіданні не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

08.05.2018 позивач надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.76). Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, з 17.07.2017 перебуває на обліку у Гребінківському об'єднаному УПФУ Полтавської області, отримує пенсію за віком, розмір якої обчислений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 949,00 грн (а.с.70-71).

07.02.2018 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії та проведення доплати, оскільки розмір пенсії менший від мінімального прожиткового мінімуму для непрацюючих осіб встановлених законом (а.с.27).

Листом від 21.02.2018 №Б-13/05 Гребінківське об'єднане УПФУ Полтавської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії (а.с.28).

Позивач вважаючи такі дії протиправними, а відмову необґрунтованою, а свої законні права порушеними звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 ).

Згідно з частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік" встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.

Частиною третьою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

З наведеного слідує, що відповідачем ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу.

З матеріалів пенсійної справи вбачається (а.с.32-74), що управлінням обраховано страховий стаж позивача, який складає 21 рік 0 місяців 2 дні, коефіцієнт стажу 0,28350, та заробітну плату за період з 15.10.1989 по 30.06.1995 та з 01.08.2004 по 12.10.2016, середньомісячний заробіток склав 504,39 грн.

Загальний розмір пенсії позивача з 17.07.2017, визначений пропорційно наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії та складає 949,00 грн, в тому числі: 142,99 грн - основний розмір пенсії (середній заробіток 504,39 грн х 0,28350 коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35); 644,21 грн - доплата до прожиткового мінімуму; 161,80 грн - державна адресна допомога.

На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" позивачу з 01.10.2017 здійснено перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1096 "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян" внесено зміни до по станови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 щодо встановлення до пенсії державної адресної допомоги в розмірі, якого не вистачає до розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних, який застосовується з 01.10.2017.

Таким чином, розмір перерахованої пенсії позивача з 01.10.2017 склав 1373,00 грн, в тому числі: 105,92 грн - основний розмір пенсії (3764,40 х 0,13399 х 0,21000); 765,28 грн - доплата до прожиткового мінімуму; 501,80 грн - державна адресна допомога.

Отже, враховуючи те, що розмір страхового стажу позивача є меншим ніж передбачено частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд вважає, що ОСОБА_1 не має права на отримання пенсії у розмірі прожиткового мінімуму, тому пенсія призначена та виплачується відповідачем у відповідності до норм чинного законодавства.

Аналогічна правова позиція була викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2017 року у справі № 712/13069/16-а (К/800/16451/17), від 03 жовтня 2017 року справа №759/13213/16-а (К/800/20431/17).

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

А відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи, відповідачем доведено правомірність своїх дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1

Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пров. Євгена Гребінки, 13, м. Гребінка, Гребінківський район, Полтавська область, 37400, код ЄДРПОУ 41247253) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Головуючий суддя Г.В. Костенко