Справа № 144/519/17
Провадження № 2/144/95/18
"30" січня 2018 р. Теплицький районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Германа О.С.,
секретаря судового засідання - Пігулі А.А.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2,
представника відповідача СТОВ Агрофірма «Росоша» - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
у попередньому судовому засіданні під час розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до СТОВ Агрофірма "Росоша", третя особа Державний реєстратор Нараївської сільської ради, Відділ Держгеокадастру у Теплицькому районі про визнання договору оренди землі недійсним,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до СТОВ Агрофірма «Росоша», третя особа Державний реєстратор Нараївської сільської ради, Відділ Держгеокадастру у Теплицькому районі про визнання недійсними договору оренди землі укладеного 02 грудня 2015 року на належну її, як спадкоємцю земельну ділянку площею 2,3124 га, кадастровий номер 0523786200:01:000:0144, розташованої на території Росошанської сільської ради Теплицького району Вінницької області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала її батькові ОСОБА_5, з підстав що даний договір він не підписував.
Представник позивача ОСОБА_2, який діє на підставі ордеру серії ВН №020678, заявив клопотання про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи, на вирішення якої просить поставити питання: Чи ОСОБА_5 було учинено підпис від імені Орендодавця в договорі оренди землі від 02.12.2015 року? Для проведення експертизи просить витребувати у СТОВ Агрофірма «Росоша» договір оренди землі від 02.12.2015року, укладеного між ОСОБА_5 та СТОВ Агрофірма «Росоша». Проведення експертизи просить доручити експертам Вінницького відділення Київського НДІСЕ
Позивач ОСОБА_1 підтримала клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи.
Представник відповідача ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності від 26 січня 2017 року, не заперечував проти призначення судової почеркознавчої експерти.
Представник відповідача ОСОБА_4, який відповідно до наказу №34 від 31.10.2017 року приступив до виконання обов'язків директора СТОВ Агрофірма «Росоша», подав до суду клопотання про виклик свідків та не заперечував проти призначення судової почеркознавчої експерти.
Вирішуючи клопотання представника позивача, з огляду на матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про призначення почеркознавчої експертизи, враховуючи таке.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що 02 грудня 2015 її батько - ОСОБА_6 не підписував з СТОВ Агрофірма «Росоша» договору оренди землі, а підпис від його імені вчинено іншою особою.
Відповідно до ст .76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи
Зважаючи на викладене, у зв'язку з тим, що дослідження обставин підпису в цьому документі, його належність чи протилежна обставина мають суттєве значення для правильного вирішення по суті даного спору, з огляду на вимоги ст. 81 ЦПК України, яка передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень, враховуючи, що для з'ясування цих обставин необхідні спеціальні знання в галузі науки, суд вважає необхідним призначити у відповідності до ст. 103 ЦПК України у даній справі судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Вінницького НДЕКЦ МВС України.
Враховуючи, що відповідно до ч. 4 ст. 139 ЦПК України суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов'язок, враховуючи клопотання представника позивача ОСОБА_2 про проведення судової почеркознавчої експертизи, оплату почеркознавчої експертизи необхідно покласти на позивача ОСОБА_1
Оскільки, проведення експертизи займе значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. 103, ст. 104, п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд,
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до СТОВ Агрофірма "Росоша", третя особа Державний реєстратор Нараївської сільської ради, Відділ Держгеокадастру у Теплицькому районі про визнання договору оренди землі недійсним, судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Вінницького відділення Київського НДІСЕ (м. Вінниця, вул. Батозька, 1).
На вирішення експертизи поставити такі питання:
1) Чи ОСОБА_5 було учинено підпис від імені Орендодавця в договорі оренди землі від 02.12.2015 року?
Для дослідження експертам надати: договір оренди землі від 02.12.2015року, укладений між ОСОБА_5 та СТОВ Агрофірма «Росоша»( який буде наданий суду СТО Агрофірма «Росоша»), вільні зразки підпису виконані ОСОБА_7А.(які будуть надані суду ОСОБА_1Ф.).
При проведенні експертизи попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків за ст. 384 та ст. 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 Встановити, що позивач має оплатити вартість експертизи протягом десяти днів з дня отримання рахунку експертної установи з визначенням розміру суми за проведення експертного дослідження.
Роз'яснити позивачеві ОСОБА_1 що у разі не здійснення оплати у визначений строк, суд скасує ухвалу про призначення почеркознавчої експертизи.
Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, а саме, що у разі ухилення учасника справи, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні
Витребувати від СТО Агрофірма «Росоша»:
-договір оренди землі від 02.12.2015 року, укладений між ОСОБА_5 та СТОВ Агрофірма «Росоша»
Встановити термін надання оригіналів документів для СТОВ Агрофірма «Росоша» - протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
При призначенні справи до розгляду, викликати до суду свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_4
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, безпосередньо до Апеляційного суду Вінницької області. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя