Рішення від 14.06.2018 по справі 922/652/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2018 р.Справа № 922/652/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

при секретарі судового засідання Косенко К.Д.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Заступника керівника Харківської місцевої прокуратури № 3 Харківської області в інтересах держави в особі Харківської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІ - ТЕН" м. Харків

про стягнення 349658,13 грн.

за участю представників сторін:

прокурора - Зливка К.О. (службове посвідчення № 047938 від 13.06.2017);

позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 08-21/39/2-18 від 04.01.2018);

відповідача - ОСОБА_2 (довіреність б/н від 27.03.2018).

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Харківської місцевої прокуратури № 3 Харківської області (далі за текстом - прокурор) в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків (далі за текстом - позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІ - ТЕН" м. Харків (далі за текстом - відповідач) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 349659,13 грн.

Позов обґрунтовано з посиланням на те, що ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" без правовстановлюючих документів в період з 01.04.2015 по 28.02.2018 використовувалася земельна ділянка за адресою м. Харків, вул. Лодзька, 7 з метою обслуговування належних останньому нежитлових приміщень, внаслідок чого ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" зберігає кошти, не сплачуючи орендної плати за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, тим самим збільшує вартість власного майна, а Харківська міська рада втрачає належне їй майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт безпідставного збереження коштів у розмірі орендної плати за рахунок Харківської міської ради.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.03.2018 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 26.04.2018.

В підготовчому засіданні 26.04.2018 оголошено перерву до 14.05.2018

Ухвалою господарського суду від 14.05.2018 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 05.06.2018.

В процесі розгляду справи на стадії підготовчого провадження ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" надав суду відзив на позовну заяву (вх. № 9654 від 12.04.2018) в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог ТОВ "Полі - ТЕН" посилається на те, що 04.10.2001 між Виконавчим комітетом Харківської міської ради та ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" укладено договір на право тимчасового користування землею № 2551, відповідно до умов якого Виконавчий комітет Харківської міської ради надав ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" в оренду земельну ділянку за адресою м. Харків, вул. Лодзька, 7 з метою обслуговування належних нежитлових приміщень. ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" вказує, що даний договір станом на даний час є діючим, а він ніколи не відмовлявся від нього, в т.ч. не подавав заяви яка стала підставою для прийняття Харківською міською радою рішень від 27.04.2005 № 88/05 та від 22.11.2006 № 179/06 якими цей договір вирішено припинити. ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" зазначає, що він є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5% та перебуває на спрощеній системі оподаткування, в зв'язку з чим, на підставі п. п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПК України звільняється від обов'язку нарахування, сплати та подання звітності із земельного податку. При цьому, ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" зазначає, що єдиний податок ним сплачений за період 2015 - 2017 роки в повному обсязі, всього за 2015 рік -5661 грн., за 2016 рік - 8700 грн.. за 2017 рік -23500 грн.

Харківська міська рада надала суду відповідь на відзив (вх. № 10642 від 24.04.2018) в якому просить суд заявлений позов задовольнити, посилаючись на те, що договір на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001, на який посилається ТОВ "ПОЛІ - ТЕН", анульовано рішенням Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05, а згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 26.07.2017 № 92854869 право власності на нежитлові будівлі літ. «Л-2» загальною площею 1361,0 м. кв., літ. «М-1» загальною площею 319,6 м. кв., літ. «Т-1» загальною площею 880,3 м. кв., нежитлові приміщення: № 21-26 площею 135,2 м. кв. в літ. «П-1»; 1-5 загальною площею 31,8 м. кв. в літ. «3-1» по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові зареєстровано за ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" на підставі свідоцтва про право власності від 08.05.2001, тоді як речові права останнього на земельну ділянку по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові не зареєстровані. За таких обставин, Харківська міська рада вважає, що ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки площею 0,0037 га, 0,03122 га та 0,2160 га по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові без виникнення права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки без державної реєстрації цих прав, а зазначені земельні ділянки перебувають у власності територіальної громади міста Харкова. Зазначене, на думку Харківської міської ради, є підставою для покладення на ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" обов'язку відшкодувати на користь Харківської міської ради грошові кошти у розмірі орендної плати на підставі ст. 1212 ЦК України за час користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів. Харківська міська рада також вказує, що сплата ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" на підставі підпункту 14.1.147 пункту 1 ст, 14 та пункту 288.1 ст. 288 ПК України за користування земельною ділянкою має сплачувати виключно орендну плату, а не земельний податок.

Прокурор надав суду відповідь на відзив (вх. № 10794 від 25.04.2018) в якому спростовує доводи, викладені у відзиві відповідача на позовну заяву, та також просить суд заявлений позов задовольнити. Прокурор вказує, що рішенням Харківської міської ради № 88/05 від 27.04.2005 ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" припинено право користування частиною земельної ділянки, площею 0,667 га по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові та припинено дію договору на праві тимчасового користування землею, реєстраційний номер № 2551 від 22.10.2001 та попереджено ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" про необхідність оформлення у встановленому порядку права користування земельними ділянками, що залишились у користуванні. Однак, оскільки ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" не уклав з Харківською міською радою договору оренди зазначеної земельної ділянки, останній, на думку прокурора, з 27.04.2005 по теперішній час, використовує земельну ділянку без відповідних правовстановлюючих документів, та не сплачуючи за користування цією земельною ділянкою плату у встановленому законодавчими актами розмірі, внаслідок, чого зберіг у себе майно - грошові кошти, які, як наслідок, з урахуванням вимог ст. 1212 ЦК України, має відшкодувати на користь Харківської міської ради. Разом з тим, прокурор також зазначає, що сплата ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" плати за землю у вигляді земельного податку не відповідає положенням діючого законодавства, а останній на підставі підпункту 14.1.147 пункту 1 ст, 14 та пункту 288.1 ст. 288 ПК України за користування земельною ділянкою має сплачувати виключно орендну плату, а не земельний податок.

Крім того, на стадії підготовчого провадження ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" звернувся до суду з клопотанням про витребування доказів судом (вх. № 9651 від 12.04.2018), в якому просив суд витребувати у позивача наступні докази:

1) докази направлення витягу з рішення сесії Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" про припинення договору на право тимчасового користування землею, реєстраційний № 2551 від 22.10.2001 на адресу ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" та докази його отримання ТОВ "ПОЛІ - ТЕН";

2) листи ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" від 30.01.2004 № 3 та від 24.08.2006 № 11, на які наявне посилання в рішеннях сесії Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" та від 22.11.2006 № 179/067 "Про припинення та надання у користування юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" як на добровільну відмову ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" від права користування частиною земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду від 26.04.2018 відмовлено ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" у задоволенні клопотання (вх. № 9651 від 12.04.2018) про витребування доказів.

Також ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" звернувся до суду з заявою (вх. № 13415 від 14.05.2018), в якій просить суд на підставі п. 11 ст. 80 ГПК України виключити лист (в копії та в оригіналі) відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 23.04.2018 № 1271/116-18, який підготовлений на ім'я заступника директора Департаменту територіального контролю Харківської міської ради - начальника відділу правового забезпечення ОСОБА_3 на № 9442/0/226-18 від 18.04.2018, з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів.

Ухвалою господарського суду від 14.05.2018 відмовлено у задоволенні заяви ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" м. Харків (вх. № 13415 від 14.05.2018) про виключення листа з числа доказів.

Ухвалою господарського суду від 14.05.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.06.2018.

Ухвалою господарського суду від 05.06.2018 вирішено надати Харківській міській раді можливість надати суду додаткові письмові пояснення (з посиланням на відповідні докази) щодо винесення Харківською міською радою рішень від 27.04.2005 № 88/05, від 22.11.2006 № 179/06 стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Полі - ТЕН", припинення укладеного між останніми договору від 22.10.2001 № 2551, та державної реєстрації припинення ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" права тимчасового користування земельною ділянкою площею 0,6674 га по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові.

В судовому засіданні 05.06.2018 оголошено перерву до 14.06.2018.

Харківська міська рада надала суду додаткові пояснення щодо окремого питання (вх. № 17114 від 18.06.2018) в яких зокрема зазначає, що:

- договір на право тимчасового користування землею № 2551 від 22.10.2001 по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові припинено 27.04.2005 згідно з рішенням XXXV сесії Харківської міської ради IV скликання від 27.04.2005 № 88/05, на підставі листа ТОВ "Полі - ТЕН" від 30.01.2004 № 3 про добровільну відмову від користування зазначеною земельною ділянкою.

- відповідно до рішення 7 сесії Харківської міської ради додаток 1 вирішено припинити право користування ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» частиною земельної ділянки площею 0,1009 га по вул. Лодзінській,7 (нині - вул. Лодзька) за його добровільною відмовою (лист від 24.08.06 р. № 11); договір на право тимчасового користування землею, реєстраційний № 2551 від 22.10.2001 року, вважати таким, що припиняє дію з дня державної реєстрації договору оренди землі з новим землекористувачем - гр. ОСОБА_4; надати громадянці ОСОБА_4 в оренду строком до 01.10.2011 року площею 0,1009 га по вул. Лодзькій, 7 (Фрунзенський район) для обслуговування нежитлових приміщень (гаражний бокс та СТО).

- згідно з листом Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області від 13.06.2018 № 19-20-0.23,08-1951/116-18 у відділі не обліковується кадастрова справа та інші матеріали на земельну ділянку по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові.

- листи ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» від 30.01.2004 № 3 та від 24.08.06 № 11 знищені на підставі наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5.

На судове засідання 18.06.2018 прибули прокурор та представники Харківської міської ради та ТОВ «ПОЛІ - ТЕН».

Прокурор та представник Харківської міської ради просять суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив:

Щодо повноважень прокурора на звернення до суду з позовом по даній справі.

Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч. З ст.4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до статті 53 ГПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.

У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Звертаючись до відповідного суду господарської юрисдикції із заявою про захист державних та суспільних інтересів, прокуратура реалізує конституційну функцію представництва, яка розглядається як один з дієвих засобів утвердження верховенства права, зміцнення законності та господарського правопорядку. Прокурор - особливий суб'єкт господарського процесу і його участь у господарському судочинстві зумовлена необхідністю виконання функції представництва інтересів держави у виключних випадках і порядку, передбачених законом (ст. 131-1 Конституції, п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прокуратуру»).

Згідно зі ст. ст. 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Земля та її надра є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого право власності здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України і Законами України. Відповідно до ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, у тому числі, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з приписами ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частиною 5 ст. 60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

При цьому, враховуючи вимоги ст. 19 Конституції України, територіальна громада м. Харкова як власник спірної ділянки делегує Харківській міській раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом. Тобто воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади.

Як зазначає прокурор позовній заяві, вивченням питання наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у сфері земельних правовідносин, місцевою прокуратурою встановлено порушення вимог чинного законодавства під час використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, розташованої на території Немишлянського району міста Харкова.

Також встановлено, що Харківською міською радою до теперішнього часу не вживались заходи представницького характеру, спрямовані на усунення порушень, які допущені під час використання землі без правовстановлюючих документів під об'єктом нерухомості та позову до ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" з цим же предметом та з цих же підстав до судів не подавалося.

Окрім цього, економічна ситуація, що складається на цей час у державі, обумовлює необхідність збільшення надходжень до бюджету, в тому числі в сфері земельних відносин, реалізації заходів щодо економного та раціонального використання економічних ресурсів держави, зокрема природного ресурсу землі.

Розглянувши зазначені доводи прокурора, суд визнає їх такими, що можуть бути підставами для його звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради.

Розглянувши по суті заявлений прокурором позов, суд встановив наступні факти та обставини.

Як свідчать матеріали справи, в процесі здійснення господарської діяльності ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" використовує належні йому на праві власності об'єкти нерухомості (виробничі та складські приміщення), які розташовані на земельній ділянці загальною площею 0,2472 га, за адресою по вул. Лодзька (раніше - Лодзинська), 7 у м. Харкові.

Так, згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно № 113363044 від 08.02.2018 та за інформацію КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради від 22.08.2017 ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" належать на праві власності нежитлові приміщення загальною площею 2592,7 м , а саме: нежитлові будівлі літ. «Л-2» площею 1361 м2, літ. «М-1» площею 319,6 м2, літ. «Т-1» площею 880,3 м , а також нежитлові приміщення №№ 1-5 площею 31,8 м2 в літ. «3-1» по вул. Лодзькій, 7, у м. Харкові, на підставі свідоцтва про право власності від 08.05.2001, виданого виконавчим комітетом Харківської міської ради.

Матеріали справи також свідчать про те, що з метою експлуатації вищевказаних об'єктів нерухомості 04.10.2001 між Виконавчим комітетом Харківської міської ради та ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" укладено договір на право тимчасового користування землею № 2551, відповідно до умов якого Виконавчий комітет Харківської міської ради надав ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" в оренду земельну ділянку за адресою м. Харків, вул. Лодзька, 7 з метою обслуговування належних нежитлових приміщень

Проте, рішенням XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 «Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" припинено право користування частиною земельної ділянки, площею 0,6674 га по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові та припинено дію договору на право тимчасового користування землею від 22.10.2001 № 2551, за добровільною відмовою користувача (лист ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" від 30.01.2004 № 3). Цим же рішенням ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" зобов'язано оформити в установленому порядку право користування земельними ділянками, що залишились у користуванні.

Крім того, іншим рішенням рішення 7 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» від 22.11.2006 № 179/06 вирішено припинити право користування ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» частиною земельної ділянки площею 0,1009 га по вул. Лодзінській,7 (нині - вул. Лодзька) за його добровільною відмовою (лист ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» від 24.08.06 № 11); вирішено договір на право тимчасового користування землею, реєстраційний № 2551 від 22.10.2001 року, вважати таким, що припиняє дію з дня державної реєстрації договору оренди землі з новим землекористувачем - гр. ОСОБА_4; вирішено надати громадянці ОСОБА_4 в оренду строком до 01.10.2011 року земельну ділянку площею 0,1009 га по вул. Лодзькій, 7 (Фрунзенський район) для обслуговування нежитлових приміщень (гаражний бокс та СТО).

Однак, як свідчать матеріали справи, ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» до цього часу не вжито заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів земельні ділянки на яких знаходяться належні останньому на праві власності нежитлові будівлі літ. «Л-2» площею 1361 м2, літ. «М-1» площею 319,6 м2, літ. «Т-1» площею 880,3 м , а також нежитлові приміщення №№ 1-5 площею 31,8 м2 в літ. «3-1» по вул. Лодзькій, 7, у м. Харкові, а саме, не укладено договору оренди землі та не здійснено його державної реєстрації.

Зокрема, відповідно до інформаційних довідок Департаменту земельних відносин виконавчого комітету Харківської міської ради від 23.08.2017 та відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.08.2017 рішення Харківської міської ради щодо надання у користування ТОВ «Полі - ТЕН» земельних ділянок по вул. Лодзька, 7 у м. Харкові не приймались та відповідні договори оренди земельних ділянок не укладались.

Також, згідно з інформацією Департаменту діловодства Харківської міської ради від 31.07.2017 ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» не зверталося до міської ради з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки за вищевказаною адресою.

Крім того, відповідно до інформації Східної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 06.09.2017 ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» не обліковується як платник плати за земельні ділянки за адресою: вул. Лодзька, 7 у м. Харкові.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5% та перебуває на спрощеній системі оподаткування, та , зокрема, за період 2015 - 2017 сплатило єдиний податок в наступних розмірах: за 2015 рік - 5661 грн., за 2016 рік - 8700 грн.. за 2017 рік -23500 грн.

У зв'язку з тим, що ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» використовує земельні ділянки загальною площею 0,2472 га по вул. Лодзька, 7 у м. Харкові без оформлених у встановленому порядку правовстановлюючих документів, Департаментом територіального контролю Харківської міської ради 18.12.2017 проведено обстеження, а також топографо-геодезичну зйомку вищевказаних земельних ділянок та належних ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» нежитлових приміщень про що складено відповідний акт від 18.12.2017. Згідно з зазначеним актом встановлено, що ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» для експлуатації та обслуговування 3 нежитлових будівель загальною площею 2560,9 м2 використовуються земельні ділянки площами 0,0037 га, 0,0312 га та 0,2160 га.

З посиланням на зазначені обставини, Прокурор та Харківська міська рада вказують, що ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» володіючи на праві власності вказаними нежитловими приміщеннями після припинення договору на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001 згідно з рішенням рішенням XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 «Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» з урахуванням вимог ст. ст. 120, 125 ЗК України мав укласти з Харківською міською радою договір оренди земельних ділянок з метою обслуговування зазначених приміщень. Проте оскільки такий договір не було укладено, Прокурор та Харківська міська рада вважають, що ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» зберігає кошти, не сплачуючи орендну плату за користування земельними ділянками за відсутності укладеного договору, тим самим збільшує вартість власного майна, а Харківська міська рада втрачає належне їй майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт безпідставного збереження коштів у розмірі орендної плати ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» за рахунок Харківської міської ради.

Як свідчать матеріали справи, Департаментом територіального контролю Харківської міської ради здійснено розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» вищезазначених земельних ділянок без правовстановлюючих документів у період з 01.04.2015 по 28.02.2018, згідно з яким їх розмір становить за зазначений період становить 349659,13 грн.

Обставини щодо стягнення на користь Харківської міської ради безпідставно збережених ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» коштів у розмірі орендної плати за період з 01.04.2015 по 28.02.2018 у сумі 349659,13 грн. стали підставами для звернення прокурора до господарського суду з позовом по даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію існуючим між сторонами правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з п. А ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст.ст. 125, 126 ЗК України та ст. 182 ЦК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

В пункті п. 2.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 № 6, зокрема зазначено, що правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. Новий власник будинку (будівлі, споруди) у зв'язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень».

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Як вже було зазначено вище, 04.10.2001 між Виконавчим комітетом Харківської міської ради та ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" укладено договір на право тимчасового користування землею № 2551, відповідно до умов якого Виконавчий комітет Харківської міської ради надав ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" в оренду земельну ділянку за адресою м. Харків, вул. Лодзька, 7 з метою обслуговування належних нежитлових приміщень. Проте, рішенням XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 «Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам» ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" припинено право користування частиною земельної ділянки, площею 0,6674 га по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові та припинено дію договору на право тимчасового користування землею від 22.10.2001 № 2551, за добровільною відмовою користувача (лист ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" від 30.01.2004 № 3). Цим же рішенням ТОВ "ПОЛІ - ТЕН" зобов'язано оформити в установленому порядку право користування земельними ділянками, що залишились у користуванні.

Згідно з листом відділу у м. Харків Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 23.04.2018 № 1271/116-18 договір на право тимчасового користування землею № 2551 від 22.10.2001 по вул.. Лодзинській (нині вул. Лодзька), 7 анульовано 27.04.2005 згідно з рішенням XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05

Таким чином, з моменту припинення договору на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001 у ТОВ "ПОЛІ - ТЕН", як власника нежитлових будівель, які знаходяться на земельних ділянках, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Харкова, виник обов'язок укласти з Харківською міською радою відповідний договір оренди зазначених земельних ділянок.

Однак, відповідно до інформаційних довідок Департаменту земельних відносин виконавчого комітету Харківської міської ради від 23.08.2017 та відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.08.2017 рішення Харківської міської ради щодо надання у користування ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» земельних ділянок по вул. Лодзька, 7 у м. Харкові не приймались та відповідні договори оренди земельних ділянок не укладались. При цьому, згідно з інформацією Департаменту діловодства Харківської міської ради від 31.07.2017 ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» не зверталося до міської ради з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки за вищевказаною адресою.

При цьому, суд вважає безпідставними посилання ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» на те, що станом на момент винесення даного судового рішення договір на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001 є діючим, зокрема з тих підстав що воно нібито ніколи не зверталося до Харківської міської ради з листами від 30.01.2004 № 3 та від 24.08.06 № 11 про добровільну відмову від зазначеного договору, на підставі яких Харківською міською радою і приймалися рішення від 27.04.2005 № 88/05 та від 22.11.2006 № 179/06.

Суд констатує, що дійсно матеріали даної справи не містять вказаних листів ТОВ «ПОЛІ - ТЕН», а Харківська міська рада в додаткових поясненнях (вх. № 17114 від 18.06.2018) пояснила, що дані листи підлягали зберіганню лише протягом 3 років та відповідно були знищені на підставі наказу Міністерства Юстиції України від 12.04.2012 № 578/5. Однак, за наявності діючих рішень XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 та рішення 7 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 22.11.2006 № 179/06, відсутність вказаних листів не може впливати на правову кваліфікацію спірних правовідносин.

Зокрема, згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Оскільки рішення XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 є діючим та таким, що підлягає виконанню, ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» в передбаченому законом порядку не оскаржувалося, відповідно договір на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001 є припиненим на підставі зазначеного рішення органу місцевого самоврядування в зв'язку з добровільною відмовою користувача.

Водночас за змістом статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Матеріали даної справи не містять доказів державної реєстрації права користування або оренди ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» на земельні ділянки по вул. Лодзька, 7 у м. Харкові, в т.ч. на підставі вказаного договору на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001.

Згідно з листом відділу у м. Харків Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 23.04.2018 № 1271/116-18 договір на право тимчасового користування землею № 2551 від 22.10.2001 по вул.. Лодзинській (нині вул. Лодзька), 7 анульовано 27.04.2005 згідно з рішенням XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05

Посилання ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» на рішення 7 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» від 22.11.2006 № 179/06, яким Харківська міська рада нібито визнала факт продовження дії договору на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001 суд вважає безпідставними, оскільки дане рішення будь-яким чином не скасовує або не змінює зміст попереднього рішення XXXV сесії IV скликання Харківської міської ради від 27.04.2005 № 88/05 про припинення цього договору, а останнє рішення, як вже було зазначено вище, є чинним та таким, що підлягає виконанню.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що з моменту припинення договору на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001, ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» використовує земельні ділянки загальною площею 0,2472 га по вул. Лодзька, 7 у м. Харкові без оформлених у встановленому порядку правовстановлюючих документів.

Відповідно до статті 206 ЗК використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» не є ані власником, ані постійним землекористувачем земельних ділянок за адресою вул. Лодзька, 7 у м. Харкові, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (ст. 14.1.72 ПК України).

У справі, яка розглядається, Прокурор, звертаючись до суду з відповідним позовом, як на правову підставу своїх вимог посилається на положення статей 1212 ЦК, а обґрунтовуючи свої вимоги про стягнення 349659,13 грн. грн., зауважує, що ця сума є сумою несплаченої ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності, без укладення договору оренди за період із період з 01.04.2015 по 28.02.2018, внаслідок чого Харківська міська рада була позбавлена можливості отримати дохід у такому розмірі від здачі спірної земельної ділянки в оренду.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

1) повернення виконаного за недійсним правочином;

2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Стаття 1212 ЦК досить широко визначає підстави виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави.

Втім, предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Cуд зазначає, що підставами заявленого позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, а не сам факт посилання на норми матеріального права.

Згідно зі ст. 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

За своєю правовою природою грошові кошти, що є предметом позову даній справі є сумою несплаченої ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» орендної плати за використання земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, без укладення договору оренди за період з 01.04.2015 по 28.02.2018, внаслідок чого Харківська міська рада була позбавлена можливості отримати дохід у такому розмірі від здачі спірної земельної ділянки в оренду, чим останній завдано збитки у виді неодержаної орендної плати за землю. Тобто, саме цю суму не отримала Харківська міська рада, але могла б отримати в разі укладення між нею і ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» договору оренди.

Підстави та порядок стягнення коштів, які особа мала би отримати за звичайних умов, втім не отримала, визначено також статтею 22 ЦК та частиною 2 статті 224, статтею 225 ГК, за змістом яких упущеною вигодою вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене, а друга сторона додержувалася правил здійснення господарської діяльності.

Відшкодування збитків (упущеної вигоди) є видом цивільно-правової відповідальності. Підстави для настання цивільно-правової відповідальності за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема, Земельним кодексом України.

За змістом статті 152 Земельного кодексу держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Водночас відповідно до статті 156 Земельного кодексу власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Згідно зі статтею 157 Земельного кодексу відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, відшкодуванню підлягають збитки власників землі та землекористувачів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Судом в процесі розгляду даної справи встановлено факт заподіяння Харківській міській раді шкоди у виді несплаченої ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» за період з 01.04.2015 по 28.02.2018 орендної плати у сумі 349659,13 грн., які Харківська міська рада могла б отримати у разі укладення між нею і ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» договору оренди земельних ділянок 0,0037 га, 0,0312 га та 0,2160 га по вул.. Лодзькій, 7 у м. Харкові.

Як вже було зазначено вище, за змістом ст. 120 ЗК України, перехід до особи права власності на нерухоме майно, зобов'язує останню оформити відносини землекористування, реалізація якого виражається в укладенні сторонами договору та виникненні у такої особи обов'язку внесення орендної плати власнику земельної ділянки.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» маючи на праві власності нежитлові приміщення по вул. Лодзькій, 7 у м. Харкові з моменту припинення договору на право тимчасового користування землею № 2551 від 04.10.2001 свій обов'язок щодо укладення та реєстрації договору оренди на відповіді земельні ділянки, на яких розташовано нерухоме майно, не виконав.

З огляду на викладене позовні вимоги Прокурора про стягнення з ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» на Харківської міської ради 349659,13 грн. ґрунтуються на вимогах закону.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 28.01.2015 у справі № 3-210гс14, від 30.11.2016 у справі №922/1008/15, від 12.04.2017 у справі № 922/207/15, від 07.12.2016 у справі № 922/1009/15.

Крім того, аналогічна правова позиція щодо застосування вищевказаних положень закону в подібних правовідносинах також викладена в Постанові Верховного Суду від 25.05.2018 по справі № 922/2976/17.

При цьому, суд вважає безпідставними посилання ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» на те, що він є платником єдиного податку 5 групи, та в зв'язку з цим, на підставі пп. 4 п. 297.1 ст. 297 ПК України звільнене від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку за користування земельними ділянками, що використовуються ним для провадження господарської діяльності.

Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Оскільки ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» не є ані власником, ані постійним землекористувачем земельних ділянок за адресою вул. Лодзька, 7 у м. Харкові, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку. При цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (ст. 14.1.72 ПК України).

Як вже зазначалося, доказів укладання з Харківською міською радою договору оренди земельної ділянки за адресою вул. Лодзька, 7 у м. Харкові, та доказів сплати орендної плати за користування земельними ділянками за цією ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» суду не надав. При цьому, внаслідок не укладання такого договору, та не сплати орендної плати за користування земельною ділянкою Харківська міська рада була позбавлена можливості отримувати дохід в розмірі орендної плати.

Зазначене зумовлює прийняття судом рішення про задоволення позову та стягнення з ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» на користь Харківської міської ради 349658,13 грн. грошових коштів у розмірі орендної плати за користування земельними ділянками за вул. Лодзька, 7 у м. Харкові за період користування з 01.04.2015 по 28.02.2018.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір при задоволенні позову суд покладає відповідача.

З урахуванням викладеного, з ТОВ «ПОЛІ - ТЕН» а користь Прокуратури Харківської області підлягає стягненню судовий збір в сумі 5244,87 грн.

Керуючись ст. ст. 13, 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 231-233, 237-238, 240-241, 247 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІ - ТЕН» (адреса: 61099, м. Харків, вул. Лодзька, 7; код ЄДРПОУ: 30987148) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243; на р/р 31419611700002, банк: ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999649, код платежу 24062200) грошові кошти у розмірі орендної плати в сумі 349658,13 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІ - ТЕН» (адреса: 61099, м. Харків, вул. Лодзька, 7; код ЄДРПОУ: 30987148) на користь Прокуратури Харківської області (адреса: м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 4; код ЄДРПОУ: 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 5244,87 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 20.06.2018 р.

Суддя ОСОБА_5